Heroes of Might and Magic 3 Rehberi

24 Temmuz 2012, Salı, 3:07:47

Heroes of Might and Magic 3 oyunu kendine has özellikleri ve oynanımı ile kendini diğer strateji oyunlarından ayırmış farklı türde bir oyundur. Oyunun bu farklı oynanımı ve tasarımı oyunun oldukça sevilmesine sebep olmuştur. 2012 yılında olduğumuz şu günlerde dahi internetten yeni haritaları ve modları yüklenerek eğlenceli bir şekilde oynanır. Ayrıca oyunun 4, 5 ve 6. oyunları şuan oynanabilir haldedir ve serinin devam etmesi planlanıyordur. Şuan hakları Ubisoft’a ait olan oyunun hakları ilk 4 oyuna kadar 3DOya aitti.

Oyunun genel olarak amacı oyun haritasında hakimiyet kurmak ve düşman kaleleri ele geçirmektir. Oyun Scenario gibi serbest olarak bir haritada oynanabildiği gibi, ilerlemeli bir şekilde Campaign modda da oynanabilir. Oyunda başarı elde etmek için en güçlü Hero’ya, orduya ve en önemlisi stratejik zekaya sahip olmalısınız.

Büyü(Magic)

Heroes of Might and Magic bilindiği üzere 2 ana ögeyi esas alır. Bu ögeler Büyü ve Güç. Bir Heroes oyunu olur da büyü olmaz mı? Tabii ki büyü oyundaki en önemli güç türlerinden bir tanesi. Bilindiği üzere Heroes 3 oyununda kahramanınız savaşa dahil olamıyor. Ordusuna Attack Power’ını ve Defense puanlarını aktarıyor. Bunun dışında kullandığı büyüler ile doğrudan savaş alanına müdahale edebiliyor. Oyunda bir büyü kitabına sahip olabiliyorsunuz. Eğer büyü kitabınız yoksa kalenizin içerisinde bulunan büyü kulesinden rahatlıkla satın alabilirsiniz. Ayrıca Earth, Fire, Water ve Air olmak üzere 4 ana büyü türü bulunuyor.

Oyunda büyü yapmanız için gereken kaynak Spell Point’tir. Knowlodge(Bilgi) puanınız arttıkça Spell Point’inizde o oranda artacaktır. 1 Knowlodge=10 Spell Point mantığı vardır. Ayrıca Knowlodge sadece spell pointinizin maksimum erişebileceği sınırı belirler(yani bir nevi depolama alanını). Spell Point’inizin dolması için harita üstündeki büyü kuyularına uğrayabilir ve spell point’inizi doldurabilirsiniz. Her büyünün belirli bir Spell point kaynağına ihtiyacı vardır. Spell Point`0` olduğu anda kahramanınız savaş alanında büyü yapamaz. Ayrıca Spell Point’i arttırmanın başla yolları da vardır. Mysticism skillinin

alınması ile her çevirdiğiniz turda kahramanınızın spell pointi artacaktır. Mysticism Basicte=+2, Mysticism Advancedte=+3, Mysticism Expertte ise +4 olarak  spell pointinize eklenecektir.

Oyunda büyü gücünüze etki eden şey ise Power’dır. Power ne kadar güçlü olursa yapmış olduğunuz büyülerde o derecede etkili ve güçlü olacaktır. Power’ı harita üzerinde bulunan Power puanı kazanma binalarına uğrayarak yükseltebilirsiniz.

Güç(Might)

Oyunda gücü etkileyen 2 etken vardır. Bunlar Attack ve Defense puanlarıdır. Heronuzun Attack ve Defense puanı direk olarak ordunuzu etkiler. Attack puanınız ne kadar yüksek olursa ordunuzdaki birimlerin saldırı puanıda o denli yüksek olur. Defense puanı ise ordunuzdaki birimlerin ölmesini zorlaştıracak savunma puanlarıdır. Attack ve Defense puanlarını harita üzerinde bulunan binalara uğrayarak ve hero’nuza level atlatarak kazanabilirsiniz.

OYNANIŞ

Normal tek kişilik bir oyunda oyuna başlamadan önce hero’nuzu, kalenizi ve oynamak istediğiniz haritayı seçebilmektesiniz. Her harita birbirinden farklı olup kimi haritalarda seçim hakkı sınırsız kimilerinde ise kale ve hero seçimi zorunlu olarak karşınıza çıkar. Ayrıca oyuna başlamadan önce yapay zekanın zorluk derecesini satranç taşları üzerinden belirleyebilirsiniz. Piyon acemiler için, at alışmış oyuncular için diğerleri ise uzun süre oyunu oynamış oyuncular için seçilebilir.

Oyun STS(Sıra Tabanlı) tarzı bir strateji oyundur. Her heronun belirli bir turda gidebileceği maksimum movementi(gidiş hakkı) vardır. Bu hak dolduğunda tur çevirmek suretiyle heronun tekrardan movementinin artması sağlanır. Ayrıca her turda bir kalede sadece 1 adet geliştirme ya da bina kurulumu yapılabilir. Her çevilen tur ile birlikte altınınız ve diğer hammaddelerinizde sahip olduğunuz oranda artacaktır.

Harita(Map)

Oyunda hero ya da herolarınız ile haritayı keşfetmeye çalışırsınız. Harita üzerinde Hero puanlarını artırıcı bir çok yer, madenler, kaleler, artifactlar ve canavarlar bulunmaktadır. İlk başta karanlık olan küçük harita ise Herolarınız ile keşfettikçe açılır.

Madenler(Resources)

Madenler kaleleriniz içindeki binaları inşa etmeniz için gerekli hammaddeyi sağlayan kaynaklardır. Odun, taş gibi madenlerden birini ele geçirdiğinizde her turda size 2 adet odun ve ya taş verir. Kristal, sülfür gibi diğer madenlerde ise her turda 1 hammadde verir.

Kaleler

Kaleler askeri üretimin en büyük parçasıdır. Harita üzerinde bir çok başıboş ve sahipsiz kale bulunur. Ayrıca oyuna başladığınız senaryo gereğince bir ya da daha fazla kaleye sahip olarak oyuna başlayabilirsiniz.

Oyunda birbirinden farklı 9 ana ırk ve kale vardır. Bunlar;

Castle: İnsan ırkının edebi kalesi ve sancağıdır. Birçok insansı ve mitolojik olmayan savaşcı türleri ile Griffin(Bir çeşit mitolojik kuş) ve Angels(Melekler) gibi mitolojik yaratıklar üretebilir. Castle kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Erathia şehirinin bir örneğidir.

Rampart: Alman mitolojisinin karakterlerini konu alan ve felsefesi orman ve doğa olan bir kale türüdür. Elf okçuları, Centaur, Dwarf(Cüce), Pegasus(bir çeşit kanatlı uçabilen atlı savaşcı), Ejderhalar, Unicorn(Boynuzlu At), Altın ve Yeşil Ejderha gibi mitolojik yaratıklar üretilebilir. Rampart kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Avlee şehirinin bir örneğidir.

Tower: Kuzey mitolojisini yansıtan ve Gremlin, Golem(Demir Adam), Magician, Naga(Yılanımsı Savaşcı) ve Titan(Yarımsı Tanrı bir yaratık) gibi mitolojik yaratıkları üretebileceğiniz bir kale türüdür. Tower kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Bracada  şehirinin bir örneğidir.

Inferno: Cehennemsi yaratıkları konu alan ve şeytanın kalesi ünvanını elinde bulunduran kale türüdür. Ateşi ve şeytanımsı yaratıkları ile ünlüdür. Çok başlı köpek, Alev Atan şeytanımsı yaratık, Efreet(Cin), Şeytan, Demon başlıca yaratık türleridir. Might And Magic VII oyununda bulunan Eofol bu şehire örnektir.

Necropolis: Ölümü ve yaşayan ölüleri konu alan bir kale türüdür. İskeletorlar, Zombiler, Cadılar, Vampirler, Lichler(Necro Büyücüsü), ölü Şövalyeler ve Kemik Ejderhayı üretebileceğiniz bir kale türüdür. Necropolis kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Deyja  şehirinin bir örneğidir.

Dungeon: Yeraltı yaratıklarının, gizemli tünel ve mağaraların bulunduğu kale türüdür. Harpy(Kadınsı Kuş Canavar), Minator(Boğaya benzeyen 2 ayağı üstünde yürüyebilen Baltalı Cellat), Siyah ve kırmızı Ejderhalar, Manticore(Akrep ve Aslan karışımı mitolojik bir yaratık), Medusa(Gözleri ile karşısındakini taşa çeviren mitolojik canavar), Evil Eye(Gözlerinden Işın Atabilen Uzaylı Yaratık) başlıca üretebildiği yaratık türleridir. Dungeon kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Nighon tünelleri içerisinde bulunan şehirin bir örneğidir.

Stronghold: Barbarizm ve Sakson mitolojisini konu alan, çöllerde ve kurak alanlarda yaşamı esas alan bir kale türüdür. Goblinimsi yaratıkları, Orkları, Yırtıcı kuşları, Cyclops(Tek gözlü Dev) ve Bahamut gibi yaratıkları üretebilir. Stronghold kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Krewlod şehrinin bir örneğidir.

Fortress: Sürüngenimsi yaratıkları, dev böcekleri ve böcekimsi insanımsı canlıları konu alan bir kale türüdür. En meşhur yaratıkları Hydra(Çok Başlı Bir çeşit Ejderha), Boğa, Dev sinekler ve Lizard okçularıdır. Fortress  kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Tatalia şehrinin bir örneğidir.

Conflux: Elemantalist yaratıkları ve doğada bulunan 4 ana element olan ateş, su, toprak ve havayı konu alır. 4 ana elementin dışında Zümrüdü Anka(phoenix) da bu kalede üretilebilir.

Paylaş
                                                                               
4.955 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *