Yüzüklerin Efendisi Efsanesi

26 Temmuz 2012, Perşembe, 15:50:54

Bu yazımızda Yüzüklerin Efendisi serisi hakkında bir takım bilgiler vermeye çalışacağız. Yazının bazı kısımları kitap ve filmden bilgiler içerebilir.

Yüzüklerin Efendisi Efsanesi J. R. R. Tolkien‘in yaratmış olduğu fantastik Orta Dünyada geçen bir hikaye serisidir. Dünya edebiyatındaki önemli eserlerden biri olma özelliğini taşır. Bir çok mitolojik ögenin anlatılıp konu alındığı seri oldukça beğenilmiştir ve 3 seri şeklinde filmi bile çekilmiştir. Film serisi de oldukça başarılı olan Yüzüklerin Efendisi  efsanesinin kesinlikle okunması gereken bir kitap serisi olduğunu da belirtmek isterim. Kaldı ki filmleri ne denli başarılı olsa da okudukça ve hayal ettikçe Orta Dünyaya daha derin bir şekilde bağlanabilirsiniz. Seri 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar;Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü.

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Yüzük Kardeşliği bölümü tarihsel yaşanmışlıklardan bazı kesitler sunarak hazırlanmıştır. Orta Dünya büyük bir tehlike altına girmiştir ve son ittifak savaşı başlamıştır. Savaş oldukça uzun sürmüş ve Sauron savaşa dahil olmuştur. Isildur babasının kılıcı Narsil ile Sauron’un elindeki Tek Yüzük’ü kesip almıştır. Fakat yüzüğü ele geçiren Isildur yüzüğün gücünün etkisine kapılarak güç yüzüğünü yok edememiş ve bunun bedelini hayatıyla ödemiştir.

Son İttifak savaşı Orta Dünyada yapılmış olan en büyük savaş olma özelliğini taşır. Rakamlardada görüleceği gibi milyonlarca elf, cüce, insan ve orc bu savaşa dahil olmuştur. (İnsanın aklına şu soru geliyor böyle bir savaş ve seriden önceki dönemde aslında film olabilir mi?)

Güçler(Sauron)= 1.000.000 Ork, 2.000 Haradrim, 100.000 Doğulu, 5.000 Khandlı varg sürücü, 10.000 Trol, 30.000 Cüce, 9 Nazgul.Toplam:1.147.009

Güçler(Son İttifak)= 200.000 Lindon elfi, 1.000 Ayrıkvadi elfleri, 15.000 Lorien elfi, 155.000 Kuytuorman elfi, 400.000 Gondorlu, 900.000 Arnorlu, 50.000 cüce.Toplam:1.721.000

Güç yüzüğü Smeagol isimli bir hobbit tarafından bulundu ve tam 500 sene saklandı. Daha sonra bir başka hobbit olan Bilbo Baggins’in eline geçti ve o da yüzüğü uzun bir süre sakladı. Ama güç yüzüğü sahibi Sauron’a gitmek istiyordu ve kesinlikle yok edilmeliydi. Bu görev için Bilbo’nun yeğeni Frodo Baggins seçildi ve o muhteşem macera başlamış oldu. Frodo’ya bu macerada Aragorn, Gimli, Legolas, Boromir gibi usta savaşcıların yanında Gandalf gibi bir usta büyücüde eşlik etti. Bilindiği üzere Gandalf Orta Dünyaya gönderilen 5 Istari’den biri. Frodo’yu Mordor’a ulaştırmak için herkes seferber olmuştur. Ancak Henüz ilk seride sadece Sam Frodo ile birlikte kalabilmiştir. Filmin sonuna kadarda sadece Sam Frodo’ya eşlik edebilmiş ve Güç yüzüğünü yok etmesinde belki de en büyük yardımı Sam sağlamıştır.

İki Kule  bölümünde At efendilerinin ülkesi olan Rohan ciddi bir Uruk-Hai tehdidindedir. Saruman(5 Istariden biri) önderliğindeki Uruklar bütün insan köylerini yağmalamaktadır ve büyülenmiş olan Rohan Kralı bu konuda hiç birşey yapmamaktadır. Saruman’ın asıl amacı güç yüzüğüne sahip olmaktır. Beyaz El komutasındaki uruklar ve rohanlılar arasındaki bu çekişme Miğfer dibi savaşı ile son bulmuştur. Uruk saldırısı tamamen püskürtülmüş ve hiçbir Uruk Hai sağ kalamamıştır. Ayrıca Radagastın baskısı sonucu(Filmde Merry ve Pippin’den bahsediliyor) ayaklanan Entlerde Isengard’ı yerle bir etmiştir. Uruk Hailer bilindiği üzere yarı insan yarı ork şeklinde ağır zırhlara sahip bir ırk türüydü. Ayrıca bu bölümde Frodo ve Sam Gollum ile tanışmış ve onun rehberliğinde tehlikeli Mordor yolculuğuna devam etmiştir.

Kralın Dönüşü bölümünde Orkların Minas Tirith kuşatması ve yüzüğün yok edilişi konu alınır. Bu bölümde birbirinden farklı oldukça fazla olay gerçekleşmektedir. Sauron komutasındaki Orclar, Troller ve Haradlılar son bir fetih uğruna Orta Dünyanın batısına doğru açılır ve Minas Tirith’i kuşatır. Aragorn ise Gimli ve Legolas ile birlikte hayalet orduyu bulmuş ve Gondor’u kurtarmaları için ikna etmiştir. Hayalet orduda gerçekten bu cehennemden İnsanları kurtarmıştır ve özgürlüklerine kavuşmuşlardır. Bu sırada yüzüğü yok etmek isteyen Frodo ve Sam Gollum tarafından ihanete uğramış ve uzun uğraşlar sonucu yüzüğü yok edebilmeyi başarmışlardır. Bunu başarmalarındaki en büyük pay gene Gandalf, Aragorn, Legolas ve Gimli dörtlüsüdür. Black Gate önüne gelen Gandalf, Aragorn, Legolas ve Gimli Dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarmış ve  Frodo’ya yüzüğü yok etmesi için gereken zamanı sağlamıştır. Böylelikle Orta Dünya kötülükten arınmış huzurlu bir yer olmuştur.


Minas Trith’in Kuşatılması sırasındaki Ordu güçleri ise şöyledir;

Güçler(Sauron)= 200.000 Ork, 9 Nazgul, 50 Trol, 2.000 Haradrim, 500 Variag, 10.000 Rhun savaşçısı.

Toplam:212.559

Güçler(İnsan İttifakı)= 10.000 Gondor askeri, 6.000 Rohirrim, 3.000 Gondor destek ordusu, 4.000 güneyden Aragorn’un getirdiği ordu ve 30 Dunedain

Toplam:23.030

Paylaş
                                                                               
4.047 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *