Warcraft 3(III): Reign of Chaos

17 Ağustos 2012, Cuma, 17:53:06

Warcraft 3(III): Reign of Chaos Blizzard’ın 3 Haziran 2002 tarihinde piyasaya sürdüğü fantastik RTS(Gerçek Zamanlı Strateji) türünde bir oyundur. Bunun dışında kahramanınızı geliştirebilme yönüyle bir RPG oyunun özelliklerini de içinde barındıran türde bir oyundur. Yani RTS ve RPG karışımı bir oyun diyebiliriz. Oyun efsanevi World of Warcraft serisinin 3.  oyunu olma özelliğini taşır. İlk 2 oyundan farklı olarak oyuna Night Elf ve Undead(Yaşayan Ölüler) ırkları eklenmiştir. Böylelikle Orkların ve İnsanların mücadelesine Yaşayan Ölüler Ve Night Elflerde dahil olmuştur. Ayrıca Warcraft serisi bu oyunla beraber 2D’den 3Dye ilk adımını da atmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Oyun içerisindeki sinematik geçişler ve animasyonlarda büyük oranda gelişme sağlamıştır. Özellikle oyunun Campaign(Hikayeli) modundaki anlatımlar sinematik geçişlerle sağlanmıştır ve oyunculara görsel bir şölen sunmuştur. Ayrıca oyuna ayrıntılı Hero(Kahraman) sisteminin eklenmesiyle oyun büyük ölçüde bir yeniliğin öncüsü olmuştur. Hero sisteminin çok tutması sonucu Defence of the Ancients(DotA) isimli yeni bir ekpaket ile oyun RPG türüne daha fazla kaymıştır. 2012 yılında dahi oynanan DotA Icefrog isimli bir geliştirici tarafından geliştirilmekte ve oyunun neredeyse hiç eskimeden 2012 yılında dahi oynanabilir halde olmasını sağlamıştır. Kaldı ki DotA turnuvaları Dünya genelinde çok ciddi bir oyuncu kitlesini kendisine çekmeyi başarmıştır.

Oyun normal RTS oyunlardaki gibi kaynak topla, asker üret ve düşmana saldır gibi bir mantığa sahip. Bunun yanı sıra üretebildiğiniz Herolar ile de düşmanlarınıza karşı koyabiliyorsunuz. Özellikle WarCraft 3’te Herolar büyük öneme sahip. Bunun en önemli sebeplerinden birisi Heroların gelişebilme özelliği. Herolar yok ettikleri düşmanlara bağlı olarak Experience point adı altında tecrübe edinerek Level(Seviye) atlayabiliyor. Buna bağlı olarakta atlanılan seviyelerle çeşitli özelliklerinde  sahibi oluyor. Özellikle ileri seviyelerdeki Herolar oyunda kilit rol oynuyor. Yazımızın başında Heroların bu kadar ağır basması sebebiyle yeni bir oyun türü olan MOBA’nında çıktığını belirtmiştik.

Oyunda her zamanki gibi 2 temel kaynak var. Bunlar Gold(Altın) ve Lumber(Odun). Altın kaynağının oyundaki en değerli madde olduğunu söyleyebiliriz. Odunu ise çevredeki her ağaçtan karşılayabilmektesiniz. Her ırkın türüne göre kaynak gereksinimleride farklılık gösteriyor. Bunun yanı sıra oyuna yeni dahil olan doğa aşığı Night elf türü enerji kürelerin andıran işçileri ile odun kaynağı için ağaçları yok etmiyor. Aksine etrafında dönmek suretiyle kaynağı elde ediyor. Bunun dışında Night Elf türü ork ya da insan işçileri gibi taşıma işlemi yapmıyor. Oyuna dahil olan bir diğer ırk ise yaşayan ölüler. Adından da anlaşılacağı üzere bu arkadaşlar yaşıyor ama ölüler :). Öldürdükleri mobları yaşayan ölü haline getirerek güçlü bir ordunun sahibi olabiliyorlar.

Oyuna Hero sisteminin dahil olmasıyla ve oyunun ağırlıklı bir RPG hal alması sonucu sahip olabileceğiniz kişi sayısıda maksimum 90′a indirilmiş. Oyundaki kilit nokta daha önce söylediğimiz gibi Herolar. Bunun için Herolarınızı hızlı bir şekilde geliştirmelisiniz. Başlangıçta Haritada Nötr olarak bulunan yaratıkları yok ederek Hero gelişiminde ilk adımı atabilirsiniz.

Oyundaki Seslere bakacak olursak kusursuza yakın olduğunu söyleyebiliriz. Müthiş enstrümantal melodiler ile oyun sizi Warcraft dünyasına güzel bir şekilde adapte ediyor. Ayrıca Her birimin hemen hemen farklı bir ses tonuna sahip olmasıda oyuna ayrı bir renk veriyor. Orkların o kalın ve tok seslerinin yanı sıra insanların gururlu ve nazik ses tonu bu Fantastik yapımda siz oyuncuların beğenesine sunuluyor.

Uzun lafın kısası Warcraft 3 oyunu özgün yapısıyla RPG ve RTS oyun türünü sentezlemiş başarılı bir oyundur. 3D grafikleri ve harika sesleri ile 2012 yılında dahi büyük bir tutkuyla oynanan nadir oyunlardan birisidir. Ayrıca Hero açısından yapılan gelişimler ile bu oyunun başka bir modu olan DotA’yı kesinlikle oynamanızı tavsiye ederiz. Hero gelişimine dayalı DotA ile de eğlenceli dolu dakikalar hatta saatler geçirebilirsiniz.

[vsw id=”NrEfMI6uSJc” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Oyun sırasında Enter’a basın ve aşağıdaki kodları yazın:
Kod Sonuç
WarpTen Hızlı Üretim
IocainePowder Hızlı Ölüm
WhosYourDaddy Ölümsüzlük ve ilk vuruşta öldürme
KeyserSoze [miktar] [miktar] kadar Altın
LeafItToMe [miktar] [miktar] kadar Odun
GreedIsGood [miktar] [miktar] kadar Kaynak
PointBreak Yemek
ThereIsNoSpoon mana
TheDudeAbides cooldown
StrengthAndHonor Yenilgi yok
ItVexesMe Kazanmak yok
WhoIsJohnGalt Araştırma
ISeeDeadPeople Haritayı açar
Synergy Techtree
RiseAndShine Şafak
LightsOut Akşam
DaylightSavings [saat] Günün zamanı
SharpAndShiny Upgrade
Motherland [ırk] [level] Level atlayımı
SombodySetUpUsTheBomb Kaybetmek
AllYourBaseAreBelongToUs Kazanmak

Minimum Sistem Gereksinimleri:
Windows 98/ME/2000/XP
400 MHz Pentium II veya eşiti
128 MB RAM
16 MB 3D ekran kartı (DirectX 8.1 desteği ile)
700 MB Harddisk alanı
4 hızlı CD-ROM sürücüsü

Tavsiye edilen:
600 MHz’lik işlemci
256 MB RAM
32 MB 3D ekran kartı
DirectX 8.1 uyumlu ses kartı

Paylaş
                                                                               

Yorum

Yazan : İsimsiz | Tarih : 19 Haziran 2015, Cuma, 12:15:01

warcraft 3 frozen throne de klavye ayarı nasıl yapılıyor


Yorum

*
*
Yorumunuz: *