Heroes of Might and Magic III HD Edition

7 Şubat 2015, Cumartesi, 17:20:07

Heroes of Might and Magic tüm zamanların en başarılı sıra tabanlı strateji oyun serilerinden birisi. Özellikle serinin 3. oyunu olan Heroes of Might and Magic III yaklaşık 15 yıl geçmiş olmasına rağmen serinin baş tacı ve en sevileni. 3. oyunu diğer oyunlardan farklı kılan şüphesiz serinin RPG oyunları ile paralellik taşıması ve bir 3DO yapımı olması. Bilindiği üzere 4. oyundan sonra el değişen seri her ne kadar 5, 6 ve 7. oyunu çıkarmış olsa da Heroes 3’ün popülerliğini bir türlü yakalamayı başaramadı.

Desktop 7-2-2015 19-10-41-579

Ubisoft Heroes of Might and Magic III’ü HD versiyon olarak duyurdu. Çıkışını gerçekleştiren yapım yüksek çözünürlükleri desteklemesi ve karakter, mekan tasarımlarının yenilenmesi gibi özellikleri içeriyor. Gerçekten de Heroes of Might and Magic III HD Edition özellikle yüksek çözünürlükleri desteklemesi ve yenilenen karakter tasarımları ile belirli bir kesimi mutlu etmeyi başardı. Mutlu olan kesimin dışında oyunun sadece The Restoration of Erathia gibi tek bir Campaign’i desteklemesi çoğu Heroes III fanını üzdü. Özellikle Heroes of Might and Magic III’ün önemli ek paketleri olan Shadow of Death ve Armageddon’s Blade Heroes of Might and Magic III HD Edition’da kendine yer bulamıyor. Bunun en büyük sebebi ise Ubisoft cephesinden yapılan açıklamalara göre 3DO Company’ninin yeterince kaynak kodunu şirkete ulaştıramamış olması. Tabii oyuncular biliyor ki bu tamamen tipik Ubisoft düşünce yapısı ile alakalı. Belki ilerleyen günlerde bu ek paketlerde oyuna eklenebilir anlayacağınız.

Desktop 7-2-2015 19-15-34-107

Oyuna gelecek olursak Heroes of Might and Magic III HD Edition’da Random Map özelliği bulunmuyor. Bu şüphesiz 15 yıl sonra çıkan bir HD yeni yapım için büyük bir ayıp. Özellikle oyunun aslında bulunan bir özelliğin 15 yıl sonra çıkan yeni bir versiyonda olmaması Ubisoft açısından büyük bir ayıp ve utanç. Bunun dışında oyundaki yaratıkların ve mekanların yeniden modellenmesi gerçekten başarılı. Oyunun tek başarılı olduğu nokta bu diyebiliriz. Yaratık ve mekan modellemelerindeki başarı şüphesiz oyunu daha gerçekçi ve heyecanlı kılıyor. Yeniden modellenen yaratıklardan tek sevmediklerim ise Pikeman ve Halberdier. Öyle ki yenilenen bu 2 ünite eskisinden daha da kötü görünüyor. Bu 2 ünite dışında özellikle Titan’lar ve Hydra’lar oldukça başarılı.

Desktop 7-2-2015 19-17-24-903

Oyunun oynanışsal özelliklerine gelecek olursak eski versiyon ile hiçbir farkının olmadığını söyleyebiliriz. Heroes of Might and Magic III’ün nasıl bir oynanışsal alt yapıya sahip olduğunu geçmişteki yazılarımızda görebilirsiniz. Kısaca oyunda bir ırka ve kale türüne bağlısınız. Hero’nuz ile çevredeki maden kaynaklarını ele geçirip kalelerinizi geliştirip, güçlü bir orduya sahip olmaya çalışıyorsunuz. Güçlü ordunun yanında kahramanınızı da geliştirip rakiplerinizi saf dışı bırakmaya çalışıyorsunuz. Tur sistemine dayanan oyunda satranç mantığı hakim. Her oyuncunun Hero’larının belirli bir movement yani hareket etme puanı bulunmakta. Bu hareket puanı bittiği anda turu çevirmeli ve tekrardan bu puanı doldurmalısınız. Aynı şekilde savaş alanında da oyuncular karşılıklı hamleler şeklinde birbirleri ile mücadele ediyor.

Oyunun sesleri ve müzikleri ise bu oyunu efsane yapan etmen. Öyle ki 15 sene geçmiş olmasına rağmen o eskimemiş ve hala efsanevi olan müzikler Heroes of Might and Magic III HD Edition’da da bulunuyor. Sırf bu müzikler için bile bu oyun alınabilir.

Uzun lafın kısası sıra tabanlı strateji severler için bu oyun kaçırılmayacak bir yapım. Her ne kadar 15 sene önce çıkan ve 2 ek paketi de kapsayan orjinal versiyonun eline su dökemeyek de olsa geliştirilmiş grafikleri ve yüksek çözünürlükleri desteklemesi yönünden denenmesi gereken bir oyun.

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *