1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (Henüz Puan Verilmemiş)
Loading...

GTA IV Liberty City İnceleme

14 Nisan 2013, Pazar, 1:12:11

GTA serisi her yeni oyunuyla şüphesiz kendini bir adım daha geliştirdi. İlk iki oyunuyla kuş bakışı ve basit bir oynanımı oyunculara sunan seri 3. oyunuyla üç boyutlu ortama geçerek iddiasını da kanıtlamış oldu. 3 oyundan sonra çıkan Vice City ve San Andreas ise Grand Theft Auto serisini oyun Dünyasının baş tacı yaptı. Özellikle içermiş olduğu yüksek aksiyonun dışında oyunculara yapay bir Dünyada en gerçekçi şekilde var olma şansı da tanıyan seri oyuncuların gönlünü feth etti.

Rockstar Games‘in 29 Nisan 2008 tarihinde çıkardığı GTA IV Liberty City ise serinin en yeni oyunu. Özellikle GTA San Andreas’tan sonra ne kadar başarılı olacağı merakla beklenen yeni GTA oyunu GTA IV Liberty City kesinlikle başarılı oldu. Oyunun ayrıntılarına geçmeden önce belirtelim Grand Theft Auto 4, 2008 yılında çıkmasına rağmen hala 2013 yılı içerisinde yapılan birçok oyundan hem grafiksel hem de oynanışsal yönden çok daha üst düzeyde bir oyun.

New York City‘i bilmeyen yoktur. Amerika Birleşik Devletlerinin hem finansal hem de kültürel başkentidir. ABD’nin kalbi bu şehirde atar. Çin’lisinden Rus’una, Rus’undan Alman asıllısına kadar binbir çeşit milletin bir arada yaşadığı yegane şehirlerden biridir. GTA 4’de bu sefer Amerikan Rüyasını konu almış ve New York City’i Liberty City olarak tasarlayıp oyuncuların beğenisine sunmuş.

Liberty City=New York City anlayacağınız. Oyun mafya temalı bir oyun olduğundan  hikayede Liberty City’deki güç savaşını konu alıyor. Ana karakterimiz Niko Bellic adında bir Doğu Avrupalı(Yugoslav). Niko aslında daha önceden silah ve ölümü görmüş birisi. Bosna Savaşında aktif olarak savaşan Niko bir helikopter pilotu ve aynı zamanda piyade olarak görev almış bir Asker. Savaşta çokca acı ve şiddet görmesi sinirlerini demir gibi yapmış ve neredeyse duygusuz bir insan haline gelmesine sebep olmuş.

Gelelim Niko’nun ABD’ye gelişinin öyküsüne. Niko savaşın yıkıntısından sonra haliyle iş bulamamış ve Doğu Avrupa’da aktif olan yer altı örgütlerinden birinde işe başlamıştır. Ray Bulgarin isimli mafya babasının emri altında uzun bir süre çalışan Niko’nun İtalya’ya insan kaçırması gereken gemi Adriyatik’te batmış, Niko yüzerek kurtulmuş ancak herkes ve herşey kaybolmuştur. Ray Bulgarin, Niko’yu gemisini sabote etmek ve parasını çalmakla suçlamış, Niko, Bulgarin’den kurtulmak için bir ticaret gemisine kaçak olarak binmiştir.

Bu ticaret gemisi de nereye gidiyor dersiniz tabii ki rüya devlet Amerika Birleşik Devletlerine 🙂 . Niko’nun Liberty City’de Roman isimli bir kuzeni bulunmakta. Roman herşeyi abarta abarta anlatan oldukça korkak ve gereksiz bir insan. Niko’ya binbir yalan uydurup ABD’ye gelmesinde büyük bir paya sahip olan sap kuzen aslında bir looser yani tam bir zavallı. Niko’ya mankenlerle yatıp kalktığını, lüks arabalara bindiğini hatta ufak bir sarayda yaşadığını anlatan Roman oyunun en büyük aktörlerinden biri. Daha fazla karakter analizine girmeden anlayacağınız gene güzel bir karakter örgüsüne sahip bir GTA oyunuyla karşı karşıya kalacaksınız.

Oyunda aslında sayısız değişim var. Bunlardan bazıları taksiye müşteri olarak binebilmeniz, bir cep telefonuna sahip olabilmeniz,barlarda içip sarhoş olabilmeniz ve trafik kazasında ölebilmeniz gibi. Özellikle araç sürüşü ve kaza yapma yönünden GTA IV serinin diğer oyunlarına nazaran kat ve kat başarılı ve gerçekçi. Hızla seyir eden bir araç içindeyken ani bir çarpma sonucu camdan fırlayabilir hatta bir araba çarpması sonucu sokağın ortasında aniden can verebilirsiniz.

Bunun dışında yeni oyunda kız ya da erkek arkadaşlarınızı telefonla arayıp lokanta, bar, bowling salonu ve benzeri gibi yerlere götürebilmektesiniz. Bu kesinlikle artık GTA serisinin bir Mafya oyununun yanı sıra aynı The Sims vari bir yapıyıda kucaklamaya başladığının bir göstergesi. Özellikle GTA 5’te bu daha da artacağa benziyor.

