1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (Henüz Puan Verilmemiş)
Loading...

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu

8 Temmuz 2012, Pazar, 15:57:59

Tüm zamanların en fantastik kitap ve film serilerinden birisi olan Harry Potter eşsiz fantastik Dünyası ile okuyucuları, izleyicileri ve oyuncuları kendine çeken mükemmel bir atmosfer. Harry Potter’ın henüz bir bebekken annesi ve babası Lord Voldemort tarafından katlediliyor. Harry Potter’a da Hogwarts okulunun müdürü ve öğreticileri sahip çıkıyor. Harry Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okulunda iyi bir eğitim alıyor ve bilindiği üzere birçok zorlu maceradan alnının akıyla çıkıyor. Bilindiği üzere Harry Potter serisinde normal insanlara muggle deniliyor. Muggle’ların pek azı sihir ve büyüden haberdar. Haberdar olanlarda bunu saklamak zorunda yoksa bedellerine katlanmak zorundalar. Harry Potter serisinde Muggle’ların gittiği okullar sıradan okulları geçmiyorken, Harry Potter gibi büyücü bir aileden gelen kişilerin okuduğu ve eğitim gördüğü farklı okullar var. Bunlardan Birisi de Hogwarts

Hogwarts;

Hogwarts okulu İngiltere’de bulunan ve 1000’li yıllarda o zamanın 4 büyük büyücüsü tarafından kurulan bir cadılık ve büyücülük okuludur. Bu 4 büyücünün isimleri ise şöyle; Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin. Okulun Tasviri ise şöyle;

Hogwarts Ekspresi, Londra’nın kuzeyine doğru aldığı yolda son noktaya geldikten sonra tren’den inilir. Karanlık, dik ve daracık bir patikadan gidilir. Bu patika ansızın büyük, siyah bir gölün kıyısına açılır. Karşı yakadaki yüksek bir dağın tepesinde, yıldızlı göğün altında, ışıklı penceleri, bir sürü kulesiyle dev bir şato vardır.

Kıyıda bekleyen kayıklar filosu ile okula ulaşılır. Bu kayıklara dörder kişi biner ve karşı yamaca ulaşılır. Yamacın önündeki girişi sarmaşıklar perdelemiştir. Ve çarpmamak için başınızı eğmeniz gereklidir. Bu giriş şatonun altına kadar uzanan karanlık bir tüneldir. Tünelin bitiminde kayalar ve çakıldan oluşan yeraltı rıhtımına yanaşırsınız.

Kayadaki bir geçitten tırmanarak şatonun gölgesinde uzanan düzgün, nemli bir çimenliğe varılır.

Hogwarts büyülüdür ve bir Muggle eğer Hogwarts binasına bakarsa “Dikkat, Girmeyin, Güvenli Değildir” yazılı bir tabelası olan ve neredeyse çürüyüp gitmiş bir harabe görür. Muggle’ların kullandıkları, bilgisayar, radar gibi şeyler Hogwarts yakınlarına geldiği zaman sapıtır. Çünkü havada çok fazla sihir vardır.

Okulun bahçesinde bir göl bulunur. Gölün içinde dev bir mürekkep balığı yaşar ve büyü yapmayı bilmez. Tıpkı gölün altında yaşayan denizhalkı gibi.

Okul arazisinin kapılarının iki yanında duran ve üzerinde kanatlı yabandomuzu heykelleri bulunan yüksek taş sütunların arasından taş başamakları çıkarak meşeden yapılmış kocaman bir kapıdan okula girersiniz. Hogwarts’ta birçok tuzaklı merdiven ve gizli geçit vardır.

Şatoda yüz kırk iki merdiven vardır. Geniş, rahat merdivenler, daracık, köhne merdivenler, belirli cuma günleri değişik yerlere çıkan merdivenler, havada bazı basamakları yok oluveren, düşmemek için atlaya atlaya çıkılan merdivenler gibi. Neyin nerede olduğunu hatırlamak çok güçtür.Çünkü her şey sürekli yer değiştirir. Tablolardaki yüzler birbirlerini ziyarete gider.

