1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (Henüz Puan Verilmemiş)
Loading...

StarCraft 2 İnceleme

15 Kasım 2013, Cuma, 2:06:03

Blizzard bilindiği üzere strateji türündeki başarılı ve köklü oyun serileriyle uzun bir zamandır Real Time Strategy yani Gerçek Zamanlı Strateji türünün önemli bir aktörü. Son olarak çıkardığı StarCraft 2 ise Gerçek Zamanlı Strateji oyunlarının son yıllarda verdiği en güzel örneklerden birisi.

Uzun yıllardan beri beklenen StarCraft 2 serinin ilk oyunundan yaklaşık 12 sene sonra çıkışını gerçekleştirdi. Yenilenen yapısı ve teknolojinin getirmiş olduğu avantajlarıyla neredeyse şimdiye kadar çıkmış en iyi strateji oyunlarından birisi olduğunu kanıtlayan StarCraft 2 bilim-kurguyu harika bir stratejik altyapıyla bizlere sunuyor.

2. oyunda gene 3 farklı ırk bulunuyor. Bunlardan ilki Terran.Terranlar günümüz insanlarından farksız tek farkları günümüz insanlarından daha ileri bir teknolojiye sahip olmaları. Anlayacağınız Terranlar insan oğlunun ilerleyen yıllardaki olası görünümünü yansıtıyor. Terran ırkında tank, piyade, uzay gemisi ve benzeri insanımsı askeri üniteler bulunuyor. İşçilerimiz ise yorulmak bilmeyen robotlar.

2. ırk olan Zergler ise böcekimsi ve larvalardan üreyen değişik bir ırk. Birçok zehirli yaratığa sahip olan Zergler hızlı gelişimi ve larvalardan toplu bir şekilde üreyebilmesiyle kendini diğer ırklardan ayırıyor. Gelişmiş bir askeri altyapıya sahip olan Zerg ırkı bu yönü ile de seçibilitesi yüksek bir ırk olduğunu gözler önüne seriyor.

3.ırkımız ise Protoss. Bu ırk diğer 2 ırktan teknolojik bakımdan çok önde. Tam bir uzay teknolojisine sahip olan Protosslar güçlü askeri üniteleri ile düşmanı çok çabuk pes ettirebiliyor. Kristallerden enerji alan binalara sahip olan Protosslar eğer kristalleri iyi bir şekilde koruyabilirse geçilmez bir savunmanında sahibi olabiliyor.

3 Ana ırkın yanı sıra çeşitli gezegenlerde farklı ırklarda kendini gösteriyor. Kendine has özellikleri olan bu ırklar oyuna renk katmanın yanı sıra daha değişik stratejiler geliştirmemize de olanak sağlıyor.

Campaign moddaki görevler Main(Ana) ve bonus olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Ana görevleri bitirdiğiniz takdirde bir sonraki bölüme geçmeye hak kazanıyorsunuz. Bonus görevlerin yapılması ise tamamen size bağlı. Eğer yaparsanız karakteriniz level atlayabiliyor. Ayrıca çeşitli özelliklerinde sahibi olabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra StarCraft 2’de Campaign modda bazı bölümlerde seçimler yapabiliyoruz. Strateji oyunlarında pek rastlamadığımız bu olay Ana hikaye olmasa da Yan hikayeler de değişikliğe sebebiyet verebiliyor. Bu seçimlerde ya bir tarafı destekleyerek diğerine gözdağı veriyoruz ya da oyun içindeki bir görevin nasıl yapılacağı fikrini seçiyoruz. Bu fikir seçimleri bazı bölümleri farklı bir şekilde oynamamızı sağlıyor.

Özellikle muhteşem hikayesi ve eşsiz kurgusuyla kendisini rakiplerinden bir adım önde bulan StarCraft 2 bir strateji oyunundan çok daha fazlasını oyunculara sunuyor. Zerglerin acımasız Kraliçesi Sarah Kerrigan ve Terranların babayiğit oğlanı Jim Ragnar‘ın aşk hikayesini içinde barındıran yapım bu yönüyle de bir strateji oyununa ekstra neler katılabileceğini gözler önüne seriyor.

SC 2 sinematik bakımdan şu ana kadar çıkmış en başarılı GZS(RTS) oyunu. Öyle ki Campaign modda geçtiğiniz her bölümle birlikte bir sinematik gözlerinizin önüne geliyor. Sinematikler öyle kaliteli ki sanki bir oyun için değil de bir film için hazırlanmış gibi. Anlayacağınız StarCraft 2 harika bir sinematik şölenide bizlere sunuyor.

3 Ana bölümden meydana gelmesi planlanan SC 2 ilk oyunu olan Wings of Liberty ile Terran ırkının senaryolarını konu alıyordu. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda çıkan Heart of  The Swarm ise Zerg ırkının senaryolarına odaklandı. Serinin 2. oyununun 3. ve son bölümü ise Protoss ırkının senaryolarını konu alacak. Anlayacağınız serinin 2. oyunu oynanabilir bölümleri ile Tüm ırkların senaryolarını oynamamıza fırsat sunacak.

Uzun lafın kısası strateji oyunlarının buhrana girdiği şu günlerde SC 2 güzel bir strateji deneyimini bizlere sunuyor. Özellikle kurgusu,grafikleri ve oynanabilirliği ile göz dolduran yapım alternatif evreni ile oynanmayı kesinlikle hak ediyor.

Paylaş
                                                                               
2.493 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *