Legion Gold

19 Ağustos 2012, Pazar, 1:12:49

Hepiniz az çok Roma İmparatorluğu ile ilgili bir bilgi birikimine sahipsinizdir. Sahip olmasanız bile mutlaka o dönemde geçen yabancı bir film ya da dizi izlemişsinizdir. Bu filmlerden en meşhuru ise şüphesiz Gladiator filmidir. Gladyatör filmindeki savaş sahneleri ise filmdeki belki de en etkileyeci sahnelerdir. Okçuların yağmur gibi attığı oklardan atlıların düşman kavimlerin arkasından bindirme yaparak bozguna uğratması gibi stratejik birçok ögeyi içinde barındıran Legion Gold oyunu da size Gladyatör filminin atmosferini sunan mükemmel bir Sıra Tabanlı Strateji oyunu(TBS). Bu arada oyunun 22 Mayıs 2003′te oyunseverlerle buluştuğunuda belirtelim.

Legion Gold oyunu size Roma İmparatorluğu’nun hemen hemen hüküm sürdüğü bütün coğrafyalarda savaşma imkanı sunuyor. Bu bölgelerden bazıları İngiltere,Almanya ve İtalya gibi coğrafyalar. Bilindiği üzere bu gibi coğrafyalarda henüz bir birlik sağlanmadan önce irili ufaklı birçok derebeyliği bulunuyordu. Oyunda derebeyi olarak başladığınız maceranızda İtalya ya da başka büyük bir coğrafyanın tek lideri olmaya çalışıyorsunuz. Bunu yaparken de elinizde birkaç şehir bulunacak. Elinizdeki şehirleri ekonomik ve askeri manada iyi bir şekilde geliştirerek bir İmparatorluğunda temelini oluşturmaya çalışacaksınız.

Oyunun sıra tabanlı bir strateji oyun(TBS) olduğunu söylemiştik. Oyunda tur sistemi bulunuyor. Yani oyun hamleler üzerine kurulu. Her tur çevirdikçe kaynaklarınız artacak,askerleriniz hareket puanı kazanacak ve şehirlerinizde yaptığınız geliştirmeler yavaş yavaş bitecektir. Buna bağlı olarak düşmanlarınızda birbirleri arasında ya da size karşı bir takım askeri hamlelere girişecektir. Oyundaki temel amaç bütün coğrafyaya hakim olmak. Bunun içinde çeşitli şehirlerden güçlü ordular üretmek zorundasınız. Bu ordular ile düşmanlarınızın şehirlerini ele geçirmeye çalışacaksınız. Oyundaki asker üretim sistemi de tur geçirmeye dayanıyor. Hammadde yeterliliğinize bağlı olarak ürettiğiniz birimler cinsine göre tur çevirdikçe üretiliyor ve savaşmaya hazır hale geliyorlar.

Oyunun en güzel parçası şüphesiz büyüleyeci savaş ortamı. Bu alan Kimi zaman bir Orman, bir ova ya da tepe olabiliyor. Oyunun stratejik yönü de burada ortaya çıkıyor. Asker dizilimlerini geliştirilmiş şekilde bu ekran üzerinde yapıyorsunuz ve ardından savaş otomatik olarak başlıyor. Anlayacağınız Buradaki dizilimler oldukça önemli. Oyundan bu denli bahsetmemizde kesinlikle kalitesinden kaynaklanıyor. Savaş alanında dizdiğiniz askerler cinsine göre çabuk pes edip geri çekilebiliyor ya da Gladyatör sınıfı gibi sonuna kadar savaşıyor. Önden sürdüğünüz lejyonlar, sağ ve sol kanatlardan bastıran gizli atlı birlikleri ve yağmur olup yağan okçu kuvvetleriniz ile oyunda toplu olarak bir savaş simülasyonuna da şahit oluyorsunuz. Çoğu strateji oyunlarındaki gibi askerlerin beyin özürlü gibi ölmeyi beklemesi bu oyunda çok nadir birliklerde oluyor. Bu birlikler ise ölüm korkusu olmayan Gladyatörler. Buradan kasıt çoğu strateji oyununda birlikler geri çekilmiyor ve ölüm korkusu yaşamıyor. Kesinlikle Legion Gold da böyle değil bir okçu biriminin üzerine atlı birlikleri gittiği zaman okçular kaçacak delik arıyor. Olması gerekende kesinlikle bu… Tarihteki çoğu büyük savaşta da geri çekilme en büyük korku belirtisidir ve savaşı kaybetmenize neden olur.

Bunun yanı sıra oyun ekstra özellikleri ile de dikkat çekiyor. Askerleriniz kazandıkları savaşa ya da eğitim gördükleri şehirlere göre seviye atlıyor. Seviyesi yüksek askeri birimler daha saldırgan ve dirençli oluyor. Oyundaki her şehir ekonomik ve askeri bakımdan birbirinden çeşitli farklılıklar gösteriyor. Örneğin bir şehir maden yataklarına sahipken, bir diğer şehirde maden yerine geniş ormanlık araziler bulunuyor.

Daha fazla uzatmadan Roma İmparatorluğu ile alakalı strateji oyun severler için bu oyun kesinlikle oynanmalı diye düşünüyorum. Orduların çarpışmalarını heyecanla izlemek isteyenler için eşsiz bir oyun. Bir savaş simülasyonunu bile sayılabilecek bu yapıt gerçekten oynanılmayı hak ediyor. Oyunun boyutunun oldukça düşük olması ve aşırı bir sistem gereksinimi istememesi de cabası.

Minimum Sistem Gereksinimleri
Windows 98/ME/2000/XP
Pentium MMX 233MHz Processor
64MB RAM
250MB Bış Hard Disk Alanı
2MB DirectX uyumlu Video Kartı
DirectX uyumlu Ses Kartı
DirectX 8.0
Paylaş
                                                                               

Yorum

Yazan : alper gll | Tarih : 6 Eylül 2016, Salı, 20:08:25

Asker üretemiyorum yardım edermisiniz?


Yorum

*
*
Yorumunuz: *