The Lord Of The Rings Online İnceleme

21 Temmuz 2012, Cumartesi, 19:09:11

J. R. R. Tolkien tarafından yazılan ve Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan tüm zamanların en fantastik serilerinden birisi olan The Lord Of The Rings,Nisan 2007’den bu yana bir online oyun olarak Lotr severlerin karşısında.Öncelikle oyunu bu denli farklı kılan ve oyuncuları heyecanlandıran yönü sağlam bir köke sahip olması.Yüzüklerin Efendisi serisinin o mükemmel atmosferi ve hikayesi en iyi şekilde oyunculara aktarılmaya çalışılıyor.Çalışılıyor derken oyunun henüz tam anlamıyla Orta Dünyanın inşasını yaptığını söyleyemeyiz.Oyun son zamanlara kadar Moria’ya kadar uzanıyordu ki Rise of Isengard paketi ile Isengard ve çevresini de oyuncularla buluşturdu.Ayrıca yakın bir zamanda gelmesi beklenen Riders Of Rohan genişleme paketiyle de Rohanın o uçsuz bucaksız ve at kokulu topraklarını görme fırsatı bulacağız…

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Öncelikle oyunu oynamayı düşünenler için şunu belirtelim.Oyun sıradan Bir Mmorpg havasında değil 2 hafta karakter kasalım sonra pvp yapalım diye düşünenlere tavsiyem kesinlikle Lotro bu tarz bir oyun değil.Lotro’yu oynamayı düşünenler için ilk önerim en azından serinin 3 filminide izlemek olacaktır.Bunlara artı olarak serinin kitaplarını da okursanız oyuna tam anlamıyla ısınırsınız.En azından oyunun hikayesi hakkında bilgi sahibi olmak sizi oyuna daha iyi adapte edecektir.

Bilindiği üzere Lotro Orta Dünyadaki savaşları konu alan bir oyun.Her oyunda olduğu gibi bu oyundada iyi ve kötü taraf bulunuyor.İyi taraf İnsanlar,Cüceler,Elfler ve Hobbitlerden oluşuyor.İyi tarafta bir karakter oluşturup Orta Dünyaya ilk adımınızı atıyorsunuz.Bunun dışında monster play ile örümcek,uruk vb. Orta Dünyanın bir çok kötü karakterinide oynayabilirsiniz.

Karakter oluştururken ırkların yanı sıra karakterinizin sınıfını da seçebilmektesiniz.Karakter oluştururken şunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.Bir insandan daha iyi bir captain(lider),bir cüceden dayanıklı bir guardian ve bir elften daha iyi bir okçu(hunter) bulunmaz.Geniş bir karakter yelpazesine sahip oyunda sınıflar şöyle;

Burglar:Burglar’lar gizliliğin ve şaşırtmacanın üstadlarıdır. Düşmanlarını becerikli ve sinsi yöntemlerle afallaştırırlar. Burglar’ların el çabukluğu ve başlangıç atakları grubundaki diğer kişilerin düşmanlarını daha kolay yenmesini sağlar. Burglar’ların oyundaki rolleri hırsızlık yapmak,düşmanları yavaşlatmak ve gerektiğinde savaşçı olmaktır.Oyundaki eğlenceli class’lardan biridir.

Captain:Captain sınıfı çok güçlü liderlik özelliklerine sahiptir. Attıkları savaş naraları düşmanlarının kalplerine korku, yanında savaşan kahramanlara ise güç verir.Captain grubundaki savaşçıların bazı özelliklerini artırır. Yanında bayrağını taşıyan bir asker çağırabilir. Savaşta yenilmiş arkadaşlarını kaldırıp, savaşa devam etmelerini sağlayabilir. Tüm bunlar Captain sınıfının bir fellowship’te her zaman yer bulabilmesini sağlar. Captain grupta buffer rolünü üstlense de, aslında tam bir melez sınıftır. Duruma göre healer, tank veya dps sınıfı olabilir.

Champion:Ağır zırh giyebilen ve yakın mesafede oldukça tehlikeli bir sınıftır.Dps puanları oldukça yüksektir.

Guardian:En güçlü can ve kalkan puanına sahip olabilen sınıftır.Partilerde genellikle en son ölen sınıf olarak bilinir.Yüksek savunma puanı ve skilleri ile darbeyi üstüne çekerken partideki diğer oyuncular rahatlıkla düşmanları indirebilir.

Hunter:Arazinin ve Ormanın en usta iz sürücüleri.Hunterlar kurdukları tuzaklar ile düşmanı yavaşlatabilir ve ölümcül ok darbeleri ile düşmanı perişan edebilir.Çok iyi derecede yay kullanabilirler.

Lore-Master:Bilginin ve büyünün bir arada bulunduğu bir sınıf.Çeşitli Petler üretebilmesi ve arkadaşlarını yapmış olduğu büyüler sayesinde karanlıktan kurtarabilmesi en önemli meziyetlerindendir.

Warden:Fırlattığı mızraklar ve müthiş kombo sistemiyle oldukça eğlenceli bir sınıf.Ayrıca oldukça dayanıklıdırlar ve ağır zırhlar giyebilirler.

Rune-Keeper:2. ve daha değişik bir büyücü sınıfı.2 şekilde kullanılabilirler Dps yapmak ve grubu iyileştirmek.Dps türünde ateş,toprak,şimşek gibi elementlerden yapmış olduğu büyüler ile düşmanlarına ciddi hasarlar verebilirler.Ayrıca tek odaklı bir hedefi en iyi şekilde iyileştirebilen bir sınıftır.

Oyun görmüş olduğunuz gibi karakter seçme yelpazesini oldukça geniş tutmuş. Birbirinden farklı 4 iyi ırk ve birçok class(sınıf).Bunun dışında seçmiş olduğunuz ırk kısmide olsa classıda etkiliyor.Örneğin;cüceden bir captain olamıyor ama mükemmel bir guardian olabiliyor.

Evet Mmorpglerin en önemli ve en sevilen özelliklerinden birisi de PvP.Yani Player Vs Player.

Lotro oyununda iyi ırklar kendi arasında pvp yapamıyor.Yani bir elf bir cüceyi öldüremiyor(zaten Mantıklı olanda bu:).Ama yukarıdan hatırladığınız üzere monster play ile diğer gerçek oyuncular ile birlikte Ettenmoors gibi bölgelerde eğlenceli savaşlar yapabiliyorsunuz.PvP konusu Lotroda henüz yeni bir kavram ve şunuda belirtmek lazım oyundaki PvP bölgeleri kısıtlı olsada Riders Of Rohan gibi güncellemelerle bu alan oldukça genişleyecek ve çok daha geniş bir alana yayılacak.PvP konusunda hiçbir şüpheniz olmasın bu kadar iyi bir kurgudan gelen bir oyunun PvP’side şüphesiz 2013 içerisinde oldukça geliştirilecek.

Bunun yanı sıra oyunun grafikleri oldukça güzel ve özellikle yüksek çözünürlükte  gökteki yıldızlar olsun,su birikintilerindeki yansımalar olsun gerçekten eşsiz.Bizlere Orta Dünyanın o ıssız ve eşsiz Dünyası en iyi şekilde yansıtılmaya çalışılmış ve yapılan güncellemelerle daha da güzelleştirilmeye çalışılıyor.

Sesler ise oldukça iyi kullanılmış.Her coğrafyanın hemen hemen birbirinden farklı melodisi bulunuyor ve bizleri gerçekten o havaya sokuyor.Savaş esnasındaki efektler ise sesler kadar iyi olmasa da ortalama bir Mmorpg düzeyinde efektler.

Kısacası Orta Dünyanın o muhteşem atmosferinde kendi atınızla bir yerleri keşfetmek ve maceralar yaşamak istiyorsanız bu oyun tam da sizin aradığınız bir online oyun.Ama basit çin yapımı Mmorpglerde oynayabilirsiniz.Bol bol öldürür ve Exp kasabilirsiniz.Bu tamamen sizin seçiminiz.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimi
Intel Pentium 4 1.8 GHz
1 GB RAM
64 MB NVIDIA GeForce 3 veya ATI Radeon 8500
10 GB boş HDD
Tavsiye Edilen
Intel Pentium 4 2.8 GHz
2 GB RAM
128 MB NVIDIA GeForce FX 6800 veya ATI Radeon X850
10 GB boş HDD

Benim tavsiyem, “tavsiye edilen” sistemden daha iyi bir sisteme sahip olmanızdır.Bunun sebebi ise oyundaki en son grafiklerle oynamanızın basit grafiklerle oynamanızdan atmosferik açıdan bir çok fark yaratacağıdır.

Oyunun Videosu

Oyunun İlk İntrosu

[vsw id=”wpAuIOdPzsQ” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Rise Of Isengard(Isengardın Yükselişi)

[vsw id=”f2czkujjgi0″ source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Riders Of Rohan(Rohanın Sürücüleri)

[vsw id=”qcPuCnqp5d0″ source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Paylaş
                                                                               

Yorum

Yazan : Oyun İnceleme,Oyun Çözümleri,Oyun Hileleri,Oyun İçi » 2012 Mmorpg Online Oyunlar | Tarih : 26 Temmuz 2012, Perşembe, 21:18:13

[…] The Lord Of The Rings Online […]


Yorum

*
*
Yorumunuz: *