London 2012 The Official Video Game İnceleme

28 Şubat 2013, Perşembe, 22:24:47

Olimpiyatlar şüphesiz Dünya tarihinin en büyük spor organizasyonları. Sayısız branşta binlerce farklı milletten sporcunun katıldığı bu müsabakalar bilindiği üzere 4 yılda bir kere yapılıyor. Bunlardan en son yapılanı ise geçtiğimiz yaz yapılan 2012 Londra Olimpiyatları.

Okçuluktan yüzmeye,yüzmeden uzun atlamaya,uzun atlamadan masa tenisine kadar çok geniş bir yelpazede yapılan bu müsabakalar şüphesiz birçok spor severin en çok beklediği spor müsabakaları.

Son olarak İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan Olimpiyat oyunları oyun sektörüne de yavaş yavaş girmeye başladı.

Bunlardan birisi de Sega‘nın çıkarmış olduğu London 2012 The Official Video Game of the Olympic Games isimli oyun. Çeşitli spor branşlarında seçtiğiniz ülke ile oyunlara katılma şansı sunan oyun kesinlikle başarılı bir simülasyon.

30’un üstünde ülkeyle Olimpiyat Oyunlarına katılma şansını bizlere sunan oyun cirit atma, koşu, disk atma, uzun atlama, yüksek atlama, yüzme, jimnastik, halter, okçuluk, atıcılık gibi çeşitli branşlarda oynanıma imkan tanıyor. Yaklaşık 30 ülke arasında Türkiye‘mizin de bulunduğunu belirtelim. (Bilindiği üzere Olimpiyatlara neredeyse Tüm Dünya katılıyor yalnız oyun sadece Büyük Devletleri oyuna eklemiş.)

Oyunda birçok spor dalının bulunmasının yanı sıra bizim ata sporumuz güreş ve bizim gene oldukça başarılı olduğumuz boks gibi dalların bulunmaması bir dezavantaj tabii ki. Bunun yanısıra Maraton, ciritle atlama, tenis, futbol, basketbol, yelken gibi birçok dalda oyunda bulunmamakta.

Oyunun oynanışsal özelliklerine bakacak olursak oldukça basit ve neredeyse her yaş grubunun oynayabileceğini söylesek yanılmış olmayız. 3 zorluk derecesinden birini seçerek başladığımız Olimpiyat kariyerimizde bizi Hard dışında çok zorlayacak bir zorluk derecesi bulunmuyor. Easy zaten çocuklar için ayarlanmış. Medium zorluk derecesi ise acemi oyuncular için ideal.

Oyunda her spor dalının oynanımı birbirinden farklılık gösteriyor. Örneğin; Bir koşu yarışında gücü en iyi şekilde ayarlamaya çalışırken bir okçuluk müsabakasında ise rüzgarın şiddetini iyice hesaba katarak isabetli atışlar yapmaya çalışıyorsunuz.

Oyunda Olimpiyatlarda olduğu gibi seçmelerde finallere yükselmeye çalışıyorsunuz ve Final müsabakasında ilk 3’egirdiğiniz takdirde madalya alıyorsunuz. Bronz, Gümüş ve tabii ki Altın madalyanın bulunduğu oyunda Final müsabakasından sonra bir de ilk 3’e girdiyseniz ödül töreninde bunlardan birini ediniyorsunuz. Altın madalyayı alan sporcunun aynen Olimpiyatlarda olduğu gibi Ülkesinin Milli Marşı çalınıyor. Türkiye’mizin de Milli Marşını çaldırmanın altın madalya aldığınız takdirde mümkün olduğunu ekleyelim.

Grafiksel olarak ortalama bir düzeyde olan oyun bu kadar geniş bir yelpazeyi içinde barındırmasına rağmen oldukça kaliteli animasyonlara ve dinamiklere sahip. Birkaç grafik hatasının dışında fazla bir eksiği bulunmayan London 2012 The Official Video Game grafiksel manada bekleneni vermiş durumda.

Sesler ve ses efektleri ise oldukça iyi hazırlanmış. Herhangi bir müsabakayı kazandığınız ve ya kaybettiğiniz takdirde giren sesler oldukça başarılı. Bunun yanısıra gerek koşuda gerek halterde gerek diğer spor branşlarında ses efektleri özenle hazırlanmış ve sizi gerçekten Olimpik havaya sokuyor.

Uzun Lafın Kısası İstanbul’un 2020 Olimpiyatlarına çok yakın olduğu ve 7-8 sene içerisinde Olimpiyatların büyük ihtimal Türkiye’de  gerçekleşeceği şu günlerde bu tarz bir oyun sizi bir nevi olimpik havaya sokacaktır. Ayrıca 2016’da gerçekleşecek Brezilya olimpiyatları içinde güzel bir deneyim olacaktır. Her ne kadar birçok branştan mahrum olsak ta London 2012 The Official Video Game gerçekten oynanmaya değer. En azından Sporu sevenler için.

[vsw id=”y2S8ftg6LNA” source=”youtube” width=”630″ height=”394″ autoplay=”no”]

Minimum Sistem Gereksinimleri:
İşletim sistemi: Win Vista 32 ya da daha üst bir versiyon
İşlemci: Pentium Dual Core E5500 2.8GHz ya da Phenom II X2 550 Black Edition
RAM: 2 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: 10 GB
Ekran kartı: GeForce 8600 GT ya da Radeon HD 2600 Pro(+512MB)
DirectX: DX 10

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:
İşletim sistemi: Win 7 64 ya da daha üst bir versiyon
İşlemci: Core 2 Quad Q6600 2.4GHz ya da Athlon II X3 460
RAM: 4 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: 10 GB
Ekran kartı: GeForce 8800 GT ya da Radeon HD 4850(+1024MB)
DirectX: DX 11

Windows XP Kullanıcılarının DirectX 10 istemesi sebebiyle London 2012 The Official Video Game’i oynayamayacaklarını da belirtelim.

Paylaş
                                                                               
1.648 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *