Knight Online Efsanesi

1 Ağustos 2012, Çarşamba, 4:50:54

Evet yıllar önce çoğu kişinin derslerden feragat edip saatlerce oynadığı bir oyun vardı. Evet o oyundan bahsediyoruz herkesin kendisinden birşeyler bulduğu ve iyi bir char olacağım hayaliyle oynadığı bir oyun olan Knight Onlinedan…  Oyun o kadar bizden olmuştu ki Knight Online Hayat Offline diye meşhur bir Knight atasözü bile ortaya çıkmıştı. İnternet aleminde yüzbinlerce Pk videosuna, destekleyici tanıtıcı sitelere sahip olan oyun bir zamanlar Online oyun piyasasının en sevilen oyunu olmuştu.

 

Türkiyede en çok oynanan online oyun olma ünvanını uzun bir süre elinde bulunduran Knight Online oyununun 2012 yılında dahi hatırı sayılır bir oyuncu kitlesi bulunuyor. Öyle ki 2012 yılında dahi Knight Online ekibi eski günlere dönmek adına birçok adım atıyor. Oyun başladığı yere birazda geri döndü ama artık işi oldukça zor. Son olarak Gamerfirst’ten ayrılarak http://www.knightonlineworld.com/ adlı adrese yönelen oyunun ekibi ve resmi sitesi oyunu tekrar ayakta tutmaya gayret ediyor.

Aslında Knight Online’ı bilmeyen Online oyuncu sayısı oldukça azdır. Çünkü Online oyun furyasının babası sayılabilecek derecede iyi özelliklere sahip bir oyundur Knight Online…

Peki oyunu bu kadar farklı kılan nedir?

Aslında oyun insan doğasının en temel duygularını tatmin etmeye yönelik hazırlanmış bir oyundur. Oluşturduğunuz mage, warrior, rogue ve priest gibi karakter türleri ile tamamen farklı bir Dünyaya yolculuk edersiniz. Bu yolculukta karakteriniz ile tek bir ruh gibi olursunuz. Partilere girer çar kasar, çeşitli eventlere girer heyecan yaparsınız. Ama oyunu bu denli farklı kılan en önemli özelliği şüphesiz kusursuz PvP sistemidir. PvP bilindiği üzere oyuncuların karşı karşıya gelmesine olanak sağlayan bir sistem ve Online oyunların vazgeçilmezi.

Aslında son zamanlarda online bir oyunu başarılı kılan 4 ana özellik var bunlar; Grafik, Hikaye, Oynanım ve Pvp Sistemi. Knight Onlineda Grafik ve Hikayenin çokta başarılı olmadığını söyleyebiliriz. Ancak PvP sistemi belki de en başarılı PvP sistemi. Oynanım olarak da oldukça kullanışlı bir arayüzü bulunuyor. 7 den 70’e bir çok yaş grubuna hitap edebilmesi oynanımsal olarak iyi özelliklere sahip olduğunun bir kanıtıdır.

Knight Online Burası Hilelerin Yuvası

Oyunu çok fazla övdük ama belirtmemiz gereken birşey var oyun hile doldu. Oyun oldukça başarılı bir şekilde ilerlerken bir patchte Xtrap kaldırıldı ve herşey o günden sonra eskisi gibi olmadı. Xtrap’ı bilmeyenler için belirtelim oyuna illegal bir programla girmeye çalışanları engelleyen bir sistem. Oyun 2004 yılında piyasaya sürülmüştü ve 2008 yılına kadar oldukça popülerleşti. Başlarda her milletten oyuncu bulunduran oyun zamanla yarı yarıya bir Türk oyuncu kitlesine kavuştu.

Aslında oyunun popülerleşmesi ve zirveye oturması güzel görünebilirdi ancak bu popülerleşme ve açıkların kapatılmaması oyunu bir hile yuvasına dönüştürdü. Kimi oyuncular bu hilelerin bilinçli olarak yapımcı şirket tarafından oyunculara satıldığını iddia etse de oyun  bir hile furyasına karışmıştı artık.

Herşeye rağmen 2012 dahi çoğu oyuncu bu illegal oyunculara rağmen Knight Online oynuyor ve eminim ki oynayacaklar. Knight Online bitse de bitmese de yüreğimizde bir Efsane olarak kalacaktır. Çünkü Knight Online gerçekten kaliteli bir yapımdır… Dileriz ki oyun eski günlerine döner ve o eski temiz günleri görebiliriz.

Knight Online İtem Piyasası ve Dönen Paralar

Knight Online’da Karakterinizin yani charınızın sahip olduğu giysilere, takılara kısacası karakterinizin giyebildiği herşeye item denir. İtem sistemi oldukça gelişmiş olan oyunda Unique,+(1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10), rare, old gibi çeşitli item türleri bulunur. Oyunda bu denli item türünün ve itemlerin bir nevi seviyesinin olması bu olayın gerçek parayla yapılan bir ticarete dönüşmesine zemin hazırlamıştır.

Binlerce insan Knight Online’da sadece item alıp satarak ciddi paralar kazanmıştır ve hala da kazanmaktadır. Knight Online gelişmiş pazar sistemi resmen ufak bir şehirin ekonomisi ile eşdeğer bir değere sahiptir. Kimi oyuncularda Onbin TL ye kadar item bulunduğu bile söylenmektedir. Oyunda bu denli paralarla uğraşmasanız dahi oyun sizi Ticaretin içine sürükleyecek ve bu yönüyle resmen Ticari zekanızı geliştirecektir. Kimi oyuncular için bu gelişmiş pazar sistemi oyundan bile daha keyif vericidir.

Tabii ki oyundaki güç dengeleri son dönemlerde itemi iyi olanın üstün geldiği bir hale dönüşse de Knight Online’da  itemler oyunun başından bu yana en önemli başarı etkenleridir. Oyunculukta  büyük bir önem taşır bu süphesiz ama dual +9 cleverlı 59 level bir adamla, dual +7 mdli 59 level bir adamın kapışması oldukça zordur. Bunun yanı sıra istisnalarda olabilir.

Knight’ı Knight Yapan En Büyük Etken Kombo Sistemi

Oyunun oynanışsal olarak oldukça esnek ve güzel olduğunu daha önce de belirtmiştik. Oyundaki liderlik yarışını büyük ölçüde  itemler belirlese de oyuncular oynanışsal farklılıklarına göre kendisinden oldukça zayıf birine kesilebilir. Kombo sistemi tamamen oyuncunun seçimine göredir. Kimi oyuncular kombo yapmayarak oynar, kimileri kombo yaptığını zannedip kombo yapamayana kesilir, kimisi ise kombonun kralını yapar kendinin 10 kat item gücüne sahip bir adamı keser atar. Komboda en esnek sınıf Minor kombosuyla Assasin’dir. Assasin oyuncuları arasındaki oynanışsal farklılıklar üstün gelme yarışında ağır basar. Bunun yanı sıra mage ve warrior’da da ciddi geliştirilmiş bir çok kombo türü vardır.

Uzun lafın kısası Knight Online bir Efsanedir ve bu böyle bilinmelidir. Herşeyin bir sonu olacağı gibi efsanelerinde bir sonu olacaktır.

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *