PlayStation 4 Ne Zaman Çıkacak?

16 Ekim 2012, Salı, 20:48:47

1994 yılından bu yana çıkan PlayStation oyun konsolu büyük aşama kaydetti.Japon teknoloji devi Sony‘nin gelişimini üstlendiği bu konsol en iddialı Oyun platformlarından birisi oldu.PS 1’de PC oyunlarına nazaran çok zayıf kalan ancak kendine özgün oyun serileri ile dikkat çeken PlayStation konsolu kısa sürede oyuncuların gönlünde taht kurdu.PS 1’den sonra çıkan PS 2 ile yaşanan büyük değişimle PC oyunları ile PS 2 oyunları hemen hemen paralel bir şekilde oynanabildi.PS 3 ile teknolojik ve oynanışsal açıdan doruk noktaya ulaşan PS konsolu Dev bir online patformada dönüştü.

PS 3 ile beraber ister arkadaşınızla isterse Dünya’nın hiç bilmediğiniz bir yerinden bir yabancıyla karşılıklı oyun oynama imkanı bulabildiniz.PS 3’teki bu büyük gelişim şüphesiz Tüm oyun Dünyasını’da heyecanlandırdı ve PS 4‘teki beklentileri arttırdı.

Son Zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri ise PlayStation 4’ün Ne Zaman Çıkacağı Yönünde.

Bilindiği üzere PlayStation 3’ün çıkışının üstünden tam 7 sene geçti.7 sene epey uzun bir süre en azından Dünya’nın teknolojik gelişim hızını göz önünde bulundurursak...PS 4‘teki bu beklentinin temel sebebi de bunda yatıyor.Son olarak Sony’nin başkanı olması beklenen,şuan için Sony Entertainment‘ın başında bulunan Kazuo Hirai,bu konuda çok önemli açıklamalar yaptı.PlayStation 3’ün 10 senelik ömrü olduğu açıklamasını hatırlatan Hirai,bu açıklamanın halen arkasında bulunduklarını ve 10 seneyi tamamlamadan yeni bir konsolun zor olacağını belirtti.

Bu yüzden E3 2012‘de herhangi bir duyuru yapmayı planlamadıklarını söyleyen Hirai,PS4 için daha beklenmesi gerektiğini belirtti.

Hirai iyi güzel dedi Ama sorunlar baş göstermeye başladı.Buna en güzel örnek PS 3’teki performansın son model bir PC’ye nazaran oldukça kötü olması.PS 3’teki bir oyun örneğin:Battlefield 3 Son model PC’de neredeyse 2 kat daha hızlı ve 2 kat daha iyi görüntü kalitesinde çalışıyor.Bu gibi gelişmelerde kaliteli yapımların büyük bir kısmının PC’de oynanmasına sebebiyet veriyor.

PS 4’ün içeriği hakkındaki iddialar ise şu şekilde;

PS2 ile PS3 arasındaki geçişte mimari değişikliğe giden şirketin PS4’te hem üretim maliyetlerinin hem de kullanıcıya yansıyacak olan fiyatın daha düşük olması amacıyla bu tarzda bir değişime gitmeyeceği belirtiliyor. PS4’ün, Cell BE adı verilen ve hücresel tabanlı bir mimariyle ve PS3’ün üzerine sadece bazı ufak değişiklikler uygulanarak inşa edilmesi bekleniyor.

Donanım olarak PS3 ile benzerlikler içerecek olan PS4’teki en büyük değişim ise daha önce Rambus XDR adıyla bilinen belleklerin yerine daha yaygın olarak kullanılan ve daha düşük güç tüketimine sahip DDR3 belleklerin yer alacak olması. Öte yandan üründe 45nm’lik işlem seviyesine de geçiş yapılacak. Çekirdek sayısnı 8’den 12’ye çıkaracak olan Sony, işlemci hızını da PS3’te günümüzde kullanılan 3.2 GHz seviyesinin üzerine çekmeyi planlıyor.

Uzun lafın kısası PS 4’ün çıkması için yoğun bir arge ve test aşaması gerekiyor.PS 4 Büyük bir ihtimalle 2013’ün sonlarında ya da 2014’ün ilk aylarında oyunseverlerle buluşacak.Bekleyip göreceğiz.

Paylaş
                                                                               
2.068 defa okundu.

Yorum

Yazan : Hüseyin Kuru | Tarih : 29 Ekim 2012, Pazartesi, 18:22:50

en ideal kasa bu olması gerek süpermiş. çıksın görelim bikere ona göre yorumlarımız devam eder. 🙂


Yazan : berkecan söker | Tarih : 3 Şubat 2013, Pazar, 20:22:18

atıyosun


Yazan : mert | Tarih : 2 Mart 2013, Cumartesi, 11:14:10

bu resimler fake inanmayin


Yazan : mert | Tarih : 2 Mart 2013, Cumartesi, 11:15:42

plastation 4 ün yapimcilari sony plastation 4’ü gösterdi ve plastation 3 kasasiyla bi farki yok


Yorum

*
*
Yorumunuz: *