Warcraft: Orcs & Humans

15 Ağustos 2012, Çarşamba, 19:53:49

Warcraft: Orcs & Humans oyunu Orkların ve İnsanların mücadelesini konu alan strateji türünde bir oyundur. Oyunun Kökü çok eskilere dayanır. Bundan tam 18 sene önce 23 Kasım 1994‘te piyasaya sürülen oyun kısa zamanda oldukça popüler olmuştur ve birçok ödüle layık görülmüştür. Warcraft serisinin ilk oyunu olma özelliğini taşıyan Warcraft: Orcs & Humans bir efsaneninde doğmasına sebep olduGerçek zamanlı strateji oyunlarının (RTS)gelişmesine büyük katkı sunan oyun kurgusal evreni ve fantastik Dünyasıyla farklı bir RTS türünün belki de ilk örneği oldu. Blizzard’ın oyun Dünyasının neredeyse tahtına oturduğu şu günlerde Warcraft: Orcs & Humans isimli oyunun payı oldukça büyük. Henüz daha Windows işletim sistemi yokken o zamanın popüler işletim sistemi MS-DOS a uygun olarak çıkartılan oyun İnsanların ve Orkların mücadelesini konu alıyor. Ayrıntılara geçmeden şunu da belirtelim bu oyun şu anda Dünyanın en çok oynanan Online oyunu olan World and Warcraft Online’nın temelini oluşturmuştur. (Aynı Dünya ve Temel Değerler).

Oyunun birçok strateji oyununa örnek teşkil ettiğini yazımızın başında belirtmiştik. Oyunda Kaynak sisteminden Asker Üretim Sistemine, Asker Üretim Sisteminden Bina Kurma sistemine kadar her şey zamanımızın oyunları ile hemen hemen aynı. Oyunun tek farkı daha eski olmasına bağlı olarak az asker ve kaynak çeşitliliği. Tabii ki 1994 yılında Atari oyunlarının var olduğunu varsayarsak bu oyun döneminin en kaliteli yapımıydı. Oyunda Altın(Gold) ve Odun(Lumber) olmak üzere iki temel kaynak bulunuyor. Bu kaynaklar ile daha fazla askere buna bağlı olarak daha güçlü bir orduya sahip olabiliyorsunuz. Anlayacağınız çoğu strateji oyununda olduğu gibi bu oyunda da ne kadar iyi bir ekonomiye sahip olursanız o kadar güçlü olursunuz politikası mevcut.

Oyuna Orc ve Human Campaign olmak üzere 2 hikayeli moddan birini seçerek başlıyorsunuz. Adından da anlaşılacağı üzere Orc Campaign’i seçerseniz Orc tarafı, Human Tarafını seçerseniz Human (İnsan) tarafını oynuyorsunuz. Bunun dışında Custom Game adı altında Hikayesiz oyun bölümüde mevcut. Oyunda Orkların ve İnsanların birimleri fazla bir farklılık göstermiyor. Yani bir İnsan ırkında bulunan işçi Peasantken bir Ork ırkında bulunan bir işcinin adı ise Peon ama sadece isim değişikliği mevcut. İnsan ve Ork birimleri birbirine göre dengeli. Aradaki tek fark Ork ve İnsan  askerlerinin ve binalarının görünümünün birbirinden farklı olması. Bu farklılıkta RTS oyunlarında karşımıza ilk defa çıkan birşey. Yani Irka göre Mimari ilk Warcraft: Orcs & Humans oyununda kendini göstermiş.

Uzun lafın kısası Warcraft: Orcs & Humans oyunu Efsanevi World And Warcraft oyun serisinin ilk oyunudur ve kesinlikle emsallerine örnek teşkil etmiştir. Kendine has hikayesi olan Oyunda  Orkların ve İnsanların savaşı konu alınmıştır ve ilk defa bu denli kaliteli bir oyunda kendini göstermiştir. Oyunu Oynamayan World And Warcraft fanlarının mutlaka bu nostaljiyi yaşamasını öneririz.

Kodları yazmadan önce [Enter]’a basın ve kodu yazdıktan sonra aktif etmek için yine [Enter]’a basın.

Yours Truly : Oynadığınız bölümü kazanırsınız.

Crushing Defeat : Oynadığınız bölümü kaybedersiniz

Hurry up Guys : Ünite ve bina yapımı hızlanır.

Pot of Gold : 10000 altın ve 5000 Odun

Eye of Newt : Bütün büyüleri yapabilirsiniz.

Sally Shears : Bütün harita açılır.

Iron Forge : Bütün teknoloji tamamlanır.

there can be only one: Ölümsüzlük Modu

Oyunun sistem gereksinimlerini görünce teknolojinin ne kadar geliştiğini de anlayacaksınız 🙂 . Buyrun Oyunun Sistem Gereksinimleri;

Minimum CPU Type: 386DX
Minimum CPU Hızı: 20 MHz
Minimum RAM Gereksinimi: 4 MB
Minimum OS Version: 5.0
Graphics Type: VGA
Graphics Resolution: 320×240
Color Depth: 256 Colors
Paylaş
                                                                               
2.014 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *