1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (Henüz Puan Verilmemiş)
Loading...

Hortkuluk(Horcrux)Nedir?

15 Temmuz 2012, Pazar, 23:34:59

Harry Potterın o büyülü ve gizemli Dünyasında bilindiği üzere birçok çeşit büyü var. Büyüler ak ve kara olmak üzere 2’ye ayrılabilir. Kara büyülerin büyük bir kısmı yüzyıllar öncesinde sahipleri ile beraber yok olmuştur ya da çok nadir kişiler bilmektedir. Hortkulukta kullanan büyücünün ölümsüz olmasını sağlayan bir kara büyüdür ve yapılması kesinlikle yasaktır. Bugüne kadar sadece iki kişi Hortkuluk yaratmıştır. İlkini Herpo the Foul, aynı zamanda Horkulukların yaratıcısı, ikincisi ise Lord Voldemort’tur.

Hortkuluk’un kesin bir tanımını yapacak olursak; Parçalanmış olan ruhun bir kısmını bir cisme ve ya hayvana belki bir insana aktarılması ile dünya ile kopmayacak bir bağ oluşturmak ve bu büyünün uygulandığı nesnenin adıdır.

Tom Riddle(Lord Voldemort) henüz Hogwarts’da bir öğrenciyken bu büyünün detaylarını Horace Slughorn isimli iksir öğretmeninden öğrenmiştir. Voldemort ruhunu 7 ayrı nesneye aktarmıştır. Bunlardan en ilgi çekeni Harry Potterdır. Harry Potter’ın Hortkuluk olduğunu pek az kişi bilir. Hatta Lord Voldemort bile Harry’nin hortkuluk olduğunu bilmez. Lord Voldemort’u yok edebilmenin tek yolu da bu 7 hortkuluk’u yok etmekten geçer. Hortkuluk çok güçlü zehirler ve lanetli büyülerle yok edilebilir; bunlardan bilinenleri; Basilisk (yılanların atası) zehri ve Zebani Ateşidir.

1-)Tom Riddle’ın Günlüğü

Harry Potter 2. sınıftayken sırlar odasında karşılaştığı basilisk’in zehirli dişiyle yok ettiği Tom Riddle’ın hatıralarını taşıyan sihirli günlüktür. İlk yok edilen Hortkuluk olma özelliğini taşır.

2-)Marvolo Gaunt’ın Yüzüğü

Tom Riddle’ın büyük babasından yadigar yüzüğüdür. Albus Dumbledore tarafından yok edilmiştir. Bunun sonucunda Dumbledore ölümcül bir hastalıkla lanetlenmiştir.

3-)Nagini

Neville Longbottom tarafından öldürülerek 7. yılda Godric Gryffindor’un kılıcıyla etkisiz hale getirildi. Nagini Lord Voldemort’un Muggle’ları yem ettiği yılanın adıdır. Ayrıca sondan bir önce yok edilen Hortkuluk olma özelliğini taşır.

4-)Salazar Slytherin’in Madalyonu

Ronald Weasley tarafından Godric Gryffindor’un kılıcıyla 7. yılda etkisiz hale getirildi.

5-)Helga Hufflepuff’ın Kupası

Hermione Granger tarafından bir basilisk dişiyle 7. yılda etkisiz hale getirildi.

6-)Rowena Ravenclaw’ın Kayıp Tacı

Voldemort taraftarı Crabbe’ın yarattığı Zebaniateşi (fiendfyre) tarafından 7. yılda etkisiz hale getirildi.

7-)Harry Potter

Voldemort ile birebir girdiği bir çarpışmada büyünün pek bilinmeyen bir yanını kullanarak, Voldemort’un kendisinde bıraktığı bir izi etkisiz hale getirerek, bizzat Voldemort tarafından (kendisine ait son hortkuluk) 7. yılda yok edildi.

Paylaş
                                                                               
5.312 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *