RTS Oyun Türü Nedir?

18 Ağustos 2012, Cumartesi, 17:36:43

RTSnin açılımı Real Time Strategydir. Real Time Strategy Türkçemizde Gerçek Zamanlı Strateji(GZS) olarak çevrilebilir. Bir strateji oyun türü olarak da bilinen RTS oyunlar oldukça popülerdir. Oyuncuların TBS(Sıra Tabanlı Stareji)oyunlardaki gibi sıra beklememesi ve her şeyi gerçek zamana bağlı olarak yapabilmesine imkan sunan oyun türü de diyebiliriz. İlk RTS oyun Command And Conquer serisinin yaratıcısı Westwood tarafından 1992′de yayınlanan Dune 2(II)’dir. Dune 2’yi sırasıyla Warcraft serisinin ilk oyunu olan Warcraft: Orcs & Humans izlemiştir.

İlk RTS oyun olan Dune 2(II) den bir Görünüm

İlk RTS oyun olan Dune 2(II)’den bir Görünüm

Dune 2’den bu yana Dünya genelinde binlerce oyuna ulaşan RTS oyun türü en popüler Strateji oyun türü olarak da bilinir. Efsanevi derecede iyi sayılan ve oyuncuların sevgilisi haline gelmiş birçok RTS oyun serisi de bulunmaktadır. RTS oyun serilerine en güzel örnekler; Command and Conquer serisi, Age Of Serisi, Warcraft Serisi, Starcraft serisi, Stronghold Serisi, Empire Earth Serisi, Rise Of Nations Serisi’dir.

Günümüzde gerçek çağlara ve olaylara dayanan RTS oyunlar olduğu gibi bilimkurgu, mitoloji ve fantastikliğe dayanan birçok RTS türü de bulunmaktadır. (Starcraft, Warcraft, Age Of Mythology gibi..). Bu tür RTS’lerde çağ atlamalı RTS oyunlarla hemen hemen aynı popülariteye sahiptir. Ayrıca fantastik RTS türü oyunlar size hiç bilmediğiniz hayali bir Evrende maceralar yaşama imkanını sunar.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çoğu oyun türünde olan değişimler RTS oyun türünü de etkilemiştir. Günümüzde RTS oyunlar eski RTS’lerin aksine 3D’dir ve oynanışsal açıdan birçok farklılıklar gösterebilir. Kimi RTS oyunlar ise Warcraft 3’teki gibi bir karışıma girerek (RPG Ve RTS’nin karışımı) RPS gibi farklı oyun türlerininin de oluşmasına zemin teşkil etmiştir.

Gelişmiş teknoloji ile yapılan RTS oyunlardan biri olan Rise Of Nations Rise Of Legendsten bir Görünüm

Gelişmiş teknoloji ile yapılan RTS oyunlardan biri olan Rise Of Nations Rise Of Legends’tan bir Görünüm

RTS oyunlar kişinin stratejik düşünme kabiliyetini arttırıcı özelliğiyle de bir nevi zeka geliştirici oyunlardır. Kimi zaman oyuncular hiç farkında olmadan bakış açılarını çoğaltır ve geliştirir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi oyuncuların bu tarz oyunlarda her türlü tedbiri alarak birçok bakış açısından oyuna yaklaşmalarıdır.

RTS türü oyunlarda ırkınıza, koloninize ya da uygarlığınıza tepeden bir kamera açısıyla bakarsınız. 3D oyunların bazılarında az çok  kamera yaklaştırma açıları bulunsa da  bu tür oyunlarda yönetici konumundasınızdır. Anlayacağınız herşey sizin elinizdedir. Oyunda tamamen bir yönetici ve yönlendiricisinizdir.

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *