FTL: Faster Than Light

8 Ekim 2012, Pazartesi, 4:14:20

FTL: Faster Than Light Strateji/Simülasyon türde ilgi çekici bir oyun. Oyunun Türkçe telaffuzu Işıktan Daha Hızlı. Yani ışık hızından daha hızlı bir uzay gemisiyle o galaksi benim şu galaksi senin dolanıyorsunuz. Bilgilendirmeye geçmeden önce belirtelim oyun grafiksel bir oyun değil. Yani oyunda boşuna grafik aramayın. Çünkü bu oyun düşünmeyi sevenler için. Anlayacağınız Mantık, Strateji ya da Simülasyon türde farklı bir oyun arıyorsanız 2012 yılında çıkmış en flaş oyunla karşı karşıyasınız.

Oyunculara bir uzay gemisini A’dan Z’ye kadar yönetme imkanı sunan oyun son zamanların en özgün oyunu. Bolca deneme yapacağınız oyunda tek bir hakkınız bulunuyor. Eğer yok olursanız oyuna en baştan başlamak zorunda kalıyorsunuz. Ama daha önceki tecrübeleriniz ile her denemenizde daha da başarılı oluyorsunuz.

Oyunun temel mantığı ve senaryosu şu şekilde;

İttifak filosunun askerlerisiniz. İttifak üssü ciddi bir saldırıyla karşı karşıya ve asi saldırısını engellemek için çok uzaklardan üssünüze kadar gidiyorsunuz. Üsse gidene kadar birçok macerayla karşı karşı kalıyorsunuz. Kimi zaman rüşvet alıp yolunuza devam ediyorsunuz kimi zaman ise bir Kolonideki iç karışıkları düzeltmeye çalışıyorsunuz. Yol üzerinde korsan isyancı gibi gemilerle karşılaşıp savaşıyorsunuz.

Oyuna ilk başladığınızda Gemi ve 3 adet gemi personelinin ismini cismini belirleyebileceğiniz bir menü var. Personelinizi belirliyorsunuz ve oyuna başlıyorsunuz. Personeliniz geminizi savaşlardan sonra tamir eden silahları ateşleyen kısacası herşeyi yerine getiren insan gücü. Personeli idare ederek birçok eylemi yerine getiriyorsunuz. Personelin doğru kontrolü oyunda büyük bir önem taşıyor. Özellikle savaş anlarında geminin gücünün yanı sıra gemi personelinin doğru kullanımı en önemli etkenlerden biri. Bunun yanı sıra oyunda ilerledikçe yeni personeller alabiliyorsunuz. Birçok ırkta personelin bulunduğu oyunda her ırkın personelleri de yetenek bakımından farklılık gösteriyor. Örneğin; Bir Engi ırkı İnsan ırkından tam 2 kat daha hızlı onarım yapmasına karşın 2 kat daha az savaş gücüne sahip. Yani personelinizi seçerken personel arası dengeyi tutturmanız zorunlu yoksa uzayın dibini boyluyorsunuz.

Oyunda 3 ana eşya var. Bunlar;

Benzin(Fuel), Scrap, Robot parçası. Bu eşyaları savaşlardan elde etmiş olduğunuz ganimetler yardımıyla arttırabiliyorsunuz. Scraplar yardımıyla geminizin birçok özelliğini Upgrade(Geliştirme) edebiliyorsunuz. Enerji üretiminden, gemi dayanıklılığına kadar. Anlayacağınız Scrap bu oyundaki para birimi. Personelden alımından silah gelişimine kadar Scrap’a her zaman ihtiyaç duyacaksınız.

Fuel bildiğiniz yakıt. Geminin ilerleyebilmesi için fuel’e ihtiyacınız olacak.

Oyunda Beacon Map isimli Bir Harita bulunuyor. Bu haritadan yaklaşmakta olan isyancı gemileri ve varmanız gereken ittifak üssünü görebilirsiniz. Ayrıca bu harita üzerinden geminizi çeşitli sektörlere ve yerlere götürebiliyorsunuz.(Nebulalar, koloniler vb.)

Uzun lafın kısası bu oyun anlatmaktan çok oynanarak tecrübe edilebilecek bir oyun. Oyunun kısa bir tanıtım videosu ise şu şekilde;

[vsw id=”g8EoWRQ1-W4″ source=”youtube” width=”625″ height=”354″ autoplay=”no”]

Paylaş
                                                                               
1.805 defa okundu. Etiketler:

Yorum

*
*
Yorumunuz: *