Homefront İnceleme

15 Mart 2013, Cuma, 21:46:33

Dünya’nın Süper gücü şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri. Kendisi dışındaki güçleri bir tehlike olarak algılayan ve Dünyayı sadece kendisinden ibaret sanan bu devlet çoğu oyuna da konu olmakta. Bu oyunlardan birisi de Homefront. Amerikan propagandasının yapıldığı oyun First Person Shooter oynanımı ile dikkatleri üzerine çekmiş bir oyun. THQ iflasını açıklamadan önce çıkan Homefront değişik bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Oyun günümüz Dünyasının en büyük krizlerinden biri olan Kore meselesine değinmiş. Kuzey Kore ilerleyen yıllarda Güney Kore ile birleşerek güçlü bir Kore olmuştur. Suudi Arabistan ve İran arasında savaş çıkar. Yaşanan petrol sıkıntısı nedeniyle fiyatlar inanılmaz derecede artar. ABD petrol sektöründe yaşanan olumsuzluklar sonunda finansal krize girer, süper devlet eski gücünde değildir artık. 2018’e gelindiğinde Kore, Japonya’yı işgal eder ve Japon hükümeti teslim olur. Yıllar geçtikçe Kore büyümeye devam eder, ordusu genişler ve güçlenir. Birleşmiş Milletler bile dağılmıştır.

Kore yeni teknolojisiyle uydu üzerinden kullandığı bir silah sayesinde, ABD üzerindeki tüm elektronik cihazları devre dışı bırakır. İşgal başlar ve önce Hawaii, sonra San Fransisco işgal edilir. ABD ordusu dağıtılır ve ülkenin orta batı bölgesi ele geçirilir. Artık savaş Amerikan halkının evinin önündedir.

Anlayacağınız bu sefer mağdur, hemen hemen herkesi mağdur eden ABD.

Oyunun giriş bölümü oldukça güzel hazırlanmış. ABD’denin işgal karşısındaki çaresizliği ve ABD vatandaşlarının çekmiş olduğu çileler sinematik bir dille oyunculara sunuluyor. Kore askerlerinin aynen Naziler gibi davranarak ABD vatandaşlarını bu hale getirmesi şüphesiz bizleri oldukça şaşırtıyor ve alternatif bir Dünyayı biz oyunculara sunuyor.

2027 yılında geçen oyun kesinlikle başarılı bir senaryoya sahip. Ama sadece senaryo yeterli mi tabii ki değil. Öncelikle oyunun en kötü yanı basit yapay zeka sistemi. Kore askerleri atılan bir el bombasından dahi kaçmayı akıl edemiyor.

Sadece bölümlere dayanan ve düz çizgi gibi ilerleyen oyun bizlere beklediğimiz serbestliği sağlayamıyor. Görevden göreve koşuyoruz ama ne sorguluyoruz ne de ekstra birşeyler yapabiliyoruz. Oyun düz mantık gidiyor vura vur. Tipik Rambo filmindeki gibi bir kişiyle tüm Dünyaya kafa tutma mantığı bu oyunda da mevcut. Siz ve 1-2 arkadaşınız ile koskoca bir ordunun hakkından gelmeye çalışıyorsunuz.

Oyunun bazı bölümleri aslında güzel kurgulanmış. Kimi bölümler bizi gerçekten öyle bir Dünyaya götürse de kimileri sıradan ve etkisiz. Özellikle demin belirttiğim gibi sürekli aynı Tip Kore Askeri öldürmek baygınlık hissi yaratıyor. Oyunun bazı bölümlerinde çeşitli savaş araçlarını kullanabiliyoruz. Helikopter, Zırhlı Araç vb. bu zaten çoğu FPS’de bulunan bir özellik Homefront da azıcık ucundan kullanayım demiş.

Oyun grafiksel olarak ortalamanın üstünde bir yapım. Unreal Engine 3 kullanması bunda ki ana usur. Ama tabii ki bir yeni nesil Cod bir BattleField kadar iyi grafiklere sahip değil.

Sesler ise ortalama düzeyde.Tipik FPS oyunun kullandığı silah sesleri mevcut. Bunun dışında oyunun kendine has hoş müzikleri belki de sesleri kurtaran tek unsur.

Uzun lafın kısası ABD’nin işgal edildiğine tanıklık etmek isteyenler için Homefront iyi bir tercih. Ama kesinlikle düz mantık ve kısa oynanımı oyunu altlara doğru çekiyor. Her ne kadarda bazı yönlerden kötü olsa da tipik Rus-Amerikan ya da Çin-Amerikan savaşlarını konu almadığı için farklı bir FPS tercih olacaktır.

[vsw id=”MQeQWWKKvq4″ source=”youtube” width=”630″ height=”394″ autoplay=”no”]

En Düşük Sistem Gereksinimleri

-Windows XP, Windows Vista veya Windows 7
-Intel Pentium Core 2 Duo 2.4 GHz veya AMD Athlon X2 2.8GHz
-2 GB RAM
-256 MB hafızaya sahip Shader Model 3.0 ekran kartı
-NVIDIA GeForce 7900GS veya ATI Radeon 1900XT
-10 GB Boş Harddisk Alanı

Önerilen Sistem Gereksinimleri

-Windows Vista veya Windows 7
-Intel veya AMD Quad Core 2 GHz+ CPU
-2 GB RAM
-NVIDIA GeForce 260 veya ATI Radeon 4850 512MB
-10 GB Boş Harddisk Alanı

Paylaş
                                                                               
1.254 defa okundu.

Yorum

Yazan : erhan-yılmaz | Tarih : 4 Nisan 2013, Perşembe, 7:12:08

ben bu oyunu 1 gb ram le oynadım
güzel oyundu


Yorum

*
*
Yorumunuz: *