Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in Orta Dünyası

3 Temmuz 2012, Salı, 17:03:27

ORTA DÜNYA, J. R. R. Tolkien’in yaratmış olduğu fantastik bir dünyadır. Yüzüklerin Efendisi Serisi ve Hobbit adlı romanın geçtiği eşsiz bir mekandır. Tolkien evreninde Ardaya ni bir nevi Dünya benzeri gezegen ilk başlarda bir tepsi gibi dümdüzdü. Daha sonraları Arda yuvarlak bir görünüme erişti. Orta Dünyada elfler, insanlar, cüceler, orklar, balroglar, ejderhalar, troller, kartallar, entler ve hobbitler yaşamaktadır.

HALKLARIN KRONOLOJİSİ

Orta Dünyaya gelen ilk ırk Cücelerdir. Cüceler Aulë tarafından yaratılmış olup büyük valar Erudan habersiz olarak yaratıldıklarından dolayı ömür boyu kapalı mekanlarda tutulan, mağaralarda, madenlerde vb. yerlerde yaşamını sürdüren bir ırk olmuştur. Daha sonra Valar Eru tarafından Elf ırkı yaratılmıştır. Elf ırkının bir kısmı Eru’ya isyan eden tek valar olan Melkor tarafından yoldan çıkarılmıştır ve Elf ırkından meydana gelen Ork ırkının temeli atılmıştır. İnsanlar ise ilk ırk olan cücelerden binlerce yıl sonra Orta Dünyaya gözlerini açtı.

Orta Dünyada Cüceler:

cüce

Elflerden daha kısa ve daha sağlam yapılı olarak tasvir edilirler. Soğuğa ve sıcağa dayanıklıdırlar. Her ne kadar ölümlü olsalar da, ortalama yaşam süreleri 250 yıldır.Yüzüklerin Efendisi’nde belirtildiğine göre cüceler nisbeten yavaş çoğalırlar, bunun sebebi cüce kadınlarının oranının erkeklerin üçte biri olmasının yanında kadınlarının hepsinin evlenmemesidir. Cüce kadınlarının ses tonu, görünüşleri ve -nadiren katıldıkları- seyahatler sırasında giydikleri giysiler, cüce erkeklerine çok benzer. Diğer halklardan bir kişi, bir cüce erkeğiyle bir cüce kadınını zorlukla birbirinden ayırt edebilir veya hiç ayırt edemez. Bu sebeple, diğer halklar arasında cücelerin taştan bittiği şeklinde bir yanlış inanış yayılmıştır.Ayrıca Lotro(Yüzüklerin Efendisi Online) oyununda cüce ırkında tek bir cinsiyet seçilebilmesi buna bir örnektir.

Orta Dünyada Elfler:

legolas

Elfler, katledilmedikçe veya kederden solmadıkça ölmezler, hiçbir hastalığa yakalanmaz ve uzun yolculuklarda “lembas” adını verdikleri yolazığını kullanırlar. Elfler, İnsanlar’ın, Cüceler’in ve orkların aksine, ağaç kesmezler.Yaşayış tarzları olarak da, genelde doğa ile iç içe ve gelişimini doğa ile bir bütün olarak sağlayan bir halktır. Büyücülükle uğraşanları da vardır (Galadriel, Feanor gibi). İlk elfler Deniz kıyılarını , ormanları ve dağları mesken edinmişlerdir.(Sindarın bir bölümü deniz kıyılarında yaşar.Gri limanların kurucusu Cirdan bu yörenin elfidir.Legolas’ın soyu ise ormanları mesken tutan Sindarın soyundandır. Buna karşın Eriagon ve Noldor krallıkları dağlar ve vadilerde yaşar ve iyi birer demircidir.

Orta Dünyada İnsanlar:

aragorn

İnsan ırkı Tek Tanrı Ilúvatar tarafından yaratılan ikinci ırktır. İnsan ırkı, Güneş Yılları’nın başında uyandırıldılar, oysa ki elfler Ağaçlar Çağı’nda Birinci Çağ’ın başlangıcında uyandırılmışlardı. Elfler, insanlardan için, bu sebeple “Sondoğanlar” lâkabını kullandı. İnsanlar, “insanlara bahşedilmiş olan” ölümle yüzleşirler, elfler ise ölümsüzdür. Elfler katledilse dahi ruhları Mandos’un Salonları’na giderek dünyanın sonuna kadar orada bekler. İnsanlar öldüklerinde, ruhları Arda’yı terkeder ve Valar tarafından dahi bilinmeyen bir yere doğru yola çıkar.

Orta Dünyada Hobbitler:

hobbit

Hobbitler büsbütün ayrı bir ırk olmayıp, insan soyundan bir kültürdür. İlk hobbitlerin kimler olduğu ve ne zaman yaşadıkları meçhul kalmıştır. Hobbitlerden Orta Dünya’da ilk kez Üçüncü Çağ’da diğer insan kavimlerinin tarih kayıtlarında bahsedilir. Hobbitlerin daha iyi anlamak için Hobbit kitabını okumanızı ve yeni çıkacak Hobbit filmini izlemenizi öneririz.

 

Paylaş
                                                                               
5.762 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *