The Sims 1 İnceleme

9 Ağustos 2012, Perşembe, 9:45:27

The Sims 1 oyunu gerçek hayatın bir kopyası olan simülasyon bir oyundur. Türünün ilk örneği olan oyun bu alandaki oyunlarında en büyük öncülerinden birisi olmuştur. Temel olarak bir kişi ya da aile olarak sürdürdüğünüz yaşantınızda Hijyenden açlığa, açlıktan uyku gereksinimine kadar birçok gerçek insan ihtiyacı oyunun içerisine entegre edilmiştir. Sosyal ilişkilerden popülerliğe kadar uzanan oyunda bir işe girip para kazanmak hatta o işte yükselmek bile mümkündür. Aldığınız maaş ile ister birikim yapabilir, ister biriktirdiğiniz paralar ile evinizi en güzel şekilde tasarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğlence mekanlarında bu paraları çatır çatırda yiyebilirsiniz :). Ayrıca The Sims 1’in 8 adet eklentisinin de bulunduğunun unutulmaması lazım. Bu eklentiler ile oyun Dünyasını büyük ölçüde büyütebilir ve yeni özellikler dahil edebilirsiniz.

 

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Aile Kurmak

Oyundaki ilk aşama bir aile oluşturmak. Oluşturduğunuz aile dilerseniz tek kişilik olur, dilerseniz geniş aile olur. Tek kişi olarak oyunu oynamak daha kolay olsa da Sosyal ilişkiler açısından 2 ve ya daha fazla kişiyle oynamanız daha mantıklı olacaktır. Bildiğiniz üzere The Sims 1’de Kadın ve Erkek olmak üzere iki cinsiyet(Daha fazlası zarar:) bulunmakta. Yaş bakımından  da çocuk ve yetişkin olmak üzere 2 karakter seçebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra karakterleriniz siyah tenli, açık tenli ya da melez olabiliyor. Aile oluşturma menüsünden kişinizin karakteristik özelliklerini belirleyebiliyorsunuz. Kısacası İşe odaklı çalışkan biri ya da eğlence düşkünü bir maceracı olmak sizin elinizde. Karakterinizin saçını, sakalını, bıyığını ve giysisini de bu bölümden seçebiliyorsunuz.

Ev Kurmak

Ailenizi oluşturduktan sonra oturacak ve yaşanılacak bir eve ihtiyacınız olacak. Oyun yeni oluşturulmuş bir aileye 20.000 dolar veriyor. Bu 20.000 doların en fazla 12.000’inini  en iyi şekilde kullanarak ufak bir ev yapmalısınız. Öncelikle iyi ve engebesiz bir arazi seçmenizi öneririm. İlk başlarda eviniz ihtişamdan uzak olmalı zaten verilen para miktarıda bununla orantılı. Oyunun en zevkli kısımlarından birisi olan bu bölümde evinizin bel kemiği olan duvarları örebilir, yerleri döşeyebilir, pencerelerin ve kapıların yerini belirleyebilirsiniz. Anlayacağınız Oyun sizi adeta bir mimar kimliğine bürüyor.Evinizi kendi zevkinize göre kabaca oluşturduktan sonra sıra en önemli şeylerden biri olan iç dekorasyona geliyor.

Oyunun başlarında iç dekorasyon için fazla bir paranız bulunmuyor. Tuvalet, yatak odası ve mutfak eşyaları oyunda olmazsa olmazlardan. Bunun için oyunun ilk başlarında bu 3 eşya türüne önem vermelisiniz. Ayrıca mütevazı bir oturma odası ve televizyonda hiç fena olmaz. Ailenizin bireyleri işe girdikçe ve paralar kazandıkça evinizi daha güzel bir hale getirmenizde kaçınılmaz olacak. Bunun yanı sıra ben işle mişle uğraşamam diyenler varsa oyun paranın kolay yolu da var. Bunu yazımızın devamında belirteceğiz. Ama size tavsiyem bu oyunu kendi emeğinizle oynamanız öbür türlü oyundan bir günde sıkılırsınız.

The Sims Yaşamı

Evet ailenizi oluşturup, evinizi de kurduktan sonra The sims yaşamı başlıyor. The sims yaşamında her karakterin(simin) belirli insanımsı ihtiyaçları var bunlar sırasıyla;

Hunger(Açlık), Room(Odanın Ambiyansı), Social(Sosyal İhtiyaç), Bladder(Tuvalet İhtiyacı), Energy(Enerji ihtiyacı), Comfort(Konfor İhtiyacı), Fun(Eğlence), Hygiene(Temizlik İhtiyacı).

Bu ihtiyaçları karşılamak için birçok ev eşyasına sahip olmalısınız. Yani iyi bir ev yemeği için iyi bir dolaba ve fırına, iyi bir eğlence için iyi bir televizyona ihtiyacınız olacak. Her ihtiyaç birden fazla şekilde arttırılabiliyor. Örneğin; Eğlence için saatlerce televizyon izlemenize gerek yok kitapta okuyup eğlence ihtiyacınızı arttırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra eşyalar ile sağlanan ihtiyaçlar dışında sosyal ihtiyaçlarda çok önemli. Sosyal ihtiyaçlar eşyalardan sağlanmıyor tabii ki siminiz insanlarla konuştukça muhabbet ettikçe kendini sosyal manada tatmin edebiliyor. Oyundaki ihtiyaç artışı lüks eşyalarda ucuz eşyalara nazaran kat ve kat fazla artıyor. Yani 100 dolarlık bir sandalyede oturan biriyle 1000 dolarlık sandalyede oturan birinin konforu aynı ölçüde artmıyor. Bunun için az ama kaliteli eşya almanızı öneririz.

Karakter Gelişimi

The Sims gerçek hayatın bir simülasyonu olduğu için karakter gelişimi de hemen hemen aynı oranda oyuna uyarlanmış. Siminizi(Karakterinizi) bir çok açıdan geliştirebiliyorsunuz. Bu gelişimler çalıştığınız işte daha yüksek mevkiilere ulaşmanızı sağlayan en önemli etkenler. Tabii ki süperstar biri gidip cooking(yemek yapma) puanını geliştirmeyecek.

Karakter Puanlanı Örneğin, Cooking puanını ev içerisinde yemek yapan biri istem dışı geliştirebilir. Bunu dışında bir takım yetenek puanlarını kütüphane, satranç masası, ağırlık kaldırma mekanizması gibi yerlerde çalışarak geliştirebilir. Oyunda toplam 6 adet yetenek var. Bunlar;

  • Cooking(Yemek pişirme): Kütüphaneden çeşitli yemek kitaplarını okuma suretiyle geliştirilebilen bir özellik.
  • Mechanical(Mekanik),; Kütüphaneden mekanik ile ilgili kitapları okuyarak gelişir. Ayrıca Gnome isimli tahta cüceleri yaparkende bu yetenek yükselir.
  • Charisma(Karizma),: Ayna karşısında çalışarak gelişir.
  • Body(Vücut),: Ağrlık kaldırarak, spor egzersizleri yaparak(yüzerek) arttırılan bir yenetektir. Herhangi bir Kavgada sizi üstün kılar ve rakibinizi altetmenizi sağlar.
  • Logic(Mantık),: İleriyi görüş olarak nitelendirilir. Satranç oynayarak,teleskopla yeni uzay sistemleri keşfederek arttırabilen bir yetenektir.
  • Creativity(Yaratıcılık): Yaratıcılığın arttırılması için geliştirilen bir yetenek türüdür. Cretivitysi yüksek bir Sim iyi derece gitar ve piano çalmanın yanı picasso usulü resimlerde yapabilir(Resimler Satılabilir).

İş Bulmak

Gazeteden ya da Bilgisayardan bir iş bulabilirsiniz. İş ilanları hergün yenilenir. Bilgisayarda 3 ilan, gazetede 1 ilan çıkar. Daha sonra Skills/Yeteneklerinizi geliştirerek seçtiğiniz kariyerde yükselirsiniz. Örneğin, eğlence kariyerinde ilk önce garson olursunuz, sonra dublör, aktör derken, TV starlığına en son da Superstarlığa yükselirsiniz. (yalnız bu meslekteki Superstar’lık, Sims: SuperStar’daki gibi değildir.)

Bir kariyerde yükselmek için öncelikle belli gereksinimleri yerine getirmelisiniz. Bunlar yeterince arkadaş sahibi olmak ve belli yetenek puanlarını elde etmektir.

Ölüm
Bu kelimeyi gerek gerçek hayatta, gerekse yapay hayatta kullanmak istemiyorum. Çünkü insanın insanı kaybetmesi kadar kötü bir şey yoktur. Sims’lerin dünyasında da bu böyle. Yaşam kısmındaki şartlar olmazsa sim ölür demiştik. Sim öldükten sonra öldüğü yerde bir mezar taşı bırakıyor. Yaşayan sim’ler onun önünden geçerken ağlıyor sızlıyorlar bu çok kötü. Yaşam yerinde dediklerimi yapın ölmesinler.

Hırsız ve Çocuk
Ayrıca 2 konumuz daha var. Bunlar hırsız ve çocuk.
Hırsız: Hırsız gerçek hayatta da önemli bir sorun haline gelmiş. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler buna çare ararken sims’ler evine alarm alıyor ve 2-3 sims dakikasına kalmadan polis geliyor. Bu hırsızı yakaladığınız için devlet size 1000$ ödül veriyor.
Çocuk: Bildiğimiz gibi 2 çiftin evlenmesi sonucunda olur. The sims oyununda bu böyle olmuyor. Sims’ler doyasıya öpüştükten sonra telefon ediyorlar ve esirgeme kurumundan yeni doğmuş bir bebek alıyorlar.

Oyunun Videosu

[vsw id=”8yLpvhNfoWA” source=”youtube” width=”625″ height=”404″ autoplay=”no”]

Oyun sırasında [Ctrl] [Shift] [C] tuşlarına aynı anda basın.

 KLAPAUCIUS – 1000 Simoleons Para verir (v1.0 Normal Versiyonda)

 ROSEBUD – 1000 Simoleons Para verir (v1.1 Patch eklenmiş ve Expansion yüklenmiş versiyonda)

WATER_TOOL – Evin etrafına su koymak. Mouse ile bastığınız yerlerde Su oluşur. (Vacation’dan itibaren havuz bölümünde var)

 SET_HOUR – Saati ayarlama. Şifrenin arkasına (1-24) arası bir değer verin.

 SET_SPEED – Oyun Hızı Şifrenin arkasına (-1000 – +1000 ) arası bir değer verilir.

 INTERESTS – ilgi alanlarını değiştirme / Gösterme :: (Hot Date’e kadar geçerli idi)

 AUTONOMY – Simlerin düşünme yeteneği Şifrenin arkasına (0-100) arası bir değer verilir.

 GROW_GRASS – Çimleri büyütme Şifrenin arkasına (0-150) arası bir değer verin

 MAP_EDIT ON – Map editor’u açma

 MAP_EDIT OFF – Map Edit.’i kapatma

 ROUTE_BALLOONS ON – Simin neden dediklerinizi yapmadığını aciklar. (Söz Balonu halinde)

 ROUTE_BALLOONS OFF– Yukarıdaki şifreyi Kapatır.

 ! – Son hileyi yineler.

 EDIT_CHAR – Create-A-Character penceresini açar ve karakterinizi değiştirmeye izin verir. (Çalışmayabiliyor)

 LOT_SIZE # – Arsa büyüklüğünü # değeri yapar

 MOVE_OBJECTS ON – istenen objeyi hareket ettirir.

 MOVE_OBJECTS OFF – Üstteki modu kapar

 PREPARE_LOT – Arsada hasar gören objeleri geri yerleştirir.

İhtiyaçları sıfırlamak için: Önce MOVE_OBJECTS ON yazın. Böylece kullanımdakiler dahil tüm eşyaları ve sim’leri eşya modunda hareket ettirmenizi sağlar. İstediğiniz Sim’i seçip, silerseniz. Sonradan resmine basınca Sim (İhtiyaçları tam olarak)tekrar yaratılır .
(Dikkat: Havuzun üstünde Sim yaratırsanız, oyun çöker. Eğer oyunu kaydetmeden bir sim’i silerseniz, öğrendiği cooking, logic vs. puanı silinir.)

Sistem Gereksinimleri

Oyunun minimum sistem gereksinimleri ise oldukça düşük.Oyunun Minimum Sistem Gereksinimleri Şöyle;
(Eklentisiz, Livin’ Large, House Party için)

Intel Pentium II 233 Mhz veya Dengi
32 MB RAM
500 MB Boş Disk Alani (Sadece Sims/ Hepsi ise 3 GB)
2 MB Ekran Karti
DirectX uyumlu Ses Kartı
Windows 95/98/Me/2000*/XP (Windows NT ile uyumsuz)

*ilk sürümler, Windows 2000’de sorun yaratabilir.

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *