Türk Oyun Sektörü Gelişmeli

22 Temmuz 2012, Pazar, 18:15:09

Tüm zamanların en büyük sektörü bilindiği üzere eğlence ve oyun sektörü. Dünya üzerinde birbirinden başarılı oyunlar çıkaran birçok yapımcı ve yayıncı şirket bulunuyor. Blizzard, EA Games, Activision, Ubisoft vb gibi. Bunun dışında son zamanların getirisi ve oyuncusu en fazla olan sektör ise bilindiği üzere Online Oyun sektörü.

Türkiye artık gelişmekte olan bir ülke sınırından çıkıp gelişmiş bir ülke olma örneği teşkil ediyor. Hemen hemen her alanda gelişiyor ve bir nevi çağ atlıyor. Avrupanın krizde olduğu şu günlerde sapasağlam ayakta duruyor. Akla şu soru geliyor

Türkiye gibi bir ülkenin oyun ve online oyun sektöründe neden ciddi bir şirketi yok?

Bunun temel nedenlerinden biri oyun sektöründe çoğu Yabancı firmanın sağlam bir altyapıya ve özgüvene sahip olması yatabilir. Ayrıca ülkemizde yabancı hayranlığıda hiç azımsanmayacak derecede.

Türkiyede çok güçlü bir oyuncu kitlesi var. Nüfusu büyük oranda genç olan ülkemiz birçok oyuna ve online oyuna tutkuyla bağlanıyor ve takipçisi oluyor. Oyun sektöründe dönen paralar o kadar fazla ki çok fazla şirketin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Özellikle online oyun sektöründe ülkemizdeki bir çok oyuncu yabancı yapım oyunlara ciddi dövizler kazandırıyor.

Türk Yapımı Bir Oyun Mount And Blade

Akıllara şu soru geliyor bu paralar neden kaliteli Türk oyunlarına yatırılmasın?

Kesinlikle bizim gibi düşünen milyonlarca oyuncunun olduğuna eminim. Özellikle Web tabanlı bir online oyunun yapımı o kadarda ustalık istemiyor. Özellikle Online web ve flash tabanlı oyunların son zamanlardaki en büyük yapımcısı olan BigPoint Alman kökenli bir firma ve çıkarmış olduğu ve oyun içinde satmış olduğu ekstra özellikler ile milyon dolarlar kazanıyor. Şunu da belirtelim Bigpoint oyunları öyle mükemmel grafiklere sahip olmayan ve indirme gerektirmeyen oyunlarda ilerleyerek bu başarıyı yakalamış. Şirket Meksikadan,Rusyaya kadar bütün oyuncu kitlesini kucaklamaya çalışıyor ve hemen hemen her ülkeden dövizleri topluyor. Bunun dışında teknolojinin geliştiği şu günlerde Türkiye’nin bu tarzda oyunlar yapması hiçte zor değil.

Peki bu kadar Online Oyun Şirketi arasından Neden Büyük Çapta bir Türk şirketi Yok?

Aslında bir çok Türk Oyun şirketi var ama bunlar kendi oyunlarını üretmek yerine uzakdoğudan(çinden,koreden) oyunlar alıp ismini değiştirip ve paydan belirli bir yüzde alıp bu işi yapıyorlar. Tabii ki bu da bir yöntem ama kendi oyununu yapmak, geliştirmek ve dış ülkelere pazarlamakla aynı şey değil. Türkiye’nin yapması gereken oyun yapımcı şirketlere aynı bir fabrikaya verdiği gibi destek vermek ve eğitim alanlarında ara ve ana elemanlar yetiştirmek. Örneğin bir oyunu oyun yapan birçok nokta vardır. Bunlardan bazıları oyunun grafiksel tasarımı, sesler, efektler, altyapı ve hikayedir.Bu alanlarda bir çok başarılı insanımızın bulunması dışında daha da bu işlerle içli dışlı Bilgisayar mühendisleri ve teknisyenleri yetiştirilebilir.

Umaykut Onlinedan bir görünüm

 

Örneklere devam edersek Knight Online isimli oyunu bilmeyeniniz yoktur. Bu oyun uzakdoğu kökenli bir oyundur ve uzun yıllar Türkiye de en çok oynanan online oyun olma özelliğini taşımıştır.Yıllarca bu basit ama zevkli oyundan milyonlarca dolar yurt dışına uçmuştur. Oysa ben inanıyorum ki 75 milyon nüfusa sahip bu köklü ülkemizden de bu denli hatta bundan daha başarılı tamamen Türk yapımı oyunlar çıkar. Ayrıca bu oyunların başarılı olması içinde biz oyunculara ayrı bir görev düşüyor. Bu oyunları oynayıp destek olalım ki ülkemiz oyun sektöründe gelişsin ve çok daha başarılı online ve online olmayan oyunlar çıkarılsın. Henüz yıl 2012 ama dileriz ki 2023 yılında yani Cumhuriyetimizin 100. yılında her alanda Oyun olsun, Savunma sanayi olsun, Eğitim olsun özgün tasarımlar ve başarılar elde ederiz. Herşey siz oyuncuların elinde unutmayın.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. Mount and Blade, İstanbul Kıyamet Vakti, Umaykut Online olsun ve bunun gibi Türklerin yapmış olduğu birçok oyun bulunuyor.İlk bakışta kalitesiz gibi görünen bazı Türk oyunlarını da her şeye rağmen oynamaya çalışırsanız ve destek olursanız oyunun gelişimine büyük destek olursunuz.

Paylaş
                                                                               
7.231 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *