Gran Turismo 2

12 Ağustos 2012, Pazar, 13:04:02

Gran Turismo oyun serisi  ilk olarak PlayStation 1de oyun severlerle buluşmuş olan efsanevi bir araba yarışı simülasyon oyun serisidir. Polyphony Digital isimli bir Japon oyun geliştiricisi firmanın elinden çıkan oyun Japon kalitesini de bizlerle buluşturuyor.S on zamanlarda adını Gran Turismo 5 ile duyuran oyun serisinin mazisi çok eskilere dayanıyor. Oyunun bu kadar çok tutmasının en büyük sebebi ise ilk PS oyun konsolu olan PlayStation 1’deki oyunu olan  Gran Turismo 2 ile o zamanlardaki en uç seviyelere ulaşabilmiş bir oyun olması. Henüz PS 1 zamanlarında böyle bir oyun konsolunda bu kadar gerçekçi ve yarışcı kariyerli bir oyun bulunmamaktaydı.

 

 

Oyun kelimenin tam anlamıyla araba yarışı oyunlarına farklı bir boyut getirdi. Yarış kariyerinizde ilerleyebilmeniz, bir garajınızın olması, hatta çeşitli araçları sürebilmek için farklı ehliyetlerin gerekmesi oyunun bu alandaki en sevilen oyunlardan birisi olmasına sebep oldu. Bu arada belirtelim Gran Turismo serisi PlayStation ile özdeşleşmiş bir seridir. Oyunun PC için versiyonları bulunmamakla beraber PlayStation emülatörleri ile Pc de oynanma imkanı bulunmaktadır(Ben oynadım ordan biliyorum 🙂 ). Yine de siz değerli oyunculara tavsiyemiz bir PlayStation 1 edinip bu nostaljiyi yaşamanızdır.

Arabalar

Oyunda bir çok araba markasının 1. ve 2. el arabası bulunuyor. Japonundan Almanına, Almanından Amerikanına kadar geniş bir araba markası yelpazesine sahip olan oyuna ilk başladığınızda size verilen belirli miktar bir parayla bu markalardan birinden bir araba satın alıyorsunuz. Oyunun başlarında az miktarda parayla kaliteli bir araba almanız için Honda, Subaru, Mazda gibi Japon araba markalarını tavsiye ederim. Özellikle Subaru İmpreza isimli araba başlangıçta ve orta zorluktaki yarışlarda oldukça seri ve 4 çeker bir araba. Subaru İmpreza’nın 2. eline oyunun başlarında bile sahip olabilirsiniz.

Oyundaki en büyük artılardan birisi de arabanızı geliştirebilmeniz. Lastiğinden, turbosuna, turbosundan frenine kadar geniş bir yelpazede geliştirebildiğiniz araçlar ile daha hızlı, daha iyi hakimiyeti olan bir araba yaratmanız hiçte zor değil. Her arabanın geliştirilebilme özellikleri birbirinden farklı ve gerçek yaşamdaki arabalarla aynı oranda. Yani ufak yapıdaki bir arabaya Turbo 1 den ötesini takamıyorsunuz. Ucuz arabalardan en fazla geliştirilebilen araba ise Nissan Skyline. Nissan Skyline geliştirildiği takdirde baştaki hızının hemen hemen 3 katı daha hızlı bir HP(Horse Power)’a sahip olabiliyor. Oyunda japon arabaları dışında Porsche, Ford, Aston Martin gibi mükemmel yarış ve lüks arabalarında bulunduğunu ve bu arabaları deneyebileceğinizide unutmayalım.

Bunun yanı sıra oyunda çeşitli özel üretim ve antika araçlarıda kullanma şansına sahip olabiliyorsunuz. Özel üretim araçları çeşitli yarışları kazanarak elde edebiliyorsunuz. Eski Amerikan tip arabalarda oyuna güzel bir hava katıyor. Ayrıca oyunda birkaç adet gerçekle ilgisi olmayan mükemmel araçlar bulunuyor(gerçekle ilgisi olsada bu özelliklerden çok uzakta olan). Bunlardan birisi Suzuki Escudo. Escudo oyundaki en hızlı araç ve 4 çeker özelliği ile bu hızını kontrol edebiliyor. Eğer bir bu araca sahipseniz zorlu birçok yarışı kazanmanız çok kolay ve eğlenceli hale gelecektir. Kimi yarışlarda bu araçla rakiplerinize tur bile bindirebilirsiniz.

Ehliyetler

Grand Turismo 2 oyununda çeşitli yarışlara katılmak içi A-Spec, B-Spec gibi birçok ehliyet türüne sahip olmak zorundasınız. Bu ehliyetleri kazanabilmek için 10’ar adet parkurun hepsini belirtilen süre içerisinde bitirip en aşağı bronz kupa almalısınız. 10 yarışın 10’nunda da en aşağı Bronz Kupaya sahip olursanız ehliyeti alabiliyorsunuz. Ayrıca bütün parkurları altın kupayla geçerseniz çeşitli ödüllerinde sahibi olabiliyorsunuz. Oyun bu ehliyet sistemi ile gerçek bir simülasyon olduğunuda kanıtlar nitelikte. Ayrıca bu ehliyet alma parkurlarında sürücülük yeteneğinizide büyük oranda geliştiriyorsunuz.

Yarışlar

Gran Turismo 2 gelişmiş yarış sistemi ile de PS 1’de rakiplerine ciddi farklar atmış bir oyundu. Öyle ki oyunda Özel yarışlardan Rallilere, Rallilerden Dayanıklılık yarışlarına kadar birçok yarış türünü içinde barındırıyordu. Yarışlara katılmanız için çeşitli ehliyetlere sahip olmanız gerektiğini söylemiştik(Bazı yarışlarda gerekmiyor.). Yarışlarda ehliyet gereksinimlerinin yanı sıra araç gereksinimleride çok önemli. Bazı yarışlara katılmak için önden çekişli, dörtçeker, arkadan çekişli gibi istekler var. Yani bu şu demek 4 çeker oyunun en hızlı aracına sahip olsanız bile önden çekiş araçlarının yarışabildiği yarışlara katılamıyorsunuz. Bu da sizi birden fazla araç almaya zorluyor. Aldığınız Araçlarda Garajınızda tüm ihtişamıyla kullanılmayı bekliyor.

Oyundaki yarış türleri de oldukça eğlenceli. Özellikle Endurance Race olarak bilinen dayanıklılık yarışlarında kimi zaman 80 kimi zaman 120 tur dayanıklılığınızı koruyarak yarışı bitirmeye çalışıyorsunuz. Rallilerde buz, toprak demeden hakimiyeti sağlamaya çalışıyorsunuz. Kısacası her yarışın ayrı bir tat ve keyif vermesi oyunun belki de bu kadar çok sevilmesinin temel sebebi diyebiliriz.

Oyunu bu kadar farklı kılan birçok özelliğide oyunu ancak oynayarak görebilirsiniz. Yakın çevremden bu oyunu oynayabilmek için PlayStation 1 alanlar bile var. Bu da şunu gösteriyor Gran Turismo artık sadece normal bir oyun serisi değil efsanevi nitelikte oyunseverlerin kalbinde taht kurmuş bir oyun ve şunu da belirtelim bu oyunun oynanmadığı Dünya ülkesi neredeyse yok…

[vsw id=”e701QHyCr0o” source=”youtube” width=”630″ height=”404″ autoplay=”no”]

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *