Torchlight

23 Eylül 2012, Pazar, 12:23:18

1996 yılında Diablo ilk çıktığında yeni bir oyun türünü de meydana getirmişti. Bu oyun türü Hack And Slash‘ın ta kendisiydi. Hack And Slash oyun türü birçok yönden RPG türüne benzese de basit oynanımı ve 3. açıdan baktığınız kamera açısıyla oldukça farklıydı. Bu oyun türünde önünüze çıkan yaratıkları çeşitli şekillerde öldürmeye çalışırsınız ve kimi zaman bu yaratıkların sayısı 30-40’ı bile geçer. Anlayacağınız Hack And Slash RPG’den farklı olarak bolca aksiyon içerir ve belki de bu denli fazla aksiyon içermesi bu türü popüler bir tür haline getirmiştir. RPG türündeki gibi hikayeye fazla önem verilmez. Yıllar geçtikçe Diablo’nun öncülüğünde Hack And Slash oyunları oldukça çoğaldı ve birçoğu oyunculardan tam not aldı. Hack And Slash türde popüler ve sevilen oyunlardan biri de şüphesiz Torchlight. Bu yazımızda sizlere Torchlight oyunu ile ilgili bilgiler sunmaya çalışacağız.

Öncelikle Ayrıntılı bilgiye geçmeden önce oyun hakkındaki temel bilgileri vermek istiyorum. Oyun 27 Ekim 2009 yılında çıkmış bir oyun. Runic Games gibi güçlü bir oyun yapımcısının elinden çıkan oyun Aksiyon, RPG ve Hack And Slash türlerinin özelliklerini içinde barındırıyor.

Torchlight Fantastik bir dünya, büyü ve özel güçleri olduğuna inanılan amber çevresinde dönmektedir. Bilinen amber taşının aksine, bu mineral anlaşılmaz sırlara vakıf olmuştur. Torchlight ise küçük bir maden kasabasıdır ve geçimini bu mineralden kazanmaktır. Bir gün amber madeni anlaşılmaz bir patlamayla infilak eder. Maceracılar ne olduğunu anlamak için kasabaya akın ederler. Ancak gördükleri şey, korkunç bir gerçeğin yansımasıdır. İnanılmaz bir şeytan, amber madenini temelini değiştirmiş ve onu adeta yaşayan kötülüğe çevirmiştir. Amber madenini kirleten şey bulunup yok edilemezse, şimdiki zaman ve gelecek tehlikeye girecek ve yok oluş başlayacaktır. Oyunun hikayesi tipik iyilik-kötülük savaşı. Anlayacağınız Gene bir iblisin peşinden koşuyorsunuz ve yediği haltları düzeltmeye çalışıyorsunuz 🙂 .

Oyunun Diablo’ya benzeyen özellikleri aşikar. Ancak oyunu Diablo serisinden farklı kılan en temel özelliği Grafiksel manada büyük farklılıklar içermesi. Oyun daha renkli ve çizgifilmvari bir grafiksel altyapıya sahip. World Of Warcraft tarzını bilenler ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. Bence bu çizgifilmvari görüntüler oyunu aşırı derecede renklendirmiş ve aksiyonu daha canlı yaşamanızı sağlamış. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var oyun her ne kadar Diabloya benzese de bu oyundaki birtakım özellikler Diablo 3’te gözüküyor. Örnek verecek olursak; Bir savaş arenası kat kat tasarlanmış olabiliyor ve siz o anda savaşırken aşağı katlarla millet birbirinle savaşıyor ya da tren yolu yapmak gibi işlerle uğraşıyor. Burdan şu sonuç çıkıyor; Bu oyundaki bazı özellikler diğer Hack And Slash oyunlarına emsal teşkil etmiş.

Oyunun belki de tek eksik yönü karakter sınıflarının azlığı. Oyundaki karakter sınıflarının toplam sayısı sadece 3. 3 bence çok az bir rakam ve böyle bir oyuna yakışmıyor. Diablo’da ek paketle birlikte bu sayı 7 bile oluyordu. Bu karakter sınıfları ise sırasıyla şöyle;

Destroyer:Tipik Warrior ya da Barbarian sınıfı. Oldukça dayanıklı bir sınıf ve birebire girmeniz oldukça kolay. Alışıgelmişin dışında özelliği ise antik ruhları çağırma yeteneği.

Alchemist:Tipik Mage(Büyücü) sınıfı. Yapmış olduğu çeşitli büyüler ile düşmana fırsat tanımıyor.

Vanquisher:Tipik Assassin sınıfı. Kurabildiği tuzaklar ve uzaktan gerçekleştirdiği saldırılar ile sinsi ve tehlikeli bir karakter sınıfı.

Oyundaki farklı özelliklerden birisi de pet sistemi. Yani Evcil hayvanınız oyun boyunca size yardımcı oluyor. Henüz oyuna başlamadan karakter yaratma menüsünden aynı karakteriniz gibi onunda özelliklerini seçmeniz gerekiyor ve sıkıştığınız anlarda petler gerçekten en önemli ihtiyacınız haline geliyor.

Oyunun Amacı ise genel olarak yaratıkları öldür, görevleri tamamla, seviye atla ve karakterini geliştir gibi temel amaçlar. Aynı diablodaki gibi yaratıklardan item ve gold düşüyor. Böylelikle karakterinizi teçhizat bakımından ayrıntılı bir şekilde güçlendirebiliyorsunuz.

[vsw id=”ghQBj6Gfn10″ source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Oyunun Sistem Gereksinimleri ise oldukça düşük ve neredeyse her PC’de oynanabilir.

Minimum Sistem Gereksinimleri;
İşletim Sistemi:Windows 2000 ya da Üstü
İşlemci:800 MHz
RAM:512 MB
Ekran Kartı: 64 MB, GeForce® 2 ya da
ATI Radeon™ 7200 or Intel® GMA 950
DirectX®:9.0c
Ses Kartı:DirectX® uyumlu
Hard Disk Boş Alan: 400 MB
Paylaş
                                                                               
2.642 defa okundu. Etiketler: ,

Yorum

*
*
Yorumunuz: *