Şatoda incelikle rica etmediğiniz ya da doğru yerini gıdıklamadığınız zaman açılmayan kapılar,ayrıca kapı kılığına girmiş duvarlar bulunmaktadır.

Şatoda sadece duvarlar korunmuyor. insanların içeriye gizlice girmesini önlemek için her türden büyüyle donatılmış. Burada Cisimlenmek olası değil.

Hogwarts ın tam bir haritasını çizmek olanaksızdır. Çünkü büyülü bir yerdir ve herşey etrafta hareket etme eğilimindedir.

Yine de bazı ana bölümler ve odalar şöyle sıralanabilir;

-zindanlar
-giriş katı
-kuleler
-1. kat
-2. kat
-3. kat
-4. kat
-5. kat
-6. ve 7. katlar.

Hogwarts Büyücülük Sınıfları;

Hogwarts büyücülük okulunda sınıflar 4 büyük büyücünün soyadınının ismini almıştır. Büyücülük sınıflarına seçimler seçmen şapka ile yapılır.

Gryffindor

gryffindor

Kurucusu Godric Gryffindordur. Gryffindor’a seçilecek birinde aranan en önemli özellikler sadakat, yiğitlik ve cesarettir.

Arma: Kırmızı, altın bir aslan(Kırmızı bir alanın üstünde altın bir aslan bulunur. Bu nedenler Gryffindor’un rengi altın ve kırmızıdır.)

Hayalet: Sir Nicholas de Mimsy-Porpington (Neredeyse Kafasız Nick)

Özellikleri: Gryffindor’lar cesaretleriyle bilinirler.(‘Yiğittir Gryffindor’da Kalan Çocuklar!)’

Konumu: Gryffindor Kulesi’nin girişi yedinci kattadır. Giriş büyük bir pembe ipek elbise giymiş Şişman Kadın tablosunun arkasındadır. Eğer doğru parolayı biliyorsan ona söylersin, o da arkaya doğru açılarak yuvarlak girişi açığa çıkartır. Dinlenme odası rahat koltuklar, bir şömine ve birçok masa içerir. Şömine iletişim kurmak için dışarıyla bağlantılıdır fakat çok önemli bir olay olmadıkça Gryffindorlular aileleriyle iletişim kurmak için baykuş kullanırlar. Ayrıca salonda bulunan duyuru panosunda gerçekleşecek Hogsmeade gezileri, ikinci el kitap alım-satımları veya öğrencilerin bireysel Çikolata Kurbağası Kartları değişimleri veya benzeri değişimler yapılır.

Kuleye çıkan iki merdiven vardır. Erkekler merdiveni üzerinde yedi yatakhane bulunur. (Her yıl için.) Kızların merdiveni üzerinde de yedi yatakhane bulunmaktadır.(Her yıl için.)

Kızların merdivenlerinin üzerinde bir büyü vardır. Böylece eğer bir erkek onların merdivenlerinden yukarı çıkmaya çalışırsa birkaç adım sonra merdivenler düzleşir ve merdivenler kaydırak şeklini alır. Çıkan kişi de kayarak merdivenin başına döner.

Hogwarts: Bir Tarih’e göre kurucular, kızların erkeklere göre daha güvenilir olduklarını düşünüyorlardı. Böylece kızların merdivenlerinde büyü varken erkeklerin merdivenlerinde bu büyü yok.

Her yatakhane dışarıya bakan pencereler içeren yuvarlak bir oda olup dört direkli yataklar içerir.

Hufflepuff

hufflepuff

Kurucusu Helga Hufflepuff’tır.

Arma: Siyah porsuk. (Armada bir siyah porsuk altın bir arazide görülüyor, bu nedenle Hufflepuff’ın renkleri sarı ve siyahtır.)

Hayalet: Şişman Keşiş.

Seçmen Şapka’nın tanımı:Belki de düşersin Hufflepuff’a, Haksızlığı hemen kaldırıp rafa, Adalet uğruna savaş verirsin, Her yere mutluluk götürmek için.

Konum: Giriş yapılan portreye erişebilmek için Giriş Salonu’ndaki ana merdivenlerin sağındaki kapıdan geçmelisiniz. Her ne kadar İksir Sınıfı’yla aynı seviyede olsa da İksir Sınıfı’ndan olabildiğince farklıdır. Diğer Ortak Salonlarda görebildiğimiz gibi Hufflepuff Ortak Salonu da bina renkleriyle bezenmiştir. Gryffindor Kulesi’nde olduğu gibi Hufflepuff Ortak Salonu da sarı renkli askılarla donatılmıştır ve içeride birçok konforlu koltuk bulunmaktadır. Birçok tünel de bulunmaktadır.Hufflepuff çalışkanlığa, disipline, sadakâte ve arkadaşlık ilişkilerine değer veren binadır. Ambleminde porsuk bulunurken, renkleri kanarya sarısı ve gece siyahıdır. Bu binanın başkanı herboloji öğretmeni Pomona Sprout, hayaleti ise Şişman Keşiş’tir. Hufflepuff’un kurucusu Helga Hufflepuff’tır.

 

Ravenclaw

ravenclaw

 

Arma: Gök mavisi, bir kartal ( Mavi alanın üstüne bir kartal, bu yüzden Ravenclaw renkleri mavi ve bronz)

Hayalet: Helena Ravenclaw, (Gri Leydi)

Seçmen Şapka’nın tanımı: Ravenclaw kısmetin belki, Oradakilerin hiç çıkmaz sesi, Mantıktır onlarca önemli olan, Öyle kurtulurlar tüm sorunlardan.

Konum: Ravenclaw Kulesi Şato’nun batı yanına konumlandırılmıştır. Giriş, beşinci katta, tepede sıkıca sarmalanmış bir merdivenden gidilen bir kapıdır. . Kapıda hiç kol ve anahtar girişi yoktur, ama konuşan, bronz, kartal şeklinde bir kapı tokmağı vardır Tokmak bir soru sorar, eğer doğru cevap verirsen, tokmak cevaptaki kişiyi över ve kapı sallanarak açılır. Ortak oda, diğer ortak odalar gibi Binanın renkleriyle dekore edilmiştir. (mavi ve bronz ipek duvar asmaları, ve yıldızlarla dekore edilmiş bir gece-mavisi halı). Ve duvarlar, zarif kemerli camlarla çevredeki dağların mükemmel görüntüsünü görmeyi sağlar. Kitaplıklar, masalar ve sandalyeler, ve girişin karşısında, yatakhanelere giden başka bir kapı vardır. Bu kapının yanında, Rowena Ravenclaw’ın diademini taktığı, beyaz mermer heykel bulunur.

Slytherin

slytherin

Kurucusu  Salazar Slytherindir.

Arma: Gümüş bir yılan (Yeşil bir alanın üstünde gümüş bir yılan, bu yüzden Slytherin renkleri gümüş ve yeşil) Yılan kurucunun çatalağız olmasını ifade eder.

Hayalet: Kanlı Baron

Konum: Slytherin ortak salonu alçak tavanlı, yeşil lambalar ve sandalyeler ve heryerdeki kurukafalarla zindan gibi görünür. Gölün altına kurulmuştur .

Dersler ve Öğretmenler

Biçim Değiştirme

Biçim değiştirme esasen bir nesnenin özelliklerini değiştirme sanatıdır. Dersin öğretmeni Profesör McGonagall olup, “Değiştirme Sihirleri” (bazı nesnelerin yalnızca bir parçasını değiştirmek, örneğin bir insana tavşan kulakları vermek); “Kaybolma Sihirleri” (bir nesneyi tamamen yok olmasını sağlamak ve “Yanılsama Sihirleri” (boş havadan dışarı nesneler yaratmak) gibi konular dahil kuram tabanlı bir derstir. Cansız bir nesneyi canlı bir nesneye dönüştürmeyi mümkün kılar. Felsefe Taşında McGonagall bir kediye dönüşmüştü.

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma

Genellikle K.S.K.S. şeklinde kısaltılır.bu ders diğer büyücüler tarafından yapılan büyüleri, tılsımları, lanetleri ve uğursuzlukları engellemeyi, Karanlık Sanatlara karşı koymayı, Karanlık yaratıklardan ve kötü büyülerden korunmayı sağlayan savunma yöntemlerini öğretir.

Dersin profesörü hep değişir. Lord Voldemort bu dersin öğretmeni olmak istemiş, ama işi alamayınca derse uğursuzluk büyüsü koymuştur. Quirrell, Gilderoy Lockhart, John Remus Lupin ve Alastor Moody’in başına gelenlerden sonra okul müdürü Albus Dumbledore derse yeni bir profesör bulmakta epey zorluk çekmiştir. Sihir Bakanlığı’ndan olan Dolores Umbridge ise ilk senesinin sonunda Yasak Orman’da at adam sürüsünün saldırısına uğrayarak dersin uğursuzluğu konusundaki bitmez tükenmek bilmeyen söylentileri körüklemiştir.6.sınıfta İksir hocası Prof. Snape bu dersin sorumlusu olmuştur.Dumledore’un neden böyle bir karar aldığı son kitapta ortaya çıkmıştır. Bu Snape’in Zaferi şeklinde Melez Prens’te anlatılır.Snape’in Dumbledore’ı öldürmesinden sonra kaçması dersi yine başsız bırakmıştır.

7. Sınıfta ise bu derse Ölüm Yiyen Amycus Carrow girmektedir. Hogwarts Savaşı sırasında Lord Voldemort ölünce ders üzerindeki uğursuzluk kalkmıştır.

Aritmansi

Sadece birkaç öğrenci bu dersi alır. Neden derseniz, aritmansi çok sıkıcı ve karmaşık bir ders olarak okulda ün salmıştır. Genellikle zeki öğrenciler derse girip Profesör Vector’ün sıkıcı konuşmalarını dinlemeyi göze alırlar. Hermione de bunlardan biridir.

Sihirli Yaratıkların Bakımı

Dumbledore sihirli yaratıkların bakımı dersi için Hagrid’e görev vermiştir. Hagrid olmadığı zaman Profesör Grubbly-Plank bu işi yapar. Hagrid bütün sihirli yaratıkların zararsız ve mükemmel olduğu görüşündedir. Harry, Ron ve Hermione Hagrid’i kırmak istemedikleri için Hagrid’in bu düşüncesine katılırlar. Hogwarts bekçisi yaratıklara karşı büyük bir sevgi beslemektedir ve bu dersin profesörlüğünü almakta pek gecikmemiştir. Patlar Uçlu Kelekerler, Hipogrif ya da Testraller olsun, Hagrid yaratıkların özelliklerini sıkıcı sıkıcı anlatmak yerine genellikle uygulamalı olarak göstermeyi tercih eder.

Kehanet

Uçuk kaçık biri olan Profesör Trelawney tarafından Kuzey Kulesi’nde ve At Adam Firenze tarafından ilk kattaki mistik olarak tasarlanmış bir sınıfta öğretilen derstir. Bu derste sihirli kürelere, çay, kahve ve el fallarına bakarak gelecek hakkında kehanetler yapılır. Çoğu kişi tarafından gereksiz ve saçma bir ders olarak bilinse de günümüzde gerçek kehanetler vardır.

Bitkibilim

Profesör Sprout’un seralarda yapılan dersidir. Asa kullanımı gerektirmese de derslerden kurtulup, sihirli bitkilerle uğraşmak bazı öğrencilerin hoşuna giden bir aktivitedir. Neville Longbottom bu derse karşı çok ilgili olmakla beraber, üstün yeteneğe sahiptir bu derste.Daha sonra bu dersin öğretmeni olur.

Sihir Tarihi

Bir hayalet olan Profesör Binns tarafından öğretilir. Büyücü dünyasının, ünlü büyücü ve cadıların geçmişi anlatılır. Çok az öğrenci bu sıkıcı dersten zevk alır.(bkz.Hermonie Granger)

Muggle Bilimleri

Bu ders tamamen Muggle’larla ilgilidir. Büyücülere Muggle’ların yaşam tarzları ve alışkanlıkları hakkında bilgi verilir. Voldemort, görevinden istifa etmiş olduğu sanılan (kaybolduğu için böyle düşünülmüş olabilir) Muggle Bilimleri öğretmeni Charity Burbage’ı, Avada Kedavra laneti ile Malfoyların malikanesinde öldürmüştür. Cansız bedenini de hortuluk’u olan yılanı Nagini’ye akşam yemeği olarak sunmuştur. Draco Malfoy evinde olan bu olaydan çok etkilenmiştir.

İksir

Karışık olmasından ve yoğun çalışma gerektirmesinden dolayı çoğu kişi tarafından önemli bir ders olarak görülür. Profesör Snape de dersi pek kolay yapıyor sayılmaz. Öğrenciler Snape gelip onları eleştirene kadar masalarında oturur, kazanlarında malzemeleri karıştırıp, kaynatıp iksirler yapmaya çalışırlar. Ders Hogwarts binasının hapisane kısmında gösterilir. Melez Prens kitabından bu yana iksir öğretmenliğini Horace Slughorn üstlenmiştir.

Astronomi

Astronomi dersine Profesör Sinistra girer. Ders Hogwarts’ın en uzun kulesi olan astronomi kulesinde gerçekleşir. Öğrenciler astronomi dersinde gezegenleri ve yıldızları gözlemlerler. Ayrıca 6. filmin sonunda Dumbledore Severus Snape tarafından avada kedavra laneti ile bu kuleden aşağı düşmüştür.

Tılsım

Tılsım karışık büyüleri, lanetleri, kapsayan bir derstir. Kısa boylu sevimli biri olan Profesör Filius Flitwick tarafından öğretilir. Öğrenciler objeleri uçurmak, çağırmak gibi şeyleri öğrenirler.

Uçuş Dersleri

Uçuş Dersleri, öğrencilerin süpürgeleriyle uçmayı öğrendikleri derstir. Dersin öğretmeni olan Madam Hooch ayrıca Hogwarts‘ta Quidditch hakemidir. Harry, ilk bölümde bu derste Malfoy, Neville’nin Hatırlatıcısını aldığı için Harry onu uçarak kovalamıştır. Malfoy’un attığı Hatırlacıyı 15 metre pike yaparak yakalayan Harry’i gören Profesör McGonagall onu 1. sınıfta olmasına rağmen Gryffindor Quidditch takımına almıştır.

Hogwarts’ın Gizemleri

Gizli Geçitler

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okulundaki bütün gizli geçitleri bilen kimse yoktur.Fred ve George öğrenciler arasında gizli geçitleri en iyi bilenlerdir.Merdivenlerin devamlı değişmesi kimsenin bilmemesinin bir nedenidir.

Sırlar Odası

Sırlar Odası , okulun kurucularından olan Salazar Slytrherin’in ,okulun içine inşaa ettiği bir çeşit gizli bölümdür , Mızmız Myrtle’ın tuvaletinden girilir ve çataldili konuşmak gerekir ama 7.kitapta gördüğümüz gibi çataldilinde “Açıl” kelimesinin söylenişini taklit etmek de işe yarar, Sırlar Odasında sadece Slytherin’in varisine itaat eden bir basilisk bulunmaktadır bu basiliks’in gözlerine bakanlar ölür fakat 2. kitapta hiç ölüm olmamıştır çünkü herkes bir şekilde gözlerin yansımasını görmüştür Colin , gözleri kamerasından Hermione ve Penolope Clearwater,Hermione’nin aynasından Mrs.Norris, sudaki yansımadan , Neredeyse Kafasız Nick zaten bir ölü bir daha ölemezdi , Nick’in içinden gözleri gören Justin Finch-Fletchey da bu nedenle ölmemiştir. 7.kitapta Ron Harry’nin çataldili konuşmasını taklit ederek “Açıl ” demiştir ve Sırlar Odasına girip bir kaç tane basilisk dişi almışlardır (Hortkulukları yok edebilen nadir şeylerden biri basilisk zehridir) ve O dişlerle , bir hortkuluk olan Hufflepuff’ın kupasını Hermione yok etmiştir.

