Might And Magic X Legacy İnceleme

11 Nisan 2014, Cuma, 7:56:12

Might and Magic serisi daha çok Heroes of Might And Magic isimli TBS oyunları ile tanınan bir seri. En azından bu 12 senedir bu şekilde. Fakat bundan 12 sene önce Might And Magic RPG oyunları ile çok daha adı anılır popüler bir seriydi. Ne yazık ki serinin 9. oyunu olan Might And Magic Writ of Fate başarısız olup bu serinin uzun bir süre sessiz kalmasına sebep oldu. Might And Magic oyunlarının haklarını elinde bulunduran 3DO ise haklarını Ubisoft’a satmıştı ve Ubisoft Heroes oyunlarını 5. ve 6. oyunu çıkararak devam etmiştirdi.

Geçtiğimiz günlerde ise Ubifsoft,Might And Magic fanlarını oldukça sevindiren bir habere imza atmış ve Might And Magic X Legacy’i duyurmuştu. An itibari ile çıkışını gerçekleştiren oyun ise eski Might And Magic oyunlarına benzemesi ile oyunculardan oldukça olumlu tepkiler aldı.

mmx10

Might And Magic X Legacy oyunu serinin eski oyunlarına oldukça benziyor. Oyuna başlamadan önce özelliklerini ve ırkını belirlediğiniz 4 kişilik bir parti oluşturuyorsunuz. Gene eski oyunlarından kalma bir özellik olan Birincil şahıs bakış açısına sahip olan oyun bu yönleriyle seriye ne kadar bağlı kaldığını gösteriyor. Parti oluştururken Ork, İnsan, Cüce ve Elf olmak üzere 4 farklı ırk ve Büyücü, Savaşcı ve Kolcu olmak üzere 3 adet sınıf bulunuyor.Eskisi kadar ayrıntılı olmadığını fark ettiğimiz parti ve karakter oluşturma ekranı ilk başta büyük bir hayal kırıklığını bizlere yaşatıyor. Öyle ki serinin 8. oyunu olan Day Of Destroyer’de minator, vampir, insan, ork, troll gibi çok daha geniş bir ırk yelpazesi bizleri karşılıyordu. Ayrıca bazı yeteneklerinde oyundan kaldırıldığının farkına varıyoruz. Örneğin eskiden bulunan ve sandıkları açarken bizlere yardımcı olan hırsızlık yetenekleri ve diplomacy gibi yetenekler oyundan kaldırılmış. Oyun daha da basitleştirilmiş anlayacağınız.

Ancak ne olursa olsun oyun kesinlikle özüne dönmeyi başarmış. Turn Based Strategy türüne daha da yaklaştığı gözlemlenen oyunda savaş karşılıklı hamleler ile işliyor. Bu 6.,7. ve 8. oyunlarda da bu şekildeydi fakat canavarlar ile illa TBS tarzında savaşmak zorunda değildiniz. Yani istediğiniz zaman karşılıklı savaş modundan çıkıp freestyle bir tarzda savaşabiliyordunuz. Bunun 10. oyunda tamamen kaldırılıp TBS yani karşılıklı hamleler üzerine yapılan hamleler ile savaşların geliştiğini belirtelim.

mmx1

Oyunda ilerleme karelere bağlı olmuş ve her haritada yüzlerce kareden oluşuyor. Bu sistem oyunun çok eski versiyonlarında karşımıza çıkan bir özellik. Yani 6.,7.,8. ve 9. oyunda karşımıza çıkmayan bir özellik. Her adımımız bir kareye denk geliyor. Bu kare sistemi oyuna güzel bir hava getirse de bazı yönlerden dolayı oyunu daha da geriye götürmüş. Eskisi kadar rahat dolaşamadığımız oyun bu yönü ile 5. oyuna daha çok benzemiş. Yani 6. oyundan sonraki oyunlar kadar rahat bir dolaşım sistemi oyunda mevcut değil.

Oyunu güzel kılan yönlerden birisi şüphesiz bulmacaları. Bildiğiniz üzere Might And Magic oyunları savaş yönünün yanı sıra zeka soruları ile ünlü olan bir RPG serisi. Bu 10. oyunda da kendini belli ediyor. Örneğin bir sandık açarken bizden bir bulmaca çözmemiz isteniyor. Bu sandıklardan ise Relic isimli eşsiz itemlar çıkıyor. Bu itemlar oyunun en güçlü ve 4 seviyeli itemları. Bu eşsiz itemlar bilindiği üzere 6.,7. ve 8. oyunda Artifact ve Relicler olmak üzere karşımıza çıkıyordu. 10. oyunda ise Relic ve Artifactların birleştirilip sadece Relic adı altında bulunduğunu belirtelim. Anlayacağınız eski oyunlardaki efsanevi itemlar 10. oyunda da kendini göstermiş. Oyundaki hazine sistemi ise eski oyunlarındaki gibi bu oyunda da bulunuyor. 8 adet obelisk’in bulunduğu oyunda bu obelisklerden gerekli ipuçlarını alıp kullanarak büyük hazineyi bulabilirsiniz.

relicmmx

Oyun genel olarak birçok zindan ve kaleden meydana geliyor. Çeşitli şehir sakinleri ve Lordlardan aldığımız görevleri yerine getirerek ilerlediğimiz oyun RPG türünü en hissiyatlı şekilde bizlere yansıtıyor. Eski oyunlara nazaran çok daha kaliteli grafiksel efektlere sahip olan Might And Magic X Legacy eşsiz müzikleri ile eski oyunlarında olduğu gibi biz oyuncuları yeniden büyülemeyi başarıyor.

Uzun lafın kısası senelerdir beklenen Might And Magic X Legacy bu beklentiyi pek boşa çıkarmamışa benziyor. Özellikle geçmişine saygı duyan benzer özellikleri ile bizleri geçmişe o güzel günlere götürüyor. Eski tarz RPG oyunları sevenler için Might And Magic X Legacy’nin mutlaka oynanması gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.

[vsw id=”wet5YL1YvDo” source=”youtube” width=”630″ height=”394″ autoplay=”no”]

 

Paylaş
                                                                               
2.435 defa okundu. Etiketler: ,

Yorum

*
*
Yorumunuz: *