Heroes of Might and Magic III (3)

22 Mayıs 2012, Salı, 19:03:23

Heroes of Might and Magic 3 oyunu 3DO oyun şirketi tarafından 28 Ocak 1999 yılında oyun piyasasına sürülmüş base tabanlı bir strateji oyunudur. Oyun birçok mitolojik değere göre hazırlanmış ve bu mitolojik değerlerin çatışmasını ve savaşını konu alan bir strateji oyunudur. 3DO şirketinin bir diğer oyun serisi olan Might And Magic serisinin oyunları ile paralel olarak giden oyunda bu kez savaşlar toplu ordular tarafından yapılır ve her oyuncu bir ırka ve kaleye bağlıdır. (Bu oyun daha çok Might And Magic For Blood And Honor oyunu ile bağlantılıdır.)

Oyun Hakkında Genel Bilgiler

Oyunda birbirinden farklı 9 ana ırk ve kale vardır. Bunlar;

Castle: İnsan ırkının edebi kalesi ve sancağıdır. Birçok insansı ve mitolojik olmayan savaşcı türleri ile Griffin(Bir çeşit mitolojik kuş) ve Angels(Melekler) gibi mitolojik yaratıklar üretebilir. Castle kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Erathia şehirinin bir örneğidir.

RampartAlman mitolojisinin karakterlerini konu alan ve felsefesi orman ve doğa olan bir kale türüdür. Elf okçuları, Centaur, Dwarf(Cüce), Pegasus(bir çeşit kanatlı uçabilen atlı savaşcı), Ejderhalar, Unicorn(Boynuzlu At), Altın ve Yeşil Ejderha gibi mitolojik yaratıklar üretilebilir. Rampart kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Avlee şehirinin bir örneğidir.

Tower: Kuzey mitolojisini yansıtan ve Gremlin, Golem(Demir Adam), Magician,Naga(Yılanımsı Savaşcı) ve Titan(Yarımsı Tanrı bir yaratık) gibi mitolojik yaratıkları üretebileceğiniz bir kale türüdür. Tower kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Bracada şehirinin bir örneğidir.

Inferno: Cehennemsi yaratıkları konu alan ve şeytanın kalesi ünvanını elinde bulunduran kale türüdür. Ateşi ve şeytanımsı yaratıkları ile ünlüdür. Çok başlı köpek, Alev Atan şeytanımsı yaratık, Efreet(Cin), Şeytan,Demon başlıca yaratık türleridir. Might And Magic VII oyununda bulunan Eofol bu şehire örnektir.

Necropolis: Ölümü ve yaşayan ölüleri konu alan bir kale türüdür. İskeletorlar, Zombiler, Cadılar,Vampirler, Lichler(Necro Büyücüsü), ölü Şövalyeler ve Kemik Ejderhayı üretebileceğiniz bir kale türüdür. Necropolis kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Dejya  şehirinin bir örneğidir.

Dungeon: Yeraltı yaratıklarının,gizemli tünel ve mağaraların bulunduğu kale türüdür. Harpy(Kadınsı Kuş Canavar), Minator(Boğaya benzeyen 2 ayağı üstünde yürüyebilen Baltalı Cellat), Siyah ve kırmızı Ejderhalar, Manticore(Akrep ve Aslan karışımı mitolojik bir yaratık), Medusa(Gözleri ile karşısındakini taşa çeviren mitolojik canavar), Evil Eye(Gözlerinden Işın Atabilen Uzaylı Yaratık) başlıca üretebildiği yaratık türleridir. Dungeon kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Nighon tünelleri içerisinde bulunan şehirin bir örneğidir.

Stronghold: Barbarizm ve Sakson mitolojisini konu alan, çöllerde ve kurak alanlarda yaşamı esas alan bir kale türüdür. Goblinimsi yaratıkları, Orkları, Yırtıcı kuşları, Cyclops(Tek gözlü Dev) ve Bahamut gibi yaratıkları üretebilir. Stronghold kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Krewlod şehrinin bir örneğidir.

Fortress: Sürüngenimsi yaratıkları, dev böcekleri ve böcekimsi insanımsı canlıları konu alan bir kale türüdür. En meşhur yaratıkları Hydra(Çok Başlı Bir çeşit Ejderha), Boğa, Dev sinekler ve Lizard okçularıdır. Fortress  kalesi Might And Magic VII oyununda bulunan Tatalia şehrinin bir örneğidir.

Conflux: Elemantalist yaratıkları ve doğada bulunan 4 ana element olan ateş, su, toprak ve havayı konu alır. 4 ana elementin dışında Zümrüdü Anka(phoenix)da bu kalede üretilebilir.

Oynanış oyunda her Hero’nun(kahramanın) gidebileceği maksimum hareket puanı vardır. Hareket puanınız bittiği zaman tur çevirerek hareket puanınızı doldurabilirsiniz. Heroes 3 oyunu hamleler üzerine kurulmuştur. Doğru hamleleri yapan oyuncu bir diğer oyuncuyu rahatlıkla saf dışı bırakabilir. Oyunda Kaleler büyük önem taşır kalenizi kaybettiğiniz anda kalenizi geri alamazsınız ve kalesiz kalırsanız oyunu otomatikman kaybedersiniz. Aldığınız maden kaynakları ile altın ve diğer hammaddelerinizi daha hızlı arttırabilir ve diğer oyuncuların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca Heroes’da kahramanların payı büyüktür. Kahramanların Luck(Şans) Ve morali ile Saldırı(Attack), Savunma(Defence) puanları direk olarak askerlerinize etki eder. Knowlodge ve Magic puanları ile de  düşmanları savaş alanında yaptığınız büyülerle bozguna uğratabilirsiniz.

Oyunun İntrosu:

Oyunun Videosu

[vsw id=”qVeBw3S020E” source=”youtube” width=”525″ height=”344″ autoplay=”no”]

Oyunun Minimum Sistem Gereksinimleri İse Şöyle;

Sistem Gereksinimleri

İşlemci: 300MHz (minimum); 450 MHz tavsiye edilen
RAM: 128Mb (minimum); 256Mb tavsiye edilen
Windows: 95/98/Me/XP/Vista
Ekran Kartı: 4Mb DirectX 8.0 compatible (minimum)
Ses Kartı: DirectX 8.0 compatible
Boş Alan: 1.7Gb

Paylaş
                                                                               
3.984 defa okundu. Etiketler:

Yorum

Yazan : Tanju | Tarih : 24 Mayıs 2012, Perşembe, 15:29:58

Bu oyunu herkese tavsiye ederim gençken bu oyunda az sabahlamamışımdır.


Yorum

*
*
Yorumunuz: *