Sacred

13 Ağustos 2012, Pazartesi, 17:58:06

Sacred oyunu 2004 yılında piyasaya sürülmüş Role Playing Game(RPG) tarzda bir oyundur. Özellikle Diablo serisi ile çok fazla benzer yanı bulunan oyun bu yönü ile Diablo fanlarınında beğenerek oynadığı bir oyun haline gelmesine zemin teşkil etmiştir. Karakter sisteminden, item sistemine, item sisteminden kamera açılarına kadar Diabloyla benzerlik gösteren oyun Diablo tarzı oyun arayanlar için güzel bir alternatif olacaktır. Oyunun tüm Dünya genelinde 1.8 milyon kopya sattığınıda yazımıza başlamadan belirtelim. Yani oyun sıradan bir oyun değil… Bolca fana ve sevene sahip 😀 .

Oyunda Gladiator, Dark  Elf, Wood Elf, Wampiress, Battle-Mage, Seraphim gibi birbirinden farklı 6 karakter sınıfından birini seçebiliyorsunuz. Karakter sınıfları derin çizgilerle birbirinden ayrılıyor. Her sınıfın kendine has özelliğinin yanı sıra güçlü ve zayıf olduğu yanları da bulunuyor. Öyle ki karakter sınıflarının oyuna başlama alanları bile birbirinden farklı. Örneğin; Bir Gladyatör Arenada, Bir Seraphim ise bir kilisede oyuna başlıyor. Yapmış olduğunuz görevler ile oyunun geçtiği kıta olan Ancariada yepyeni bir hikaye yazıyorsunuz. Oyunun başlarında farklı karakter sınıflarının yapmış olduğu farklı görevler oyunun ilerleyen bölümlerinde ortak bir amaca ve hikayeye yöneliyor. Yani Gladyatör karakteriyle Arenadan çıktığınız ilk görevler bir Seraphimden farklı olsa da ilerleyen bölümlerde bir Seraphim ve Gladyatör aynı hikayeyi yaşıyor ve çiziyor.

Karakter sınıflarına biraz daha ayrıntalı bakacak olursak;

Gladiator: Diablodaki Barbarian sınıfına benzeyen yakın dövüş savaşcısı. Özellikle giymiş olduğu ağır zırh ve kalkanla mükemmel bir savunma gücüne sahip olabiliyor. Bunun yanısıra Rakiplerine kılıcı, baltası ya da tokmağıyla yaptığı yakın saldırılarda oldukça etkili. Oyunda düşmanlarınızın üstüne üstüne gitmek istiyorsanız bu karakter favorimiz 🙂 .

Dark Elf:Adı üstüne Dark yani karanlık bir Elf türü. Kurmuş olduğu çeşitli tuzak ve zehir saldırıları ile oldukça etkili bir savaşcı.

Wood Elf:Uzaktan yapmış olduğu ok saldırıları ile düşmanlarınız daha yanınıza gelemeden harap ve bitap düşmüş olabiliyor :). Sağlam bir okçu ve kaliteli bir çok ok atış skilline sahip.

Vampiress:Kan emici vampirlerin Sacredteki türü. Vampirler geniş bir yetenek ağacına ve çeşitli saldırılara sahip.

Battle-Mage:RPG oyunlarında gördüğümüz tipik büyücü karakteri. Yapmış olduğu elemental büyüler ile düşmanları yok etmenin yanı sıra görsel bir şöleni de sizlere sunuyor.

Seraphim:Seraphim iyilik savaşcısı olarak bilinen bir karakter. Birçok Light Magic(İyi Tarafın Büyüleri.) ve Blessing(Güçlendirici) skill’ine sahip. Omuzlarına takmış oldukları kanat benzeri giysiler ile de oldukça renkli bir karakter.

Bunun yanı sıra oyunun çok büyük bir coğrafyada geçtiğinden de bahsetmeden olmaz. Oyunda oldukça güzel ve büyük bir haritaya sahipsiniz. Ormanlardan, çöllere, çöllerden buzullara kadar birçok coğrafik mekan oyunda yer edinmiş. Kuzeyin buzulları,güneyin çölleri ve volkanik alanları ile oyun oldukça güzel bir evrene oturtulmuş. (Ayrıca Binek hayvana sahip olabileceğinizide  belirtelim.)

Oyunda birçok Rpg oyunundan haşır neşir olduğumuz yaratık türü bulunmakta. Skeletonlardan, Orclara, Orclardan Frost Giantlara kadar geniş bir yaratık yelpazesi de sizleri karşılıyor. Her yaratık türünün aynı karakter sınıfları gibi birbirinden farklı özellikleri bulunuyor. Örneğin; Goblinler her zamanki gibi sinsice saldırıp kaçıyor. Frost Giantlar anlık dondurmalar yapabiliyor. Uzun lafın kısası oyun size farklı bir Dünyada var olma şansı tanıyor. Diablo oyunlarından hoşlananlar için en iyi alternatiflerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Grafikler 2004 çıkan bir oyun için son derecede kaliteli. Özellikle ayrıntılar hiç atlanmamış ve iyi dizayn edilmiş. Kamera açısı uzak bir açı olduğu için grafiksel manada çok ileri olmasına zaten gerek yok. Grafiksel manada bu tarz oyunlarda en önemle bakılan görsel skill ve yaratık efektleri. Bu görsel efektlerde başarıyla oyuna işlenmiş. (Bunun yanı sıra oyunun taklitlerinde bir bölümde komutan sizden su istiyor ve siz suyu buluyorsunuz ama bir türlü yerden alamıyorsunuz. Bunu düzeltmenizin tek yolu oyunun orjinalini kurmaktır.)

Sesler ve efektlerde oldukça yerinde olmuş. Hemen hemen her mekanın belirli bir müziği var ve kulağa hoş geliyor. Efektlerde oldukça etkileyici ve tatminkar.

[vsw id=”e67Uc8a5HtY” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Oyuna girin shift+ü basın.
Hile modunu aktive eder=sys cheats 963
Ölümsüzlük= cheat lord
Kendinizi öldürürsünüz= cheat suicide
Isinlanma=cheat teleport
Isinlanma=cheat tp
THE WYVERN BATTLEFİELD PASS GÖREVİNDE
ÇÖLDE ADAM SU İSTİYOR ORADA SU YOK ÇIKMASI İÇİN
HİLE KONSOLUNU AÇIP
wasser yazıcaz.

Resmi Yayıncı: Encore Software
Geliştirici: Escaron Entertainment GmbH

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 98/ME/2000/XP
Işlemci: 800 MHz
RAM: 256 Mb
Disk Alanı: 2 Gb free
Video RAM: 16 Mb
Ekran Kartı:
Ses Kartı: DirectX Compatible
Ağ:
Direct X: 9.0
Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *