Metro: Last Light İnceleme

19 Mayıs 2013, Pazar, 18:23:24

Metro 2033 ile büyük bir oyuncu kitlesinin beğenisini kazanan Metro serisi geçtiğimiz günlerde son oyunu olan Metro Last Light‘ı oyunculara sundu. Nükleer bir yıkıma uğrayan Moskova sokakları ve metrosunda geçen oyun çoğu oyun kesiminden tama yakın puanlar aldı. Baş karakterimiz Artyom ile yeni bir maceraya sürüklendiğimiz oyun bizleri de oldukça etkiledi. Öncelikle yazımıza başlamadan önce belirtelim Metro Last Light kesinlikle beklenildiğine değdi. Anlayacağınız 2013 yılının en iyi gerilim, bilim-kurgu ve First Person Shooter türünü harmanlayan oyunu ile karşı karşıyasınız.

Metro Last Light serinin ilk oyunu olan Metro 2033’ten tam bir sene sonrasını konu alıyor. Oyunun baş kahramanı Rus Artyom ile Karanlık Olanlar’dan soyu tükendiği düşünülen bir cinsi bulup onunla iletişime geçmeye çalışmamız konu alınıyor. Anlayacağınız bu mutantların hepsi de aynı değilmiş. Hikaye böyleyken Metro Last Light’taki gelişmeler gözden kaçmıyor. Özellikle oyuna ilk başladığımızda yerinden yurdundan edilmiş gariban Rusların Metro’daki acınası yaşamlarına tanık oluyoruz. Bunun yanı sıra gitar çalanından, psikopat rockçısına kadar geniş bir insan çeşitliliğini de oyunda bulabiliyoruz.

Grafiksel yönden kelimenin tam anlamıyla çağ atlayan yapım etraftaki nesneleri ve karakterleri en iyi şekilde kurgulamış. Özellikle DirectX 11’de karşımıza çıkan gerçekçi görsel efektler yok artık dedirtecek cinsten.

Metro Last Light’ı serinin ilk oyunundan farklı kılan özellikleri tabii ki sadece grafiksel geliştirmeleri değil. Yeni oyun yüksek bir aksiyonun yanı sıra güzel dozda bir gerilimide oyunculara aşılıyor. Ansızın giren müzikler, geliştirilmiş yapay zekaları ile naziler ve mutantlar oyunda tatlı manada bir gerilimi oyunculara sunuyor. Ayrıca First Person Shooter dışında yani vurdu kırdı dışında gizlenmenin bu oyundaki payı oldukça arttırılmış. Yeri geliyor bir gölgede saklanarak düşmanınızın size yaklaşmasını bekliyorsunuz, yeri geliyor hareretli bir çatışmanın tam ortasında kendinizi buluyorsunuz. Anlayacağınız sessiz bir suikastçi ya da usta bir tetikçi gibi  bir savaşma türüyle düşmanlarınızı alt etmeniz mümkün.

Oyunda herşey oldukça güzel düşünülmüş. Örneğin lambaları kapatmak gizlenmenize büyük katkı sağlıyor, Bunun dışında ışık kaynağı olan herşeyi etkisiz hale getirerek tam bir ninja suikastçi de olabilmektesiniz. Bilindiği üzere Metro oyunlarında ateşli silahlar ve mermiler çok kolay elde edilemiyor. Özellikle büyük mermi sıkıntısının bulunduğu oyunda bıçağınız ve gölgeniz sizin en iyi yardımcınız.

Rusları Nazi düşmanları 2034 yılında bile rahat bırakmıyor. Metronun hakimiyeti için çarpışan bu 2 grup oyunun ana iskeletini oluşturuyor. Bunun dışında mutasyona uğramış çeşit çeşit yaratıkta hem yüzeyde hem de metroda bizlere gerilimli anlar yaşatıyor. İnsan ve mutant düşmanlarımız arasındaki fark ise aşikar. İnsan düşmanlarımız gerçek bir insan gibi düşünerek temkinli bir şekilde bize yaklaşsa da, mutant düşmanlarımız insan gördüğü anda antiloba saldıran bir sırtlan havasını bizlere yansıtıyor. Yapay zekanın ise Metro 2033’ten çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle insan düşmanlarımız gerçek bir insan havasında düşünüyor, taşınıyor ve saldırıyor.

Bunun yanı sıra karakterlerin dış görünüşleri de neredeyse gerçeği andırıyor. Sanki gerçek bir insanmış havası veren karakterler bizleri oyuna daha da bağlıyor. Gerçekçilik şüphesiz bir oyundaki en önemli etkenlerden birisi. Bununda Metro Last Light’ta yeterince sağlandığını söylersek yanlış yapmış olmayız. Ses efektleri ve müzikler ise ortamı iyice geriyor. Bizleri gerçekten korkunç bir Dünyada olduğumuza ikna eden oyun müzikleri oyunda büyük bir katkıya sahip.

Gene Metro Last Light ilk oyun gibi iki farklı sona sahip. Bunu seçmek ve oyunu böyle bitirmek sizin elinize bırakılmış. Uzun lafın kısası Metro Last Light FPS türünü Bilim-Kurgu ve gerilimle harmanlayan eşsiz bir yapım olmuş. Kesinlikle oynanmayı hak eden bu yapım gelecek için umut vaat ediyor.

[vsw id=”mON5WmA5REk” source=”youtube” width=”630″ height=”394″ autoplay=”no”]

Minimum Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Win XP 32
İşlemci: Core 2 Duo E4400 2.0GHz ya da Athlon 64 X2 Dual Core 4600+
RAM: 2 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: 20 GB
Ekran kartı: GeForce 7600 GS ya da Radeon HD 4650(+1024MB)
DirectX: DX 10

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Win 7 64
İşlemci: Core 2 Duo E8600 3.33GHz ya da Athlon II X4 605e
RAM: 4 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: 20 GB
Ekran kartı: GeForce GTX 260 ya da Radeon HD 6770(+1768MB)
DirectX: DX 11

Paylaş
                                                                               
1.662 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *