Stronghold Crusader

16 Temmuz 2012, Pazartesi, 17:40:21

Stronghold Crusader oyunu haçlı seferleri döneminde Arap yarımadasındaki savaşları konu alan RTS türünde bir oyundur. Oyun diğer strateji oyunlarından farklı yönleri ile dikkat çekmiş ve beğenilmiş bir oyundur. Oyundaki coğrafya Arap yarımadasını konu alması sebebiyle çöldür. Çölde az yeşil alan bulunması sebebiyle oyundaki haritalar genellikle kurak ve gıda üretimi zor yerler. Stronghold Crusader’da kendinize ait surlar kurarak bir derebeyi olmanız ve düşmanlarınızın kalelerini kuşatmanız kaçınılmaz. Oyunu en zevkli kılansa belki de bu kuşatmalar ve savunmalar. Surlara yerleştirebildiğiniz askeri üniteler ile yeri geldiğinde Kralınızı savunuyorsunuz, yeri geldiğinde ise düşmanlarınızın kalelerini kuşatarak yok olmalarını sağlıyorsunuz.

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Oyun genel olarak haçlı savaşlarını konu alıyor. Oyunda ağır zırhlı Haçlı askerleri ile Arap askerleri bulunuyor. Her askeri ünitenin farklı coğrafyalarda birbirlerine göre üstünlükleri var. Yani taş, kağıt, makas sistemi bu oyunda da bulunuyor. Oyunda kendi kralınızı ve ya derebeyinizi kontrol ediyorsunuz. Kendinizi ait bir kale, ordu ve ekonomi inşa etmeye çalışıyorsunuz.

Surlarınız ile çevirdiğiniz ülkenizi korumak başlıca göreviniz. Ayrıca en iyi savunma saldırı politikası izleyerek Orta çağdaki bir çok savaş aracını kullanarak düşman kalelerini kuşatabilir ve düşürebilirsiniz. Surlarınıza okçular yerleştirebilir, kalenizin etrafını suyla bile çevirebilirsiniz. Ayrıca o zamanlar petrol alevli oklar ile yakılan bir savunma gereci. Kalenizin belirli stratejik noktalarına petrol hendekleri açabilir alevli oklar ile içinden geçen her canlıyı yok edebilirsiniz.

Oyunun sesleri oldukça etkileyici Orta Doğunun o mükemmel enstrümantal sesleri oyunda oldukça iyi kullanılmış ve oyuna ayrı bir hava katmış. Ayrıca savaş alanındaki seslerde oldukça gerçekçi.

2001 yılında çıkan oyun grafiksel manada tam bir şölen yaşatmasa da oyunu ön plana çıkaran değişik atmosferi ve farklı oynanabilirliği. Oyunda diğer RTS oyunlardan farklı olarak ekonomiksel gelişim oldukça farklı. Her alana bir gıda üretim binası kuramıyorsunuz. Gerçekçi ekonomik yapısı ile oldukça başarılı bir oyun olmuş.

Farklı bir RTS oyun arayanlar için 2012 yılında dahi 11. senesini dolduran bu oyun zevkle oynanabilir. Oyun gerçekten özgün bir oyun olmuş ve hakkını vermiş.

Oyunun Videosu

[vsw id=”SpD2xu850gE” source=”youtube” width=”625″ height=”394″ autoplay=”no”]

Oyunu oynamanız için gereken minimum sistem gereksinimleri şöyle;

İşletim Sistemi: Windows 2000/XP/Vista
İşlemci: Pentium® III 500 mhz (1 ghz Recommend)
RAM: 128MB (256MB recommended for multiplayer)
Hard Drive: 850MB
Ekran Kartı: 4MB DirectX 8.1 Compatible
Ses Kartı: DirectX 8.1 Compatible
DVD Drive: Required
Modem: 56k (for Internet Play)

Ana Menüde, Shift ve Alt ve A tuşlarına basarak hile menüsünü açın.
Oyun esnasında alttaki tuşlarla hileleri aktif edebileceksiniz.
Alt ve C – Tüm görevler
Alt ve K – Bedava bina, Kaynaga gerek yok.
Alt ve X – 100 Popularity ve +100 Altın

Paylaş
                                                                               
4.784 defa okundu.

Yorum

Yazan : alperen demirel | Tarih : 30 Ocak 2013, Çarşamba, 8:06:07

eski çağlar olduğu için çok seviyorum


Yazan : Bekir Arslan | Tarih : 29 Aralık 2013, Pazar, 11:23:47

Hileyi aktif hale getiremiyorum yardımm


Yorum

*
*
Yorumunuz: *