Yüzüklerin Efendisi Fangorn Ormanı

23 Temmuz 2012, Pazartesi, 20:09:26

Yüzüklerin efendisi serisinin en gizemli ormanları olan Fangorn ormanları Entlerin yaşam alanı olarak bilinir. İsmini en yaşlı Ent olan Fangorndan alır. Büyülü bir orman olması sebebiyle kişilerde de birçok fiziksel değişikliğe sebep olabilen bir mekandır. Orklardan kaçan ve ormana sığınan Merry ve Pippin’in boylarının uzadığı söylenmektedir. Fangorn Ormanı Misty Mountains’in doğusunda, Rohan’ın ise kuzeyinde yer alır.

Entler

Boylarının dört metre yirmi beş santim olduğu söylenmektedir. Valar Eru tarafından yaratılmışlardır. Fangorn Ormanına bekçilik ve koruyuculuk yapmaları için görevlendirilmişlerdir. Entlere konuşmayı Elfler öğretmiştir. Oldukça yavaş konuşurlar(Filmdekinden çok daha yavaş)Kaldı ki Isengard’a saldırılıp saldırılmayacağı konusunda 5 gün toplantı(Entmoot) yapmışlardır. Ork ve Uruk Hai saldırıları ile Fangorn ormanının büyük bir kısmı yok olmuştur. Orklar bir çok ağacı kesip,yakmışlardır. Bunun sonucunda öfkelenen Entler Isengard’ı yerle bir etmiştir. Ayrıca Entler Elfler kadar eski bir ırktır. Orta Dünyaya gelen ilk ırklardan biri olma özelliğini taşırlar.

İlk başlarda Ent hanımları da bulunuyordu fakat yok edildiler. Bunun sonucunda sayıları zaten az olan Entlerden hiç bir Ent çocuğu meydana gelmemiştir.

Fangorn ormanında bir çok yaşanmış hikayede vardır ve bir kısmı türkü bile olmuştur. Orta Dünya’da çok sevilen bir türküdür. Dizelerinde Ağaçsakal’ın kesilen çam ağacı için yaktığı ağıt ciğerleri dağlarken, Rohan’lının bir daha orta dünya’nın hiç bir yerinde görülmediği anlatılır, sözlerinin bir kısmı şöyledir;

fangorn’dan kestim çamı
yürüdü geldi orman
topladım baltayı, tası, tarağı
lakin kaçamadım oradan.

ağaçların çobanıydım
kestiler ormanımı
ormanın kralıydım
koruyamadım çamımı

gece orman tüm hışmıyla
yürüdü, buldu rohan insanını
entlerin büyük bir kısmıyla
yok oldu rohan’lının varlığı

Paylaş
                                                                               
7.217 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *