Free To Play (F2P) Nedir?

15 Mart 2014, Cumartesi, 14:45:30

Free-to-play

Free to Play(F2P) herhangi bir ücret ödemeden oynanıma imkan sağlayan oyunlardır. Oyunu oynamak için herhangi bir haftalık, aylık ya da senelik ücret ödemek zorunda değilsinizdir. Bu tür oyunlar genellikle gelirlerini oyun içerisinde sattıkları çeşitli ekstra itemlar ya da özellikler ile sağlarlar.

Son günlerde çoğu dev online yapım bu oyun sistemine geçiş yapmıştır. Bunun en büyük sebebi ise büyük bir oyuncu kitlesinin henüz görmediği ve alışmadığı bir oyuna para yatırmak istemediği gerçeğidir. Pay to Play yani ödeme yapmanın zorunlu olduğu oyunlara kıyasla çok daha geniş kitlelere hitap eden Free to Play oyun sistemi her ne kadar bedava olarak görülse de satmış olduğu ekstra özellikler ve nesneler ile Pay to Play’den çok daha masraflı olabilir.

Bunun için oyuncular her Free to Play oyun sistemine sahip olan oyuna atlamamalıdır. Çünkü bu oyunlar genellikle ilk başta bedava gibi gelse ve oyuncu dostu gözükse de genellikle oyuncuları sonradan sömüren oyunlar haline gelebilirler. Anlayacağınız oynayacağınız oyunun Free to Play ya da Pay to Play olup olmadığından çok kaliteli bir geliştirici ve ya yayımcı şirketin elinde olup olmadığına bakın. Özellikle Blizzard, Ubisoft, Activision, Turbine gibi dev firmalar her ne kadar oyuncuları para harcamaya yöneltse de diğer ufak çaplı firmalar kadar oyuncuları sömürmez.

 

Paylaş
                                                                               
1.801 defa okundu. Etiketler:

Yorum

*
*
Yorumunuz: *