Zümrüdü Anka Kuşu

14 Ağustos 2011, Pazar, 16:15:42

Zümrüdü Anka kuşu son olarak Harry Potter Serisi gibi dev bir Hollywood yapımında karşımıza çıkan efsanevi bir kuş türüdür. Ölüme yaklaştığını hissedebilmesi, Mükemmel zarafeti ve küllerinden yeni bir yavru anka meydana getirmesiyle ünlenmiş mitolojik bir kuş türü olarak da nitelendirilebilir. İngilizcedeki adı Phoenix, Farsçadaki adı ise Simurgdur. Zümrüdü Anka kuşuna eski Türk destanlarında da sıkça rastlayabiliriz. Türk destanlarındaki Zümrüdü Anka kuşları büyük oranda Pers Mitolojisinden etkilenilerek oluşturulmuştur. Venedikli gezgin Marco Polo da, Madagaskar’ı ve Doğu Afrika açıklarındaki öbür adaları anlatırken bu kuştan söz eder. Marco Polo’ya göre, Kubilay Han bu yörede Anka kuşunun aranmasını istemiş ve kendisine büyük olasılıkla anka tüyü diye rafya palmiyesinin yaprağı getirilmişti. Büyük olasılıkla bir balıkçıl türü olan bu kuş, Tanrı  tarafından kusursuz olarak yaratılmış, ancak sonradan bir belaya dönüşmüş ve öldürülmüştür.

Pers mitolojisinde ağırlıklı olarak karşımıza çıkan Zümrüdü Anka ya da Persçedeki adıyla Simurg kuşların efendisi olarak bilinir. Kuşların en zekisi ve bilgesi olarak nitelendirilen Anka kuşu eşsiz görünümü ile de kendisini görenleri hayrete düşürecek kadar güzel bir kuştur. Öyle ki bazı destanlarda anlatıldığı kadarıyla; Zümrüdü Ankanın her kanadında ayrı bir renk ve ayrı bir güzellik varmış. Ayrıca her kanadından farklı bir melodi çıkarmış. Ölümüne yakın kendisine ottan, çalıdan, çırpıdan çok yüksek bir yuva yaparmış. Sonra bunu en dipten tutuşturur, en tepesine tüner ve en güzel şarkısını söylermiş. Buna Zümrüdü Anka’nın son şarkısı derlermiş. Ama yanıp da kül olduktan sonra küllerinden yepyeni bir Zümrüdü Anka doğarmış. Bunun yanı sıra Anka kuşu Eski Mısır, Roma ve Eski Yunan mitolojisinde de oldukça geniş bir yer kaplamaktadır. Eski Yunan mitolojisinde Ankaların Altın ve Kırmızı renk tüylere sahip olduğu ve yaklaşık 500 sene yaşadıkları söyleniyor.

Bilimin ve Bilgeliğin simgesi olarak bilinen Anka kuşu Dünyanın hemen hemen bütün büyük medeniyetlerinin ilgi alanı olan bir kuş. Japonyadan Özbekistana, Özbekistandan İrana, İrandan Antik Yunana, Antik Yunandan Antik Mısıra kadar bir çok eski ve büyük uygarlığın binalarının süslemelerinde ve armalarında sıkça karşımıza çıkan eşsiz bir yaratık. Online ve online olmayan bir çok oyunda da karşımıza çıkan Anka kuşunun oldukça sempatik ve popüler bir yaratık olduğunu  söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Anka Kuşları  fantastik Hollywood yapımlarında karşımıza çıkabiliyor.

Harry Potterdaki Anka kuşunun mitolojideki değerler ile bağdaşan birçok yönü bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Zümrüdü Anka kuşunun gözyaşlarının iyileştirici etkisinin de olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca Serinin 2. filmi olan Harry Potter ve Sırlar Odasında Anka kuşu Basiliskin gözlerini oyarak onu kör etmiştir ve Harrynin Basiliski öldürmesinde çok büyük bir katkısı olmuştur.

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *