Heroes Of Might And Magic III(3) Tower Kalesi

5 Ağustos 2012, Pazar, 1:48:55

Heroes Of Might And Magic III en sevilen Might And Magic oyunlarından birisi. Öyle ki çoğu Heroes 3’cü serinin bundan sonraki oyunlarını adam yerine bile koymuyor. 🙂 . Oyunda birçok Kale türü ve yaratık ırkı bulunuyor. Bunlardan en sevilenlerinden birisi de Tower. Bu yazımızda Tower kalesi hakkında bilgiler vereceğiz.

 

TOWER KALESİ

1-)Yaratıklar

En fazla uzaktan saldırı sınıfının bulunduğu kale türüdür. (2.Seviye Titan, 2.Seviye Gremlin, Mage). Yaratıkların Hit Pointsi(Can Puanı) ortalamanın üstündedir. Yaratıkların ücretleri ortalamanın yukarısındadır. Gremlin ve Gargoyle gibi ilk başta üretilen yaratıklar her hafta başı bol sayıda üretilir. Bu ilk 2 yaratığın bol sayıda üretilebilmesi başlangıçta gelişime ve feth etmeye büyük bir katkı sağlar.

Yaratıkların Artı Yönleri;

+++Gremlin gibi zayıf bir sınıf geliştirildiğinde okçuluk yeteneği kazanabilir. Golemler oldukça dayanıklıdır. (Özellikle Büyülere Karşı). Nagaların birden fazla üniteye hasar verme gibi ciddi bir özelliği bulunur. (Bunun için Düşman Ünitelerinin yan yana durması gerekir.). Titanlar geliştirildiğinde  uzaktan saldırı yapabilen en güçlü yaratık olur.

Yaratıkların Eksi Yönleri;

—Gremlinler ve Golemler oldukça yavaştırlar. Bu yavaşlık stratejik manada bir takım manevraları gerçekleştirememenize sebep olabilir. Genies isimli 5. kademe yaratıklar diğer kalelerin 5. sınıf yaratıklarına göre daha dayanıksızdır. Titanlar ve Nagalar oldukça güçlü olmasına rağmen oldukça masraflıdır.

2-)Özel Binalar

Tower kalesindeki şüphesiz en büyük artılardan birisi özel binalardır. Artifact Merchant isimli çeşitli Artifactları alabileceğiniz bir bina, The Library(Kütüphane) isimli ekstra büyüler öğrenmenizi sağlayan bir yer bunlardan başlıcalarıdır. Ayrıca Lookout Tower isimli binayı kurduğunuzda kalenizin çevresini büyük ölçüde aydınlatmış da olursunuz. the Wall of Knowledge isimli binayı kurduğunuzda ise kaleye her uğrayan hero’nuz(kahramanınız) +1 knowledge puanı ile ödüllendirilir.

3-)Grail Binası(Obeliskin Kaleye Getirilmesi Sonucu Oluşan Bina)

Obelisk hazinesini bulduğunuz ve Tower kalesine getirdiğiniz takdirde Haritayı komple açan bir Balon ortaya çıkacaktır. Böylelikle haritanın keşfedilmemiş hiçbir yeri kalmayacaktır ve bu rakiplerinize karşı büyük bir avantaj yakalamanıza sebep olacaktır. Ayrıca bu binanın Hero’lara vermiş olduğu +15 Knowlodge puanı Hero’larınızın savaşlarda daha fazla büyü yapabilmesini sağlayacaktır.

4-)Magic(Büyü) Gücü

Mage Guild binası seviye 5 olabiliyor. Bilindiği üzere Tower ve Dungeon kaleleri en iyi büyücülerin yetiştiği 2 kale. Tower kalesinin de büyü yönünden avantajı oldukça fazla özellikle Air ve Ice Magic alanında başarılı büyücü herolara sahip olabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Animate Dead, Armageddon, Bloodlust, Death Ripple isimli büyülere bu kale türünde sahip olamıyorsunuz.

5-)Heroes(Kahramanlar)

Wizard ve Alchemist olmak üzere 2 hero grubu bulunuyor. Wizard sınıfı büyülere hakim olan bir sınıf. Wizard sınıfındaki en iyi karakterin Solmyr olduğunu söyleyebiliriz. Solmyr Chain Lightning isimli büyüsüyle özdeşleşmiş bir karakter. Bu büyü bir çok düşmana aynı anda hasar veren bir yıldırım görüntüsü veriyor. Özellikle oyunun başında etkili olan büyü Spell Power’ın artması ile beraber toplu bir katliam büyüsüne dönüşüyor.

SOLMYR

Evet Heroes 3 of Might And Magic’te en sevilen Hero’lardan birisi bilindiği üzere Solmyr. Solmyr yaklaşık 1000 yıl bir Genie(Cin) şişesinde hapis olmuş biri. Onu bu şişeden kurtaran ise Bracada Highland’ın ölümsüz hükümdarı Gavin Magnus. Solmyr hayatı boyunca onu kurtaran Gavin Magnus’a hizmet etti. Might And Magic VII’den bildiğimiz Bracada Krallığı Heroes 3’te de etkisini göstermiş. Solmyr’in en büyük özelliği ise iyi bir büyücü olmasının yanı sıra Chain Lighting büyüsüne oyunun henüz başında sahip olması.

6-)Kaynak Gereksinimleri

Binaların kurulumu ve gelişimi için bol sayıda Taş(Ore), Odun(Wood), Gemin yanı sıra Altın gerekiyor. Özellikle Titan üretiminde ve sihirli binaların yapımında Gem en önemli maden. Kalenizin altın üretimi dışında birkaç altın(gold) madeni de ele geçirmenizde fayda var. Tower kalesinde Altına çok ama çok ihtiyacınız olacak.

7-)TOWER’ın En iyi karşı Geldiği Kale Türü: Necropolis

Necropolis bilindiği üzere en üstün kale türü olarak biliniyor. Aslında Tower kalesi birçok açıdan Necropolisi devre dışı bırakan daha üstün bir kale. Örnek verecek olursak Heroes 3’teki en güçlü yaratıklardan birisi olan Vampir Lordları Golem ve Gargoylara saldırınca Regeneration olamıyor yani yeniden doğamıyor. Ayrıca Titanlar Ghost Dragonlara nazaran çok daha güçlü. Tower yaratıkları Necro yaratıklarına oranla daha fazla Hit pointe(Can Puanına) ve vuruş puanına sahip.

8-)TOWER’ın En zayıf Geldiği Kale Türü: Dungeon

Dungeon büyü gücü açısından Tower kalesine nazaran daha güçlü sayılıyor. Black Dragonlar Titanlara karşı daha üstün. Tower’ın uzaktan saldırı birlikleri hızlı Dungeon birlikleri ile hemen yıpranabiliyor. Ayrıca Minatour King Genie’ye nazaran çok daha etkili bir savaşcı(aynı seviye türünde oldukları unutulmamalı). Tüm bunların yanı sıra Naga ve golem dışında Tower’ın yakın mesafe dövüşcüleri Dungeon kalesinin yaratık türlerine nazaran zayıf kalıyor. Özellikle Manticore, Black Dragon hatta en basit yaratığı olan Troglodyte bile olduka hızlı ve çok çabuk bir şekilde düşman üstüne baskı kurabiliyor.

Manticoreden Bir Görünüm

Heroes 3 Manticore’den Bir Görünüm

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *