Yüzüklerin Efendisi Büyücüler

3 Temmuz 2012, Salı, 23:04:52

lotr

Yüzüklerin Efendisi üçlemesini bilmeyen yoktur. Yüzük kardeşliği, İki kule ve son olarak Kralın Dönüşü ile tamamlanan bu seri film Tolkien’in Orta Dünyasında geçmektedir. Orta Dünya eşsiz yaratıcılıkta birçok karaktere sahiptir. Birçok büyücü, savaşcı ve yabani yaratık bulunur Orta Dünya topraklarında.. Bu yazımızda bu büyücülerden bir kısmını paylaşacağız.

 

SARUMAN

http://www.starwarped.net/files/other-roles/Christopher-Lee/Lord-of-the-Rings-The-Two-Towers-Saruman-7.jpg

Orta Dünyanın belki de en bilge, en kudretli büyücüsü. Ak Saruman olarak bilinir. Valarlar tarafından gönderilen 5 büyücüden biridir. Isengard şehrinde Uruk-Hai adlı melez bir ırk oluşturarak hem Orta Dünyayı feth etmeyi hem de Sauron’dan güç yüzüğünü almayı planlamıştır. Bir Istaridir. Tam 2019 sene yaşamıştır. İsminin anlamı Hüner adamıdır. Asası Gandalf tarafından kırılmıştır. İki Kule filminde gözükmeyenin aksine Saruman Shire’a kaçmayı başarmış ama Solucandilin ispiyonu sonucu öldürülmüştür. Tasviri;

Saruman siyah saçlı, ihtiyar bir adam görünümündeydi. Üçüncü Çağ’ın sonlarında saçının ve sakalının büyük çoğunluğu beyaza dönmüştü. Sahip olduğu tek siyah saç dudaklarının ve kulaklarının çevresindekilerdi. Uzun boylu, uzun suratlı ve derin, karanlık gözlere sahip bir adamdı. Beyaz bir cüppe giyerdi. Daha sonraları cüppesini o yürüdükçe renk değiştiren başka bir tane ile değiştirdi.

 

GANDALF

Gandalf Valarlar tarafından gönderilen 5 büyücüden biridir. Özellikle Yüzüklerin Efendisi adlı üçlemede kendisini sıkça görürüz. Orta Dünyanın Sauron esaretinden kurtulmasında önemli bir paya sahiptir. Ayrıca Sarumanın asasını kırarak onu bir faniden farksız bırakmıştır. Gandalf ölümsüzdür. Gri Gandalf olarak bilinen Gandalf Moria da Balrogla savaştıktan sonra Ak Gandalf olarak tekrar yeryüzüne gelmiştir. Gandalf’ın kitaptaki tasviri işe şöyle;

“Gandalf boy olarak diğerlerine göre daha kısaydı fakat uzun beyaz saçları, yerleri süpüren gümüş sakalı ve geniş omuzları kadim zamanların bilge kralları gibi görünmesine neden oluyordu. Kalın ve bembeyaz kaşlarının altındaki gözleri ise sanki her an alev almaya hazır kömür taneleri gibiydi.”
– “Nice buluşmalar” (Yüzük Kardeşliği – İkinci Kitap, Bölüm 1)

 

RADAGAST

Serinin ilk 3 filminde göremediğimiz büyücü. Özellikle hayvanlarla iletişim kurabilme özelliği ile bir doğa büyücüsüdür. Her türlü ot ve şifalı bitki konusunda uzmandır. Gandalf’ın Orthanc’ın tepesinden kurtulmasında önemli bir payı vardır. Kartalların reisi ile bağlantı kuran Radagast Nazguller konusunda tüm hayvanları uyarmıştır bunun sonucunda Gandalfın yokluğundan şüphelenen kartalların reisi Gwaihir Gandalf’ı kurtarmıştır. Valarlar tarafından doğaya göz kulak olması için gönderilmiştir.

 

MAVİ BÜYÜCÜLER

Bu büyücüler Orta Dünyaya gönderilen 5 büyücüden 2’sidir. Mavi büyücüler olarak anılırlar. J.R.R Tolkien mavi büyücülerden neredeyse hiç bahsetmemiştir. İsimleri Alatar ve Pallandodur. Yüzüklerin Efendisi serisinin en gizemli büyücüleridir. Görevleri ise doğuya gidip, Sauron’un hükmünde olan Doğudöllerini özgür bırakmaktı.Tolkien’in ölmeden önce aldığı mektuba cevap yazdığı yazı şöyledir. “Onların gizli kültlerin ve Sauron’un düşüşüne dek dayanan büyü geleneklerinin kurucuları ya da başlangıçları olduğundan şüpheleniyorum.”


Paylaş
                                                                               
14.501 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *