1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (Henüz Puan Verilmemiş)
Loading...

Yüzüklerin Efendisi Nazguller

14 Temmuz 2012, Cumartesi, 23:36:47

Nazgûller Yüzüklerin Efendisi Serisinde Yüzüklerin Efendisi olan Sauron’un karanlık hizmetkarlarıdır. Nazgûl Kelimesinin kökeni, Kara Lisan’da nazg (yüzük) ve gûl (hayalet, tayf) kelimeleridir.

Nazgullerin kitaptaki tasvirine bakacak olursak;

“Kara örtülerin altını görebiliyordu, beyaz yüzlerinde keskin ve acımasız gözleri yanmaktaydı; pelerinlerin altında uzun gri cüppeleri, beyaz saçları üzerinde gümüş miğferleri, pençe gibi ellerinde çelikten kılıçları vardı…”

Silah olarak morgul bıçaklarını kullanırlar. Bu bıçaklar öldürücü derecede zehirlidir ve tek kullanımlıktır. 9 adet Nazgul bulunmaktadır. Nazguller önceleri Orta Dünyanın 9 büyük kralı iken Sauron’un tuzağına düşüp güç yüzüğünün esiri olmuşlardır. Nazguller kimi yerlere siyah atları ile seyahat ederken, genellikle Fell Beast adını taşıyan ejderimsi uçabilen yaratıklara binerler. Fell Beastlar gövde olarak ejderhayı andırsa da, boyun bakımından solucanımsı bir yapıya sahiptirler ve dev kesici dişleri bulunmaktadır.

Nazgullerde bulunan yüzükler onları binlerce yıl yaşayan ruhlar haline çevirmiştir. Ne ölebilirler, ne de yaşayabilirler. Ölümleri sadece Tek yüzüğün yok olması ile mümkün olur. İçlerinden biri Cadı Kral(Witch King) olarak bilinir. Cadı Kral aralarındaki en tecrübeli ve iyi savaşcıdır.

İsimleri yüzüğün esaretine kapılmadan önce şöyledir;

Khamûl; Er-Murazor (Witch king, Cadı kral), Dwar of Waw, Ji Indur Dawndeath, Akhorahil (Númenóreanlı), Hoarmurath of Dir, Adûnaphel the Quiet (kadın Númenóreanlı), Ren the Unclean and Uvatha  At adamı.

Nazgul olduktan sonraki isimleri ise şöyledir;

Úlairë Attëa , Úlairë Nelya, Úlairë Cantëa, Úlairë Lemenya, Úlairë Enquëa, Úlairë Otsëa, Úlairë Toldëa and Úlairë Nertëa.

Úlairë:Yüzüktayfı anlamına gelmektedir.

Paylaş
                                                                               
5.397 defa okundu.

Yorum

Yazan : berk aslantürk | Tarih : 9 Eylül 2012, Pazar, 10:31:03

yüzüklerin efendisi oyunu güzelmiş.


Yorum

*
*
Yorumunuz: *