İhtiyaç Odası

Hogwarts’ta bulunan ve genç büyücülerin büyü adına tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri aletlerin bulunduğu oda. Hogwarts’ın 7. katındaki boşkafa Barnabas’ın ifritlere bale öğrettiği goblenin arkasındaki boş duvar ihtiyaç odasının girişidir. Hermione bu oda hakkında şunları söylemiştir: “Yalnızca büyücülerin gerçekten ihtiyaçları olduğunda ortaya çıkar.” Dumbledore’un Ordusu olarak tüm büyücüler burada çalışmışlardır. Oda dışarıdan görünmezdir ve etrafı camlarla kaplıdır. Ginny Weasley burada çok güçlü bir büyücü olduğunu keşfetmiştir. Ayrıca öğrencilerin çoğunun patronus’u bu odada görülmüştür. Daha sonra Cho Chang’in büyü sonucu Draco Malfoy’a ve Dolores Umbridge’e odanın yerini söylemesi sonucu oda bulunmuştur ve D.O adı sebebiyle Albus Dumbledore suçlanmış ve Azkaban’a yollanması kararlaştırılmıştır. Ancak Dumbledore bundan anka kuşu sayesinde uçarak kurtulmuştur.

Yasak Orman

Hogwarts’ın batısında bulunan geniş ve karanlık bir ormandır. Sihirli Yaratıkların Bakımı dersi haricinde tüm öğrencilere yasaklanmıştır. Bu ormanda Troller, kurt adamlar, akramantulalar,tek boynuzlar,at adamlar, vampirler, 3 başlı köpekler, testraller ve daha bir çok yaratık bulunur. Buraya izinsiz giren öğrenciler cezalandırılır.

Konum ve Bahçe

Hogwarts yazar tarafından İskoçya’da kenarıda kalmış dağlık bir alandaki şato olarak düşünülmüştür. Bu şatoya çok yakın Hogsmeade adı verilen sihirli bir köy bulunmaktadır (Tek büyücü köyü). Bu okul; geniş, meyilli çimenlik araziye, çiçek ve sebze tarlarına, Yasak orman adı verilen sık bir ormanlık araziye, seralara ve Quidditch sahasına sahiptir.

Göl

Şatonun güney tarafında yer alan gölde çok sayıda sihirli yaratık yaşar. Hogwarts birinci sınıf öğrencileri okula ilk geldiklerinde kayıkla bu gölden geçerler. Gölde deniz halkı ve dev mürkkep balığı yaşar(Deniz halkı dev mürrekep balığına düşmandır). Ayrıca Üçbüyücü Turnuvası’ndaki ikinci görev bu gölde yapılmıştır.

Hagrid’in Kulubesi

Yasak ormanın kenarında bahçede bulunan tahtadan bir kulubedir. Hagrid burada yaşar. Kitaplarda tahtadan bir kulube olarak tanımlasa da bu kulube, ilk 5 filmde taştan gösterilmiştir.

Quidditch Sahası

Quidditch maçlarının ve antremanlarının yapıldığı alandır. Bu sahada 50 feet yüksekliğinde 6 çember bulunur.

Hogwarts Ekspresi

200px-Glenfinnan_Viaduct

Hogwarts Ekspresi

Hogwarts Ekspresi, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okuluna gitmek isteyen öğrencilerin kullandığı bir tren. Londra tren istasyonu’nda 9 3/4 (dokuz üç çeyrek) peronundan kalkar. Bu peron 9. ve 10. peronların arasındadır. Bu perona sadece büyücüler girebilir. Perona girmek için büyücüler hızlıca 9. ile 10. peron arasındaki duvara yürüyerek diğer tarafa geçebilir. Hogwarts Ekspresi sadece öğrencilerin Hogwarts’a gidiş ve dönüşlerinde hareket etmektedir ve başka bir yerde de kullanılmamaktadır.

 

Paylaş
                                                                               
3.682 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *