1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (Toplam 1 Oy, Ortalama: 9,00 / 10)
Loading...

Game Of Thrones Dünyası Krallıklar, Sur

7 Temmuz 2013, Pazar, 1:42:05

Son zamanların en popüler yabancı dizisi olan Game Of Thrones bilindiği üzere George R. R. Martinin yazmış olduğu kitaplardan esinlenerek hazırlanmış bir dizi. Diziyi bu kadar farklı kılan ise bu fantastik kitaplar. 2012 yılı içerisinde dizinin 2. sezonu da bitmiş oldu. Lord Of The Rings’teki gibi fantastik bir atmosfer oluşturan dizi serisi film tadında devam ediyor ve yaşanan olaylar ile nefes kesiyor. Bu yazımızda size Game Of Thrones’un o vahşi ve fantastik Dünyasından bahsetmeye çalışacağız.

Hikayenin geçtiği kıta olan Westeros’ta 7 büyük krallık bulunuyor.

  1. Lannister
  2. Targaryen
  3. Stark
  4. Tully
  5. Arrny
  6. Baratheon
  7. Tyrell
  8. Greyjoy

Game Of Thrones Westeros Haritası

Lannisterlar zenginlikleri ile ünlüdürler. “Lannisterlar her zaman borçlarını öder” sözü bu aile için söylenmektedir. Ahlak ve şeref konusunda oldukça noksanlardır. Özellikle Jamie ve Cersei Lannister kardeş olmasına rağmen entest ilişki yaşamaktadır. Bu entest ilişkiden şimdiki Kral Joffrey Lannister meydana gelmiştir. Ayrıca ailede Tyrion lannister isimli bir cüce bulunmaktadır. Tyrion ailenin belki de en cesur ve en zeki karakteridir.

http://3.bp.blogspot.com/-410lPKLYdsA/Th30jTfViVI/AAAAAAAAAjE/t_V_I5dPLC0/s1600/House+Targaryen.jpg

Targaryenler ejderha kanı taşıyan bir hanedan olarak bilinirler. Binlerce yıl önce yok olduğu sanılan Ejderhalar ile bir bağlantıları olduğu düşünülmektedir. Khal Drogo Daenerys Targaryen için düğün hediyesi olarak üç ejderha yumurtası vermişti. Ejderha kanı taşıyan Daenerys Targaryen ise bu yumurtalardan 3 küçük ejderhayı çıkartmayı başarmıştı. Bu ejdarhalar sırasıyla şöyle;

Kitaba göre Daenerys’in doğan üç ejderhasının adı:

Drogon: Khal Drogo’dan adını alan ejderha
Viserion: Ölen kardeşi Viserys Targaryen’den adını alan ejderha
Rhaegal: Ölen en büyük kardeşi Rhaegar Targaryen’den adını alan ejderha

Stark Hanesi kuzeyin asil yöneticisidir. Merkezleri Winterfell(Kış Tepesi)dir. Sembolleri gri bozkurt, sloganları ise “Winter is Coming (Kış geliyor)”dur.

Hikayenin başında, Eddard Stark yanında altı yavrusu bulunan ölü bir kurt bulur ve yavrularını çocuklarına dağıtır.

Starklar “İnşacı Brandon(Brandon the Builder)”dan, yani binlerce yıl önceki efsanevi kahraman çağında, Winterfell ve Duvar’ı inşa eden kişiden türemişlerdir. Stark ailesi fetih savaşlarının sonucunda Torrhen Stark’ın I. Aegon(Fetihçi Aegon)’a teslim olmasına kadar Winterfell’in efendileri, Kuzeyin Bekçileri ve Westeros kralı adına kuzeyi tutan kişiler olmuşlardır.

Tyrell hanesi doğa ile etkileşimde olan bir toplumdur. Tyrell Hanedanı’nın sözü: Güçlenerek Büyür. Ayrıca; Yüksek bahçe gibi önemli bir kaleye sahiptir. Yüksekbahçe; Tyrell Hanesi’nin yerleşkesi, Menzil’in bölgesel merkezi ve Yedi Krallık’ta şövalyeliğin kalbidir. Mander Nehri’nin hemen yanındadır ve Lannis Limanı’nda başlayan Sahil Yolu ile Eski Şehir’den başlayan Gül Yolu’nun kesiştiği noktada kurulmuştur. Bu iki yol daha sonra Kral Toprakları’na gider. Westeros’taki birinci, ikinci ve üçüncü en büyük şehirlere giden yolların kesiştiği bir noktada bulunduğundan Yüksekbahçe büyük öneme sahiptir. Ayrıca Eski Şehir’e giden veya oradan gelen tüccarların uğradığı bir kaledir.

Baratheon Hanedanı Aegon Targaryen’in fethinin sonrasında, Targaryen Generali Orys Baratheon tarafından kuruldu. Geçmişleri Kahramanlar Çağı’na uzanan bir grup asilzadeden oluşan Fırtına Kralları’nın kanı, Orys’un son Fırtına Kralı Kibirli Argilac’ı öldürüp, kızını kendine eş olarak almasıyla Baratheon ailesine geçmiş oldu. Robert’ın isyanından sonra Baratheonlar, Demir Krallığı Çılgın Kral Aerys Targaryen’den alıp, Yedi Krallık’ın hakimi oldular.
Baratheon Hanedanı’nın arması, altın zemin üstünde taç giymiş siyah bir erkek geyiktir.

Greyjoylar yaşadıkları demir adalar ve korsanlıkları ile övünen denizci bir toplumdur. Westeros’ta küçük balıkçı tekneleri, akıncı gemileri, çeşitli savaş gemileri, ticaret gemileri, büyük savaş kadırgaları ve yaz denizlerini geçebilecek görkemli kuğu gemileri gibi çeşitli türde ve boylarda deniz taşıtları mevcuttur. Denizden gelen akıncılar yağmaladıkları insanlar tarafından “demir adamlar” olarak anılırlardı binlerce yıl boyunca İbben Limanı ve Yaz Adaları’na kadar uzanan denizlere açılarak korku saldılar.

Sur yani Duvarın Hikayesi

Westeros‘ta insanların tarihi Kral Robert’ın tahta çıkışından 12.000 yıl öncesine dayanır. İnsanlar kıtaya güneyde Dorne topraklarından gelmiş, kıtanın sakinleri olan ormanın çocuklarına  karşı üstünlük sağlamışlardır. 2.000 yıl süren çarpışmanın ardından insanların açık arazilerde, ormanın çocuklarının ise ormanlarda hüküm sürdüğü bir anlaşmaya varılmıştır.Bu dönem binlerce yıl varlığını sürdürecek soylu ailelerin ortaya çıktığı dönemdir. 2.000 yıl süren barış ortamından sonra uzun gece gelir. Uzun gece bir nesil boyunca sürer, beyaz yürüyenler en kuzeyden, her zaman kış diyarından gelir ve insanların çok büyük bir kısmını öldürürler. Bu mavi gözlü ve soluk tenli yaratıklar öldürdükleri insanları canlandırır ve köleleri yaparlar. Beyaz yürüyenler konuştuklarında buz çatlamasına benzer bir ses çıkar ve güneş ışığından çekinirler. En sonunda şafak savaşıyla  insanların ve ormanın çocuklarının kurduğu birlik beyaz yürüyenleri ejder camıyla yapılmış silahları sayesinde yener ve uzak kuzeye püskürtür. Bu savaşın kahramanı Azor ahai‘dir. Kılıcı ışıkgetiren ve Azor ahai’nin ismi binlerce yıl boyunca hikayelere esin kaynağı olmuştur.

Beyaz yürüyenlerin tekrar gelmesini engellemek amacıyla kuzey Kralı Bran the builder stark; devler, insanlar ve ormanın çocuklarının yardımıyla buzdan ve sihirden dev bir duvar inşa eder, nitekim gece nöbetçileri bu duvarın bekçileri olarak bu dönemde kurulur. Duvara gece nöbetçileri sur der.

Paylaş
                                                                               
36.058 defa okundu.

Yorum

*
*
Yorumunuz: *