Might & Magic IX: Writ of Fate

21 Eylül 2012, Cuma, 9:20:04

Günümüzde adını Heroes serisi ile sıkça duyuran Might And Magic serisi bir zamanlar RPG türünde oynanabiliyordu. RPG türünde başarıyı Mandate Of Heaven(6.oyun) ve For Blood And Honor(7.oyun) ile yakalayan bu serinin ciddi bir oyuncu kitlesi bulunuyordu. 3DO’nun bünyesinde çıkan bu oyunlar oldukça beğenilmişti ve farklı oynanış tarzı ile merak uyandırmıştı. Gizli Nesneler, Gizli Kapılar, Esrarengiz mekanlar ile sizi Apayrı bir Dünyaya götüren bu seri gerçektende göz doldurmuştu.

Ta ki teknoloji gelişinceye kadar… Teknolojinin gelişmesi ve oyunların grafiksel manada oldukça ilerlemesi bazı efsanevi yapımları kötü vurdu. Bunlardan biri de şüphesiz Might And Magic serisi oldu. Kaldı ki 3DO beklediği başarıyı bulamadığı Might & Magic IX: Writ of Fate yüzünden battı ve Heroes serisi de dahil olmak üzere tüm yayın haklarını Ubisoft aldı. Might & Magic IX: Writ of Fate oyununun başarıyı yakalayamamasının en büyük sebepleri ise şüphesiz yetersiz altyapı ve hikaye.

Might & Magic IX: Writ of Fate oyunundan yıllarca önce yapılan Mandate Of Heaven oyunu bile kurgu ve oynanışsal bakımdan daha önde. Might & Magic IX: Writ of Fate oyunu sanki bir Might And Magic oyunu değil de tamamen özenti uyduruk saçma sapan bir oyun. Bunu söylememizdeki en büyük sebep ise ilk oyunlarda yapılan muhteşem kurgunun ve yaratılan esrarengiz atmosferin bu oyunda neredeyse hiç bulunmaması. Might & Magic IX: Writ of Fate oyununu yeterince aşağıladık :). Ancak şunu söylememizde fayda var  bu oyun Might And Magic serisinin en kötüsü olmasına karşın oynanabilir bir oyun. Yani bu oyunu 1 kere oynarsınız ve eğlenceli olmasa da vakit geçirirsiniz.

Sıra Geldi oyunun oynanışsal özelliklerine;

Oyunda toplam 5 adet parti üyesi seçebiliyorsunuz. Parti üyesi seçim ekranının oldukça zayıf kalmış olması da gözlerden kaçmıyor. Benim anlamadığım bunlar Dwarf(Cüce), Half Orc(Yarı Ork) gibi ırklar koymuş ama zaten bunların 3 kat daha fazla çeşidi Day Of Destroyer isimli 8. oyunda bol bol bulunuyordu. Yani parti seçim ekranı genişleyeceği yerde daralmış. Bunun yanı sıra Class(Sınıf)larda azaltılmış.

Irklar

Oyunda toplam 4 adet ırk bulunuyor.

  • Human – Ortalama istatistiklere sahip bir ırk sınıfı.
  • Elf – Özellikle Büyü alanlarında başarılı bir ırk sınıfı.
  • Dwarf – Büyü gücünden yoksun ancak yüksek büyü gücü korumasına sahip ırk sınıfı. Bunun yanı sıra yakın dövüşlerde oldukça etkili bir ırk sınıfı.
  • Half-Orc – Dayanıklı ve Kolay kolay ölmeyerek sizi yarı yolda bırakmayan bir ırk sınıfı.

Oyunda ihtiyaçlarınızı gene Altın yardımıyla karşılıyorsunuz. Altınları çeşitli sandıklardan ve canavarlardan düşen keseler yardımıyla kazanıyorsunuz. Bu Altınlarla çeşitli silah teçhizat car curt alabiliyorsunuz. Anlayacağınız Altın gene bu oyundaki en önemli birkaç şeyden biri. Inventory ekranı ise tam bir hayal kırıklığı. Diğer oyunlardaki kaliteli Inventory ekranından neredeyse eser kalmamış. Eskiden Karakterinizi giydirdiğiniz o güzelim menü ne olduğu belirsiz uyduruk bir menü ile değiştirilmiş.

Eleştiriler bitti mi? Tabii ki hayır:). Oyundaki yaratıklar o kadar saçma sapan ki kestiğiniz zaman ne olduğunu bile anlayamıyorsunuz. Tapınaklar ve mekanlar ise hiç iç acıcı değil. Hele benim anlam veremediğim şehir ahalisi bu oyunda Nerede Acaba koymayı mı unutmuşlar diye kendi kendime sordum. Koskoca şehirde toplasan 5 kişi var. Daha önceki gibi sora sora Bağdat’ı bulduğunuz evlerde genellikle bomboş. Kısacası bu oyun ne olduğu belirsiz zaman geçirilebilecek ama kesinlikle gerçek bir Might And Magic oyunu olamayacak zavallı bir oyun.

[vsw id=”BZQLTY_IBx4″ source=”youtube” width=”630″ height=”404″ autoplay=”no”]

Pentium II

500MHz,

128MB RAM,

Ekran Kartı

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *