Might and Magic Tarihçesi ve RPG Oyunları

31 Temmuz 2012, Salı, 20:25:06

Tüm zamanların en başarılı serilerinden birisi olan Might and Magic oyun serisi günümüzde Heroes of Might And Magic oyunları ile oyuncuların beğenisini kazanıyor. Heroes serisi bilindiği üzere son olarak adını yeni çıkan oyunu Heroes of Might And Magic 6 ile duyurdu. Bu güzel bir gelişme tabii ki Heroes of Might And Magic’in yeri de apayrı ama Heroes bir strateji oyunu ve kimi Might And Magic fanı Might And Magic evreninde bir yerleri keşfederek karakterler yaratabileceği bir oyun arayüzü istiyor…  Oysa seri bundan tam 10 sene öncesine kadar RPG oyunları ile de adından söz ettiriyordu. Might And Magicin RPG oyunları Homm serisi ile paralel bir şekilde ilerliyordu. Öyle ki Heroes Of Might And Magic oyunlarında karşımıza çıkan Yaratıklara ve mekanlara oyunun RPG oyunlarınında da rastlıyorduk. Ancak 3DO oyun şirketinin batması ile tüm haklarını Ubisoft’a satılan Might and Magic serisinin bugüne kadar RPG oyunu gelmedi.Heroes serisi devam ediyor ama herkes bu efsanevi oyun serisinin devamı niteliğinde bir Rpg oyununu da bekliyor.

Might and Magic VI: The Mandate of Heaven

RPG oyunlar bilindiği üzere kendinizle özdeşleştirebildiğiniz karakterler oluşturabildiğiniz bir oyun türü. RPG’leri bu kadar farklı kılan ise kendi karakterleriniz ile bilinmedik bir Dünyada keşiflere ve maceralara çıkabiliyor olmanız. Might And Magic Serisindede o kadar çok efsanevi mekanlar ve kişiler var ki tam anlamıyla keşfetmek ve oynamak için kendinizi zor tutuyorsunuz. Might And Magic serisi PC tarihinde ilk ciddi oyununu 30 Nisan 1998’de Might and Magic VI: The Mandate of Heaven isimli belki de o zamanın en kaliteli oyunuyla duyurdu ve oyun oldukça sevildi. Oyun Gamespot ve IGN gibi oyun inceleme sitelerinden 9.0 ve 9.1 (10 üzerinden)gibi puanlar aldı ve başarısını çok sayıda kopya satarak kanıtlamış oldu. Oyun o kadar iyi hazırlanmıştı ki her şeyiyle özgün bir oynanıma ve hikayeye sahip nadir oyunlardan birisiydi. Ayrıca insanı düşünmeye sevk eden yanı ile ayrı bir oyuncu kitlesinide içinde barındırıyordu. Bunun yanı sıra 1998 yılında lazer silahları ile ilkel yaratıkları öldürebildiğiniz nadir oyunlardandı.:). Gemi ya da atlar ile seyahat edebileceğiniz bir çok ülke bulunmaktaydı ve oldukça geniş bir coğrafyayı ele alıyordu. Kimi zaman sirklerde geleceğin kral adayını arıyordunuz kimi zaman ise Piramitvari yerlere giderek çeşitli şifreleri çözerek ilerliyordunuz. Son olarak Uzaylıların üretimi(Çin malı değil:)) Reactor isimli nesneyi yok ederek uzaylıların hakimiyetine son veriyordunuz.

Might and Magic VII: For Blood and Honor

Aslında serinin en başarılı oyunu Might and Magic VI sayılır.Bunun en büyük sebeplerinden bazıları o zamana ait belki de en başarılı grafiklere ve senaryoya sahip olmasıdır. Gelen başarıların ardından Might and Magic VII: For Blood and Honor isimli farklı bir hikayeye sahip olan 7. oyunda nihayet çıkmıştır. Bu oyun Heroes Of Might And Magic ile yüzde 90 aynı bir evrende geçmektedir ve 3Do hem Homm 3  hem de bu oyunla oyun Dünyasında artık en başarılı sirketlerden biri olarak kabul görmüştür. Her ne kadar benim düşüncem 7. oyunun başarılı olduğu yönünde de olsa 6. oyunun yeri çoğu oyuncuda bambaşkadır. 7. oyundaki grafik motoru değişikliği oyunda farklı bir takım oynanışsal özellikler kazandırsa da senaryosu oldukça güzeldir ve tam bir RPG’dir. Özellikle iyi ve kötü taraftan birini seçerek yolunuzu ayırabilmeniz Might and Magic VII: For Blood and Honor oyununun en başarılı özelliklerinden birisidir. Bu şu demek Oyun adeta size seçme şansı tanıyabilecelek kadar gelişmiş dizayn edilmiş. 6. ve 7. oyunu her oyun severin oynamasını şiddetle öneririz. Yıl 2012 ama emin olun bu oyun hala unutulmadı ve hala oynanmakta.

Might and Magic VIII: Day of the Destroyer

Evet serinin belki de başarılı sayılabilecek son oyunu Might and Magic VIII: Day of the DestroyerOyun Might And Magic VI’da kullanılan grafik motoruyla dizayn edilmişti. Konu olarak diğer oyunlardan oldukça zayıftı. Bir büyücü tarafından Dünyayı yok etmesi için oluşturulan Kristali yok etmeye çalışıyordunuz ve oyunun amacı genel olarak bu kristale girmek için gerekli nesneleri bulmak ve görevleri yerine getirmekle geçiyordu. Aslında oyun güzel bir oyun ama yıl olmuş 2000 o zamanlar 2000 yılı milenyum çağı olarak nitelendiriliyordu ve çoğu oyun şirketi öle kaliteli oyunlar yaptı ki Might And Magic Serisi ilk defa bu denli piyasaya tutunamadı ve belki de sevilmedi. Gene 8. oyun barındırmış olduğu bir çok yeni özellik ile hoş bir oyun. Might And Magic Fanlarınında %70 i bu oyunu başarılı bulmuşlardı. Herşeye rağmen oyun partinizde bulunan oyuncuları değiştirebilme gibi değişik bir özellik ile büyük bir ilgi toplamıştı.Partinize kimi zaman bir ejderha kimi zaman bir vampir dahil edebiliyordunuz artık… Aslında bu oyunu en şansız kılan belki de 6. ve 7. oyunun bu denli başarılı olmasıydı. Yine de bu oyunu oynamanızı tavsiye ederim.Ayrıca Ejderha avcıları(Dragon Slayers) ve Ejderhalar(Dragonlar) ve Clericler ile Necromancer gibi zıt kutupların çatışması ve taraf seçebilme imkanı bu oyunuda oldukça zevkli kılan birkaç seyden en önemlileri. Bunun yanı sıra oyunun Might and Magic 6 ve 7’nin bir karışımı olduğu kuşkusuz. Resimlere bakacak olursanız 8. oyundaki Necromancer figürünün 7. oyunla aynı olması gibi. Ya da sandıkların 6. oyundakiyle aynı görüntüye sahip olması gibi.

Might and Magic IX: Writ of Fate

Evet serinin batmasına sebep olan 9. oyuna geldik:). 9. oyun aslında iyi niyetle hazırlanılmaya çalışılmış bir oyundu ama ne yazık ki yaptıkları oyun bir Might And Magic oyunu değil başka bir oyun olmuştu ve bu yapılmış olan oyunun kat ve kat iyileri piyasada dolanıyordu. Herkes 8’den çok daha iyi bir oyun beklerken dumura uğramıştı ve çoğu Might And Magic fanı isyan ederek oyunu bir gün bile oynamadan tozlu raflara kaldırdı. Böylece  oyun satamadı ve Homm 4’te de başarıyı bir türlü yakalayamayan 3DO battı ve tüm haklarını Ubisoft’a sattı.

Aslında yapımcılar tam anlamıyla şunu görememiş olsa gerek. Might And Magic serisi grafikten haz eden bir oyuncu kitlesine sahip değildi. Onlar için sır dolu mekanlar, gizli kapılar ve iyi bir hikaye yeterliydi. Bir oyunu grafikler oldukça ileri götürür bu doğru ama bir oyunu oyun yapan o oyunun özgün bir hikayeye ve özelliklere sahip olmasıdır. Magic Game World ailesi olarak dileğimiz 2002’den bu yana devam niteliği taşıyan bir oyunu çıkmayan serinin sağlam bir hikaye ve grafikle(Grafik çokta önemli değil) yeni bir RPG’sinin çıkması olacaktır…

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *