PlayStation 1 İlk PS Konsolu

3 Eylül 2012, Pazartesi, 11:36:34

PlayStation günümüzde en popüler oyun konsollarından birisi. En gelişmiş PlayStation ise şuanlık PlayStation 3. PlayStation’ın PlayStation Network ağında ise tüm Dünya genelinde 69 milyona yakın çevrimiçi oyuncu bulunuyor. Bu Kesinlikle çok ciddi bir rakam. Günümüzde arkadaşlarınızla ve ya hiç tanımadığınız insanlar ile çevrimiçi oyun oynama imkanı sunan PlayStation 3’ün başarısı ise çok eskilere dayanıyor. PlayStation’un bu başarısının ise tamamen tesadüflere dayandığını söyleyebiliriz. Nintendo’nun Sony’ye verdiği cdrom siparişini son anda geri çekmesiyle Sony ürettiği Cdrom’u geliştirerek PlayStation’ı tasarlamış. Ken Kutaragi isimli Japon vatandaşı PlayStation’ın mucidi olarak biliniyor. Aşağıdaki resimde Ken Kutaragi’yi görebilirsiniz.

 

Bir tesadüfün sonucu 1994 yılında üretilen PlayStation 1 ise büyük bir patlama yaparak efsanevi bir oyun konsolunuda meydana getirmiş oldu. Binlerce PS oyunu oyuncular tarafından defalarca oynandı ve kimi zaman insanların belleğinde büyük bir yer tuttu. Bazı PS oyunları ise sadece bu konsol ile özdeşleşti. (Gran Turismo, Resident Evil gibi) Anılar ve Hatıralar PS oyunlarında kaldı. Hemen hemen Her oyunda alınan ayrı zevkler ise oyuncuların bu konsolun müptelası olmasında en büyük etmen oldu. İlk başlarda PC(Personel Computer) oyunlarından düşük seviyede olan PS 1 oyunları farklı özellikleri ile PC oyunlarının da bir alternatifi oldu. Günümüzde ise PS3 konsolunun bir PC’den belki de çok daha iyi özelliklere sahip olduğunu bile söyleyebiliriz.

PlayStation 1’de oyun oynamayanların kesinlikle bir PlayStation 1 alıp bu zevki yaşaması gerektiğinide belirtelim. Oyunların o basit görüntüsünün dışında büyük emekle hazırlanan PS 1 oyunları içinden gerçekten iyi yapımlar çıkabiliyor ve oyunculara hala zevk veriyor. Özellikle PS2 ve PS3 gibi konsollardaki seri oyunlarının ilk oyunları genelde PS1 konsolunda. 2004 yılında üretimi durdurulmuş olmasına rağmen piyasada ucuz fiyatlarda bir çok PS1 oyun konsolonun da bulunduğunu söyleyelim.

Peki Nedir bu PS1’in Özellikleri;

PS1 PS1 oyunlarını çalıştırabilmenin yanısıra bir takım ekstra özelliklere de sahip. Bu özellikler ise şöyle;

  • Movie Card sayesinde VCD filmleri oynatma özelliği. (Sony’nin Lisanslı Aksesuarı değildir.)
  • Müzik CDlerini çalıştırma
  • Kendi PSone oyunlarını çalıştırma
  • ModChip sayesinde Back-Up oyunları çalıştırma (Sony’nin Lisanslı Aksesuarı değildir)
  • Kendi Movie Card’ı haricinde; GameShark adlı kod makinesi bulunmaktadır, içindeki kayıtlı kodlar ile beraber yüklenen oyunlar şifreyle oynanabilmektedir, ayrıca bu eklentiyle CD, MP3 vb. çalınabilir.

Sony bilindiği üzere büyük bir Japon firması. Japonlar teknolojik konularda gerçekten ileri düzeyde bir ülke. Çoğu oyun konsoluda Japon konsol geliştiricilerinden çıkıyor. Nintendo, PlayStation gibi büyük oyun konsolları neredeyse tamamen Japon teknolojisinin ürünü. Japonya bu tip teknolojik ürünlerden müthiş rakamlarda bir İhracat gerçekleştiriliyor. İhracatın artması ile de Japonya ülkesi ve Japon Halkı zenginleşiyor. Anlayacağınız Japonya bu tip teknolojik ürünler sayesinde Dünyanın en iyi 4-5 ekonomiden biri haline geldi.

Çoğumuzun aklına ise şu soru geliyor. Ülkemiz neden  oyun konsolu üretilmiyor?

Bunun cevabı basit. Her ne kadar PlayStation bir tesadüf sonucu ortaya çıksa da Japonya’da çok gelişmiş bir teknolojik altyapı mevcut. Hemen hemen her alanda Japonya gelişmiş teknolojik envantere sahip. Bir oyun konsolu üretebilmeniz içinse bu envantere sahip olmanız gerekiyor. Türkiye henüz böyle bir envantere sahip değil. Olsa bile PS3 gibi gelişmiş bir oyun konsolu ile yarışabilmesi oldukça güç. Anlayacağınız herşeyin başı teknolojik yatırımlar ve arge. Türkiye son yıllarda gerçekten hızla gelişiyor Ancak bu gelişimi devam ettirebilmesi için Teknolojik yatırıma ve argeye önem vermesi gerek.

Kim bilir? belki birgün bizimde bir oyun konsolumuz olur ve tüm Dünya genelinde milyonlarca satar. :). Bunun için inanmanın yanı sıra çalışmanın da çok önemli olduğunu belirtelim.

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *