Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 İnceleme

5 Mart 2013, Salı, 12:13:48

J.K. Rowling’in hayat verdiği Harry Potter serisi şüphesiz Dünya’nın en etkileyici fantastik serilerinden birisi. Kitapları, filmleri hatta oyunları bile bulunan bu seri Tüm Dünya tarafından biliniyor.

Kitapları ve özellikle filmleri ile çok bilinen bir seri haline gelen Harry Potter, oyunları ile ise de ortalamanın altında bir performans çiziyordu. Neyse ki en azından son oyunlar ilk oyunlara nazaran çok daha profesyonel olmayı başardı.

Bunlardan birisi de Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2. Bilindiği üzere Deathly Hallows ya ni Ölüm Yadigarları olarak bilinen serinin son bölümü 2 Part olarak oyunculara sunulmuştu. (Gene Filmde Aynı Şekilde).

Öncelikle yazımıza ayrıntılı başlamadan Electronic Arts tarafından geliştirilen Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2’nin bugüne kadar geliştirilmiş en başarılı Harry Potter oyunu olduğunu oyunculara belirtelim.

Serinin son oyunu olma özelliğini taşıyan bu oyun bölümlere dayalı bir oynanımı oyunculara sunuyor. Filmden çok kitabı esas olan oyun hemen hemen her olayı oyun tadında yaşamamıza imkan tanıyor. Özellikle Deathly Hallows Part 2’nin büyük bir savaş ortamında geçtiğini göz önüne alırsak oyunun yüksek düzeyde aksiyon içerdiğini söyleyebiliriz.

Oyun büyücülerin birbirine girdiği bir dönemde geçtiği için neredeyse silahlı bir çatışmayı aratmıyor. Silah yerine tek fark asalardan mermi yerine öldürücü büyülerin çıkması. İlk başlarda sınırlı sayıda olan yapabildiğiniz büyüler bölümleri geçtikçe artarak çoğalıyor ve size daha geniş bir büyü yelpazesi sunuyor. Her büyünün değişik özellikleri bulunuyor. Kimisi direk öldürmeye yarıyorken kimisi ise geçici olarak rakip büyücüleri sersemletiyor.

Oyun çok mükemmel bir oyun olmasa da en azından oynanışsal olarak güzel bir aksiyon furyasını Harry Potter Dünyasında yaşatmayı başarmış. Yeri geliyor Sırlar odasının karanlık koridorlarında örümceklerle kapışıyorsunuz yeri geldi mi bir büyücü düellosunun tam ortasında kalıyorsunuz. Oyundaki genel saçmalıklar büyülerin sanki silahlı çatışmayı andırması ve bazen makineli tüfek gibi atılan saçma büyüler. Bunun dışında aşırı derecede büyü yaptığınız takdirde el beceriniz azalıyor ve büyülerinizin isabet kat sayısı düşüyor. Ayrıca siper alma olayınında oyunda bulunması bir başka artı.

Genel olarak sürekli bir büyü çatışması olarak süre gelen oyun kimi yerlerde kabuk değiştirerek farklı bir tarza bürünüyor. Örneğin Sırlar odasını Hortkuluk’u yok ettikten sonra su basıyor ve siz bu sudan hızlı bir şekilde kaçmaya çalışıyorsunuz. Tabii bunun dışında birçok macera tarzı bölümde oyunda bulunmakta.

Grafikler ise genel olarak başarılı. Modellemeler gayet başarılı yapılmış. Hogwarts’ın çeşitli bölümleri olsun diğer çevre yerler olsun grafiksel yönden oldukça başarılı. Tabii oyunun yakın bir tarihte çıkması ve EA Games tarafından çıkarılması grafiksel gelişime büyük katkı sağlamış.

Oyunun sesleri ise oyunun en iyi noktası diyebiliriz. Harry Potter’ın o mükemmel müzikleri çeşitli yerlerde ansızın giriyor ve bizi o Dünya’nın bir parçası yapıyor.

Uzun lafın kısası Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, Harry Potter sevenleri için oynanabilecek bir oyun. Bence bugüne kadar çıkmış en iyi Harry Potter oyunu. En azından denenmeyi ve oynanmayı hak eden bir oyun. Ama kesinlikle Harry Potter seveni değilseniz bu oyunu oynamanız için hiçbir sebep yok.

[vsw id=”AUms0aYGu8Q” source=”youtube” width=”630″ height=”394″ autoplay=”no”]

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:
İşletim sistemi :Win 7 32 ya da daha üst bir versiyon
İşlemci :Core 2 Duo E6420 2.13GHz ya da Athlon 64 X2 Dual Core 5200+
RAM : 2 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: 7 GB
Ekran kartı :GeForce GT 220 ya da Radeon HD 4650(+512MB)
Direct X:DX 9

Paylaş
                                                                               
3.347 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *