Yükselen Bir Türk Oyun Şirketi Peak Games

9 Eylül 2012, Pazar, 20:50:04

İnternetin hemen hemen Dünyanın her yerine yayılması ve kullanım bulması sonucu İnternet oldukça büyüdü ve gelişti. İnternetin büyümesi ve gelişmesi de oyun sektörünün gelişimini daha da hızlandırdı. Son olarak Facebook gibi dev bir sosyal siteninde Dünyadaki en popüler site olmasıyla Online oyun sektörü Facebook üzerine yönlenmiş oldu.

Özellikle Flash ve Web tabanlı oyunların geniş bir oyuncu kitlesiyle buluşmasını sağlayan Facebook birçok yeni oyun yapımcısı şirketin de Facebook tabanlı oyunlara yönelmesine zemin oluşturdu. Bu şirketlerden birisi de Peak Games.Peak Games bir Türk oyun geliştirici şirket. Özellikle Facebook üzerinden oynanabilen çeşitli flash tabanlı oyunlar ile adını duyuran Peak Games oldukça büyük bir yükseliş içerisinde. Peak Games’in oyunları Facebook üzerinden 32 milyon aylık  aktif kullanıcıya ulaşıyor. Türkiye’nin geleneksel oyunlarından Okey ile yaklaşık 18 milyon, Arap ülkelerinde popüler hale gelen Bizim Çiftlik ile 15 milyon kişiye ulaşan Peak Games’in yeni hedefi, dünyanın en büyük iki sosyal oyun şirketinden biri olmak. Firma Disney Playdom, Digital Chocolate, RockYou! gibi rakiplere fark atarken tarayıcı oyunları alanında EA’yı bile geçtiğini belirtti.

Böylesine oyun şirketlerinin gelişimi Türkiye için kesinlikle büyük bir önem teşkil ediyor. Özellikle günümüzün en büyük sorunlarından birisi olan nitelikli eleman yetersizliğini yavaş yavaş azaltıyor. Bilindiği üzere bu tür şirketler çeşitli kişilere iş imkanı sağlamasının yanı sıra alanında uzman oyun geliştiricilerinin ve diğer teknik personelinde yetişmesine zemin oluşturuyor. Yavaş Yavaş büyüyen bu şirketler kim bilir belki Online oyun sektörünün 1 numaralı oyunu World of Warcraft’ı tahtından edecek bir oyun bile yapabilir. En azından kısa vadede böyle bir oyun yapamasa da 2023’te yani Cumhuriyetimizin 100. yılında bizlere ve tüm Dünyaya tamamen Türk yapımı kaliteli oyunlar oynatabilir. Böylelikle yabancı oyunlar ile dışarıya uçan milyonlarca dolar ülkemizden uçacağına ülkemizin bir şirketine kaynak oluşturabilir ve ülkemizin kalkınmasında büyük bir etken olur.

Paylaş
                                                                               
2.583 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *