Game Of Thrones Ak Gezenler ve Wightlar

8 Ocak 2015, Perşembe, 3:16:02

Game Of Thrones serisinin şüphesiz en ilgi çeken yaratıkları Ak Gezenler ya da İngilizce adıyla White Walkers’lar. Özellikle dizinin 5. sezonundan itibaren sıkça görülmeye başlanan bu fantastik yaratıklar Game Of Thrones kitabında önemli bir yer tutuyor. Peki kimdir bu Ak Yürüyenler?

whitewalker

Ak Yürüyenler Duvar’ın Kuzey tarafında yaşayan fantastik bir ırktır. Efsanelere göre; Ak Yürüyenler bir nesil süren kış ve karanlık olarak bilinen Uzun Gece ortasında ortaya çıktı. Sonunda yenik düştüler, Gece Nöbetçileri ve Duvar onlara karşı bir savunma olarak kuruldu. Gece Kralı’nın bir Ak Yürüyen ile evlendiği çelişkisi ortaya çıktı ve kral yenildikten sonra Ötekiler(Ak Yürüyenlerin bir diğer adı) bir daha ne duyuldu ne de görüldü ve Duvar’ın güneyinde çocukları korkutmak için anlatılan korkunç masallar olarak anlatılmaktan başka değer görmediler.

Ancak işin tuhafı, Lord Kumandan Jeor Mormont ile Tyrion Lannister’ın konuşması sırasında Doğu gözcüsü yakınındaki sahilde bir balıkçı tarafından Ak Yürüyenler’den birisinin göründüğü muhabbeti biraz endişeyle bahsedildi. Balıkçıda Duvar’ın kuzeyindeki kıyıda mı yoksa güneyindeki kıyıda mı gördüğünü tam olarak söyleyemiyor olması tuhaftı. Böylelikle Ak Yürüyenler’in ortaya çıkışının bilinmesi böyle başlamış oldu.

Seride ise Ötekiler ilk kitabın giriş bölümünde Gece Bekçilerinden iki korucunun öldürülmesiyle göründü. Craster ise Ötekiler yüzünden erkek çocuklarından vazgeçti ve karıları bebeklerin Ak Yürüyen haline geldiği fikrini beyan etti fakat bu son bilgi henüz resmileşmiş değil.

Ak Yürüyenlerin Özellikleri

Normal bir insandan oldukça uzun ve yapılı olan Ak Yürüyenler beyaz-gri renkte bir deriye sahiptir. Tek bir hamlede bir insanı metrelerce ileri savurabilecek güçtedirler. Masmavi ve mavi yıldızlara benzeyen parlaklıkta gözlere sahiptirler.

whitewalker2

Bir zamanlar Orman’ın Çocukları’nın giydiği söylenen hareket ettikçe rengi değişen gizli bir işçilik içeren zırh giymektedirler. Kar üstünde hafifçe hareket eder ve geçtikleri yerde hiç iz bırakmazlar. Alaşımına insan evladının bildiği hiçbir metal karışmamış olan uzun kılıçlar kullanmaktadırlar. Ay ışığı altında canlı gibi olan yarı şeffaf, kenarından bakıldığında görünmeyecek kadar ince, kenarlarında belli belirsiz gerçek dışı mavi bir ışık barındıran kılıçlardır.

Skroth isimli bir dil konuşurlar. İlk kitabın giriş bölümünde sesleri kış soğuğunda donmuş bir çatlama sesi gibi çıkıyordu deniyor ama bu sadece o andaki konuşma şeklini ve zaferi ifade ediyor olabilir. Yabanıllar, Ötekilerin ve onların wightlarının yaşamın kokusunu aldığını söylerler ya da canlıların sıcaklıklarını.

Eski hikayelere göre Ötekiler’in soğuk olduğunda mı geldiği yoksa onlar geldiğinde mi soğuğun geldiği belirsizdir. Güneş ışığından gizlenip geceleri ortaya çıkarlar ve yine bazı hikayelerde onların geceyi getirdiği söylenir.

Kendi gibi ölü olan ayılar, ulu kurtlar, mamutlar ve atlar gibi hayvanlara bindikleri söylenir. Samwell Tarly Mawney’in atını sürdüğü bir Öteki’yi görmüştü. Ayrıca Ötekiler’e tazı büyüklüğünde buz örümcekleri eşlik edebilir.

Melisandre, Ak Yürüyenler’in Diğer Büyük tanrıya hizmet ettiğini düşünüyor, bu tanrı R’hllor dininde karanlığın, soğuğun ve ölümün tanrısıdır. Onun gerçek ismi asla konuşulmaz. Işığın Lordu R’hllor’un ebedi düşmanıdır.

 

Ak Gezenlerin Zayıflıkları

Ötekiler’in eski metinlerde kaydedilmiş birkaç zayıf noktası bulunuyor. İlki obsidiyan diğer bir deyişle ejderhacamı ya da “donmuş ateş”. Ötekiler’i obsidiyan ile öldürdüğünüzde eti ve kemikleri ardında buz gibi bir su birikintisi bırakarak eriyip gider. Yine eski metinlerde başka bir zayıf noktaları daha kaydedilmiş o da ejderha çeliği, yani Valyrian Çeliği.  Ayrıca Mance Rayder’ın dediğine göre Duvar da bulunan sihrin Ötekiler’in Yedi Krallığa geçmesine engel olmaktadır.

 

Wightlar

Wightlar, Ötekiler tarafından yaşama döndürülen ölü adamlardır. Ötekiler ile olan savaşlarda ölen adamlar yakılmalıdır yoksa ölüleri köle olmak üzere tekrar diriltilir.

wights

Wightların Görünüşleri ve Zayıflıkları

Wightların görünümü tamamen yaşama döndürüldükleri zamanki cesetlerine bağlıdır. Bazıları canlı gibiyken, bazıları çürüme süreci durdurulmuş olmasına rağmen çürümüş gibidir. Gözlerinin parlak bir maviye dönmesi, ellerinin ve ayaklarının siyahlaşması şişmesi ve kan toplamış olmasıyla hepsi kolayca tanınabilir. Kanın sıcaklığı onları çeker ve aşırı şaşırtıcı bir güçle saldırırlar. Wightların bazıları eski anılarını koruyabilir. Lord Kumandan Jeor Mormont’u uykusunda öldürmeye çalışan wightın kimi öldürmeye çalıştığı ortadaydı açıkçası.

Ölü olmak, wightların hiç acı çekmedikleri ve aldıkları yaralara aldırışsız bir şekilde dövüşmeye devam etmeleri demektir. Tek parçayken durdurulabilir olmalarına rağmen kollarını ve bacaklarını bedeninden ayırsanız bile hareket etmeye devam ederler. Wightlar yok edildiği zaman gözlerinden mavilikte gider. Kolay bir şekilde yanarlar ve alevleri doğru bir şekilde ayarlarsanız hızlı bir şekilde bu yaratıkları öldürebilirsiniz. Duvar’a getirilen cesetlerin wight olarak canlanmasına rağmen Duvar’ı geçip geçemeyecekleri henüz bilinmiyor.

 

 

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *