The Elder Scrolls IV(4): Oblivion İnceleme

8 Ağustos 2012, Çarşamba, 2:35:37

Oblivion oyunu efsanevi The Elder Scrolls serisinin 4. oyunu olma özelliğini taşıyan Rpg türünde bir oyundur. Oyun kendine has oynanımı ve hikayesi ile PC tarihinin en köklü oyunlarından birisi olma özelliğini taşır. Oyuna başlamadan önce ırkını, tipini ve cinsiyetini seçebildiğiniz bir karakter oluşturma ekranı mevcut. Oblivion oyununda karakter oluşturma ekranı 2006 yılına kadar hiç görülmemiş şekilde gelişmiş bir ekran. Karakterinizin tipini  öyle ince ayrıntılara kadar belirliyebiliyorsunuz ki kendinize benzeyen bir karakter oluşturmanız içten bile değil. (Hatta bazıları ünlü Hollywood oyuncularının benzerlerini yaparak save dosyası şeklinde internetten indirme imkanı sunuyor.). Oyunda temel olarak oluşturduğunuz karakteriniz ile tamamen hayali bir Dünyada maceradan maceraya koşuyorsunuz. Ayrıca Oblivion’u 1. ve 3. bakış açısından oynayabilmektesiniz. Oyunun Bu 2 kamera açısından da oynanabilmesi büyük bir Rpg’ci tayfayı kucaklamasına sebebiyet veriyor.

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Oblivion oldukça gerçekçi bir oyun. Sizleri adeta başka bir Dünyaya götürüyor ve o Dünyanın bir parçası haline getiriyor. Oyunda karakterinizi çeşitli silahlar ile donatabiliyorsunuz. Öldürmüş olduğunuz canavarlardan topladığınız silahlar ile oldukça ihtişamlı bir görünüme sahip olabiliyorsunuz. Oyunun en zevkli yanlarından birisi de bu olsa gerek. Öldürmüş olduğunuz rakipleri soyup soğana çevirmek suretiyle onu don gömlek ortada bırakabiliyorsunuz. Sizde kazanmış olduğunuz savaşın bir galibi olarak elde ettiğiniz itemler ile gurur duyuyorsunuz. 3. bakış açısından karakterinize baktığınızda donatmış olduğunuz itemleri daha iyi bir şekilde görebilirsiniz. 1. bakış açısından ise sadece takmış olduğunuz silahı görebilmektesiniz.

Oyun Cyrodiil isimli topraklarda geçiyor. Cyrodiil Yakın zamanda çıkmış The Elder Scrollsun 5. oyunu olan Skyrim topraklarının güneyinde bulunuyor.

Oyun hakkında fazla bilgisi olmayanlar için belirtelim The Elder Scrolls’un her oyunu bu büyük Dünyanın çeşitli bölgelerinde geçiyor.

Oblivion oyunu özgür bir yapıda. Haritayı el verdiğince ister yayan ister at sırtında dolaşabilme imkanınız bulunuyor. Çeşitli ırkları keşfedebilmek, mükemmel görsellik altında gün doğumunu izlemek sizi büyülüyor. Oyundaki savaş sisteminin de RPG türleri içerisinde en gerçekçi savaş sistemi türü olduğunu söyleyebiliriz. Düşmanlarınızın zayıf noktalarına yapmış olduğunuz saldırılar ile çok daha etkili sonuçlar alabiliyorsunuz. Ayrıca kalkanlar, zırhlar ve silahlar gücünü savaş esnasında çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Bu oyun tarzı bir Türk oyunu olan Mount and Blade, Dark Messiah gibi oyunlarda sıkça karşımıza çıkıyor ama en iyi yansıtıldığı oyunların The Elder Scrolls serisinden çıktığını söyleyebiliriz.

Oblivionun hikayesi ise şöyle;

Cyrodiil kralı , kimliği belirlenemeyen bir suikastçi tarafından öldürülüyor ve biz de bu olaya şahit oluyoruz. Cyrodiil ülkesinde cehennem olarak kabul edilen Oblivion’un kapıları açılıyor ve oranın demon’ları Cyrodiil’e girip halka saldırmaya başlıyorlar ve ne var ne yoksa yağmalıyorlar. Tabii bununla birlikte bize de klasik bir görev düşüyor; Kralın katilini bulmak ve Cyrodiil i bu demon(şeytan)lardan temizlemek.

Grafiksel manada Oblivion türünün en kaliteli oyunu diyebiliriz. Özellikle doğa ve çevre oldukça gerçekçi bir görsellikte tasarlanmış. Karakterinizin görünümü, silahlar ve karakterin çevre ile etkileşimi kusursuz olmasa da 2006 yılının en iyisi diyebiliriz. Grafiklerin bu kadar kaliteli olmasının tek kötü yanı ortalama bir PC’nin üstü bir PC’cde oynanabilmesi. Yine de ayarlar kısmından bir takım görsel efektleri düşürerek oyunun kasmasını önleyebilmektesiniz.

Oyunun Seslerine bakacak olursak oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle mekana göre müzik girilmesi kişinin bulunduğu atmosferi yaşamasına yardımcı oluyor. Yaratıkların, silahların ve doğanın çıkarmış olduğu seslerde yabana atılmayacak derecede özgün ve güzel. Özellikle yağmur yağarken suyun çıkarmış olduğu sesler olsun, Ormanlık bir alanda yürürken habitatın çıkarmış olduğu özgün efektler olsun 2006 yılında çıkan bir oyun için mükemmel derecede iyi.

Oyunun Videosu

[vsw id=”JGhlg4JqvQw” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Elder Scrolls IV: Oblivion Hileleri

Oyun esnasında konsolu açmak için ~ tuşuna basın. Daha sonra aşağıdaki kodlardan birini girin:

# help – Komutları listeler.
# tgm – Ölümsüzlük.
# tcl – Kesilmezsiniz.
# tfh – Tam yardım.
# lock <1-100> – Seçilen kapı ya da kabı, seviyeleriyle beraber kilitler.
# unlock – Seçilen kapı ya da kabın kilidini açar.
# kill – Seçilen NPC’leri öldürür.
# coc – Işınlanırsınız.
# modpcs , – Girdiğiniz sayı miktarı kadar özel beceri kazanırsınız.
# modpca , – Girdiğiniz sayı miktarı kadar doğal özellik kazanırsınız.
# player.additem 1 – İstediğiniz eşyayı çıkartır.

Sistem Gereksinimleri

 Önerilen Sistem Gereksinimi

  • 3 Ghz Intel Pentium 4 işlemci
  • 1 GB RAM
  • ATI X800 series, NVIDIA GeForce 6800 serisi, yada daha üstün bir ekran kartı

Minimum Sistem Gereksinimi

  • Windows XP işletim sistemi
  • 512MB RAM
  • 2 Ghz Intel Pentium 4 ya da dengi bir işlemci
  • 128MB Direct3D destekli bir ekran kartı
  • 8x DVD-ROM drive
  • 4.6 GB boş hd alanı
  • DirectX 8.1 destekli ses kartı
Paylaş
                                                                               

Yorum

Yazan : Anonim | Tarih : 3 Eylül 2012, Pazartesi, 12:49:43

Birkere rehber cok yeteneksiz oblivionun ana ordusu scamp(alev topu atan fare adamlar) ve deadra irkidir Skyrim de bu irk azaldigi icin savasmayi burakmistir ustun deadralar Deadric Prensleri diye gecer. Imparatorun katilleri biliniyordu myth dawn adinda kotu buyuculer. Ve sunu soyleyeyim elder scrolls oyunlarindaki savas sistemi cok basittir bi Gothic 3 oynada gor elder scrolls serisinde 3 5 savas disinda hep magarada teker teker adam avlioz Gothic 3 de adam akilli yerlestirmisler ve daha zor oyle hurraa diyip saldirirsan yavas yavas oluyorsun .Ve elder scrolls serisinin buyu sistemi ahmakca 3lu alev 5li alev duz alev yamuk alev 1dmg alev 100dmg alev adam akilli birsey yok bulmcalar anaokulu sinifi icin yapilmis vs. vs. vs. vs. vs. vs. vs.


Yorum

*
*
Yorumunuz: *