RPG Oyun Türü Nedir?

19 Ağustos 2012, Pazar, 17:49:53

RPG oyun türü tüm zamanlara damgasını vurmuş bir oyun türüdür. Role Playing Game‘in kısaltması olarak da tanımlanabilir. Bu tür oyunlar isminden de anlaşılacağı üzere Rol yapma üzerine kuruludur. Yani tamamen farklı bir Evrende ya da Dünyamıza benzer bir mekanda Oluşturduğunuz karakter ile maceradan maceraya koşarsınız. Aynı gerçek hayatta geliştirebildiğiniz yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi bu oyun türünde geliştirme imkanı bulursunuz. Anlayacağınız RPG oyun türü tamamen sizin oluşturduğunuz bir karakterle size farklı bir Dünyada var olma şansı tanıyan eşsiz bir oyun türüdür. İlk RPG oyunu ilk gelişim ve antreman sistemini gözler önüne seren 1987 yapımı Dungeon Master isimli oyundur.

Bu oyun türünde göze en çarpan kısım karakter oluşturma özelliğidir. Kendi zevkinize göre oluşturduğunuz karakterinin adını, tipini hatta özelliklerini bile belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu oyun türünde oluşturduğunuz karakterin yetenek ve tecrübe gelişimini öldürdüğünüz yaratıklar vasıtasıyla sağlayabilirsiniz. Karakteriniz ile elde ettiğiniz başarılar ile tecrübe puanları kazanır ve seviye(level) atlarsınız. Seviye atladıkça becerileriniz de bu oranda gelişir ve daha güçlü bir karakter haline gelirsiniz.

Son dönemlerin en popüler RPG oyunu Skyrimden bir Görüntü

Son dönemlerin en popüler RPG oyunu Skyrimden bir Görüntü

RPG oyun türü teknolojinin gelişmesi ile ilerleyen Online oyun sektöründe de kendine geniş bir oyuncu kitlesi bulmuştur. Massive multiplayer online olarak bilinen birden fazla oyuncunun çevrimiçi bir Dünyada oynamasına imkan sunan yeni oyun sistemi ile birleşerek MMORPG adı altında da bir oyun türünü meydana getirmiştir. MMORPG’lerdeki tek fark PC’ye karşı oynamak yerine kendiniz gibi gerçek insanlarla dolu bir evrende oynama imkanınızın olmasıdır. Çoğu oyuncuda yalnız başına oynamak yerine kendisi gibi insanlarla rekabet edebileceği MMORPG’lere büyük rağbet göstermektedir. Son dönemlerdeki en büyük MMORPG oyunlara Örnek verecek olursak; World Of Warcraft Online, Knight Online, Starwars The Old Republic Online, Silkroad Online, Metin 2 Online ve Lord Of The Rings Online’ı verebiliriz.

Popüler MMORPG biri olan Starwars The Old Republicten bir Görünüm

Paylaş
                                                                               
18.799 defa okundu. Etiketler: ,

Yorum

Yazan : Resul | Tarih : 23 Mayıs 2018, Çarşamba, 23:40:43

Selam olsun. Hayiri ramazanlar. Ben RPG oyun acmaq istiyorum amma hic beceremedim uzretsiz hosting ve alan adi veren bi site bulamadim bulduysadam beceremedm ya host aldim alan adi vermedi ya alan adi var host yox . ilk once bi test edem dedim arkadaslar gelsin bakalim iyi oluyorsa parali siteden kuralim istedim oda olmadi yardim ederseniz sevinirim . tsk ederim


Yorum

*
*
Yorumunuz: *