MOBA Oyun Türü Nedir?

23 Haziran 2014, Pazartesi, 18:18:59

MOBA‘nın açılımı Multiplayer Online Battle Arena‘dır. Bu oyun türü Türkçe’mize çevrim içi çok oyunculu savaş arenası olarak çevrilebilir. Oyuncuların belirli bir harita üzerinde ve genellikle 5 kişilik gruplar şeklinde karşılaştıkları oyun türüdür. Real Time Strategy yani Gerçek Zamanlı Strateji türüne gerek kamera açıları gerekse oynanış dinamikleri ile oldukça benzer. RTS türünün yanı sıra karakter geliştirme özellikleri ile RPG türünden de izler taşır.

leagueoflegends1

Öyle ki bu oyun türü ilk olarak Blizzard’ın RTS türündeki oyunu Starcraft’ın Aeon of Strife isimli oynanış modunda görülmüştür. Daha sonra oyunculardan aldığı olumlu tepkiler sayesinde tamamen apayrı bir oyun türünü meydana getirmiştir. Günümüzde oyuncular tarafından oynanan oldukça popüler birçok MOBA oyunu vardır. Bunlara en güzel örnekler; League of Legends, Heroes of the Storm, Defence of the Ancients, Heroes of Newerth, Dota 2 verilebilir. MOBA türündeki oyunlar günümüzde hızla artmaktadır ve daha geniş kitlelere yayılmaktadır.

AoS

2 Zıt takımın karşı karşıya geldiği MOBA’da genel olarak amaç rakibin Base‘ini yok etmektir. Bazı oyunlarda daha farklı kazanma çeşitleri de bulunmaktadır. Oyuncuların Hero isimli bir kahramanı oynadığı MOBA oyun türünde oyuncunun becerisi ve Hero’sunu kullanma kabiliyeti büyük bir önem taşır.

 

Paylaş
                                                                               
18.476 defa okundu. Etiketler: , ,

Yorum

Yazan : emre | Tarih : 20 Mart 2016, Pazar, 18:34:50

shards of war iyi moba oyunu


Yorum

*
*
Yorumunuz: *