TPS Ve FPS Oyun Arasındaki Farklar

1 Haziran 2012, Cuma, 22:11:26

Bu yazımızda TPS yani Third Person Shooter ve FPS First Person Shooter oyunlar ve aralarındaki temel farklardan bahsedeceğiz.

FPS oyun türü oyundaki karakterinizi birinci açıdan kontrol ettiğiniz bir nevi karakterin ta kendisi olduğunuz oyun türüdür. Bu oyunlara en güzel örnekler; Call Of Duty serisi, Crysis Serisi, Medal Of Honor Serisi, Doom Serisi örnek verilebilir.

cod2

Avantajları: En büyük avantajlarından birisi ortamı sanki kendi gözünüzden görüyor hissi vermesi. Bunun en güzel örneği; Call Of Duty serisindeki herhangi bir oyununun sizi o savaş ortamına gerçekten sokuyor olması. Yeri geliyor oynadığınız asker karakteri ile kendinizi birleştiriyorsunuz ve maceradan maceraya atılıyorsunuz.


Dezavantajları: Dezavantaj olarak sayabileceğimiz en önemli özellik karakterinizi oyun ekranında göremememiz. Göremediğimiz karakter ve onun teçhizatı azda olsa FPS’nin dezavantajı olarak karşımıza çıkıyor. Ekranda karakterin fizibilitesini görememek kimi oyuncu için büyük bir dezavantaj olarak görülüyor.

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

TPS oyun türü oyundaki karakterinizi 3. kamera açısından yani bir nevi dışarıdan kontrol ettiğiniz oyun türüdür. Bu oyunlara verilebilecek en güzel örnekler; Max Payne Serisi, Uncharted Serisi, Mass Effect Serisi, Grand Theft Auto serisi.

sanandreas

Avantajları; En büyük avantajlarından birisi karakterinizi tam anlamıyla ekranda görebiliyor olmanız. Karakterinize sahip olma hissi ve çevre ile iletişimin ön planda olması çok büyük bir avantaj. Ayrıca karakterinizin üstünü başını değiştirip bu değişen giysileri görebilmeniz , kimi zamanda  yaralanıp,yaralanmadığını görebileceğiniz harika bir oyun türü. Örnek verecek olursak; GTA San Andreas oyununda karakterinizin üzerine bir takım giysiler alıp değiştirebiliyordunuz bu oyun türünde bu gibi değişikleri net bir şekilde görebilir ve karakterinizin oyun ile olan iletişimi daha sağlıklı algılayabilirsiniz.

Dezavantajları: En büyük dezavantajı şüphesiz karakter ile oyuncunun birleşmesinin daha zor olması. Ayrıca kişinin yaşanan olayları kendi gözünden değil de sanki dışarıdan bir göz ile izlemesi kimi oyuncular için bir dezavantaj yaratıyor.

Kısacası FPS Ve TPS türünde bir çok kaliteli yapım bulunmakta. İyi kurgulanıp iyi tasarlanan her oyun TPS de FPS  de olsa bunun hakkını sonuna kadar veriyor. Her iki oyun türünün de birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Tercih yine siz oyuncuların.

Paylaş
                                                                               
7.149 defa okundu. Etiketler: ,

Yorum

*
*
Yorumunuz: *