Liberty City San Andreas coğrafyasına nazaran bayağı bir ufak. Ama kurgulanan şehir Liberty City size kesinlikle her bir köşenin heyecanını ve atmosferini yaşatıyor. Birgün önünden geçtiğiniz ve önemsiz sandığınız bir yer bir bakıyorsunuz önemli bir görevin önemli bir parçası oluyor. Anlayacağınız San Andreas’taki gereksiz ve boş araziden bu oyunda pek bir eser yok.

Bunun dışında oyunda en göze çarpan şey klon yani kopya insanların neredeyse hiç bulunmaması. Mesela GTA Vice City’de birkaç tip insan vardı. Zengin, fakir ve yaşlı gibi. Ama GTA 4’de neredeyse tüm insanlar gerçek Dünyadaki gibi birbirinden farklı. Aynı şekilde araçlarda renkleri ve çeşitleri itibariyle çeşitlendirilmiş. İnsanlar daha gerçekçi ve tepkileri her ne kadar bot olsalar da bizlere gerçek bir Dünyada var olma havasını fazlasıyla veriyor.

Oynanış yönünden GTA 4 kelimenin tam anlamıyla çığır açmış. Özellikle çatışmalar büyük oranda yeniden tasarlanmış ve çok daha gerçekçi bir hal almış. Özellikle siper alarak çatışma imkanı yeni oyunun en büyük artılarından. Bunun yanı sıra sizle çatışan polis,çete elemanları da yapay zeka olarak oldukça geliştirilmiş ve neredeyse sizin gibi düşünüp iş yapıyorlar. Anlayacağınız GTA Vice City’de ki kabak gibi hedef olan polisler artık sizle dakikalarca çatışabilecek düzeyde elemanlar.

Polis aranma seviyeleri ise genel olarak aynı. Ama göze çarpan en büyük değişiklik yıldız seviyesine göre aranma alanı. Yani tek yıldızın,2 yıldızın ve diğer aranma seviyesi yıldızlarının hakim oldukları alanlar bulunuyor. Örneğin; Bir suç işlediğiniz ve polis sizi arıyor. 1 yıldızdaki aranma alanını geçtiğiniz takdirde büyük bir oranda kurtuluyorsunuz.

Bunun yanı sıra yeni oyunda göze en çarpan şey Radyolar. Binbir çeşit radyo yayınının bulunduğu oyun Rus Rap’inden Jazz’ına, Jazz’ından Klasik müziğe kadar geniş bir müzik zevkini biz oyunculara sunuyor. Özellikle Vladivostok Fm ve JNR benim favorilerim. Bir bakıyorsunuz gece yarısı Liberty City’nin ahenkli ve ışıklı sokaklarından birinden lüks arabanızla geçerken harika bir jazz parçası çalıyor ve o anda anlıyorsunuz ki bu oyun gerçekten bir şaheser.

Görev sistemi ise diğer GTA oyunlarınla benzer. Tek farkı bazı görevlerde insiyatif alabilmeniz. Yani bazı görevlerde acımak ya da acımamak size kalmış. Bunun dışında görevlerin oldukça doyurucu ve eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Tetikçilikten Helikopter sürmeye kadar geniş bir yelpazede görevler bulunmakta.

Uzun lafın kısası GTA IV Liberty City kesinlikle oynanması gereken sağlam bir oyun. İlk bakışta anlayamayacağınız birçok özellik ve ayrıntı siz oyuna dahil oldukça daha da çeşitlenecek ve aklınızı başınızdan alacak. Özellikle Grand Theft Auto 5’in yakın bir zamanda çıkacağını düşünürsek kesinlikle test edilmeli diye düşünüyoruz.

En Düşük Sistem Gereksinimleri

-Windows XP, Windows Vista veya Windows 7
-Intel Pentium Core 2 Duo 2.4 GHz veya AMD Athlon X2 2.8GHz
-2 GB RAM
-256 MB hafızaya sahip Shader Model 3.0 ekran kartı
-GeForce GT 320 ya da Radeon X850 XT(+512MB)
-16 GB Boş Harddisk Alanı

Önerilen Sistem Gereksinimleri

-Windows Vista ve ya Windows 7
-Intel veya AMD Quad Core 2 GHz+ CPU
-4 GB RAM
-GeForce GT 545 DDR3 ya da Radeon HD 6670(+1024MB)
-16 GB Boş Harddisk Alanı

Paylaş
                                                                               

Yorum

Yazan : alpren kişi | Tarih : 7 Mayıs 2013, Salı, 4:46:14

arkadaşlar bu özellikler kaldırır mı?
cpu(işlemci):AMD Athlon(tm) II X2 250 Processor x 2 ‎(3.01Ghz)‎
ram:2.0 GB
gpu(ekran kartı):NVIDIA GeForce GT 520 ‎(PS3.0/VS3.0)‎
vram:1.0 GB
kaldırır mı baya iyi pes 2013,fıfa 2013 ve gta vıce 2005 kaldırdı sizce kaldırır mı?


Yazan : Falagar | Tarih : 7 Mayıs 2013, Salı, 17:53:38

Kaldırır.Yalnız kasmalar yapabilir.Ram’in biraz zayıf


Yorum

*
*
Yorumunuz: *