Steam Nedir?

8 Aralık 2014, Pazartesi, 3:54:02

Steam Valve şirketi tarafından geliştirilen ve günümüzde daha çok bir dijital dağıtım platformu görevi gören bir yazılımdır. Birçok oyunu dijital olarak bulabileceğiniz bu dev platformda binlerce oyunu satın alıp, oynayabilmektesiniz. Oyun almanın dışında oyunculara multiplayer ve co-op desteği de sunan Steam bu yönüyle kısa sürede oyuncuların gözdesi haline geldi. Steam’in en büyük amacı yapılan sürekli indirimler ile korsan oyun piyasasının kökünü kazımaktır. Bunun için sık sık özel günlerde popüler video oyunları büyük indirimlere girer. Ayrıca kutulu oyun satışını da büyük darbe vuran Steam perakende kutulu satış yapan şirketlerin kökünü kazımıştır. Öyle ki hiçbir yerde kolay kolay bulunamayacak indirimler ve fiyatları Steam’de bulabilirsiniz.

steam

Devasa İndirimler: 100 Milyondan fazla üyesi bulunan bu dev yazılımın birçok artısı bulunuyor. Bunlardan şüphesiz en önemlisi oyun fiyatlarının oldukça uygun olması. Öyle ki normalde 50 Dolar olan bir video oyunu Steam’de çıkan indirimler sayesinde 16.99 Dolara kadar inebiliyor. Özellikle Noel, Black Friday, Cadılar Bayramı gibi çeşitli özel günlerde büyük çaplı indirimler yapan Steam oyuncuların oyunları Steam aracılığı ile almasına teşvik ediyor. Bu indirimlerin dışında haftalık, günlük ve hafta ortası çılgınlığı gibi birçok ekstra indirimde bulunuyor. Anlayacağınız Steam’i Steam yapan devasa indirimleri.

Yedekleme: Steam’in 2. en büyük artısı oyunları yedeklemenize imkan tanıması. Yeni bir bilgisayar aldınız ve oynadığınız oyundaki verileri bu yeni bilgisayarınıza taşımak için onlarca GB’’lık dosyaları Steam üzerinden indirmeniz gerekecek. İşte bunun yerine Steam üzerinden harici veya dahili bir yedek alabilirsiniz. Yedekleme işlemi sırasındaki bölümlendirme işlemini program kendiliğinde gerçekleştirmekte. Birkaç tık ile oyunlarınızı yedekleyebiliyorsunuz.

Çoklu Platform: Steam 3. en büyük artısı aldığınız oyunu çoklu platformlarda oynayabilmeniz. Şöyle ki eğer aldığınız oyun Windows dışında Mac ve Linux gibi sistemleri de destekliyorsa oyunu diğer bilgisayarlarınınızda da oynayabilmektesiniz.

Steam Bulut: Steam’’in son özelliği de bulut desteği. Şöyle bir senaryo hayal edelim: Yeni bir bilgisayar satın aldınız ve Steam’’i bu bilgisayara kurdunuz. Eski bilgisayarınız da oynarken oyun içinde bir çok puan, madalya vb. ödüller kazandınız. Peki bu ödülleri yeni bilgisayarınıza nasıl aktaracağız, tabi ki de Steam’’in bulut desteği sayesinde. Bu bulut desteği sayesinde tüm kayıtlarımız buluta atılıyor ve olduğu gibi korunuyor. Hangi bilgisayar olursa olsun, Steam ile oyunlarınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Eylül 2014 itibari ile 100 milyon aktif kullanıcı ve 3700 video oyununun bulunduğu Steam önümüzdeki yıllarda daha da önemli bir platform haline geleceğe benziyor. Steam Türkçe’nin de dahil olduğu 25 farklı dilde oyunculara hizmet veriyor.

 

Paylaş
                                                                               
1.330 defa okundu. Etiketler:

Yorum

*
*
Yorumunuz: *