FPS Oyun Türü Nedir?

28 Kasım 2014, Cuma, 3:21:32

FPS‘nin açılımı First-Person Shooter‘dır. First-Person Shooter Türkçe’mize Birinci şahıs nişancı olarak çevrilebilir. Bu oyun türünde karakterinizle bir bütün olarak oyunda var olursunuz. Çevreyi sanki kendi gözünüzden görmenize olanak sağlayan bu oyun türü savaş oyunlarının en çok tercih ettiği türdür.

Call-Of-Duty-Ghosts

Savaş oyunlarında en çok tercih edilen türlerden birisinin FPS olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri FPS türünün oyuncuyu kolaylıkla savaş ortamına adapte edebilmesi ve oyundaki karakter ile oyuncunun empati kurabilmesinin diğer türlere nazaran daha kolay olmasıdır. Silahınız ve karakteriniz ile var olduğunuz yapay dünyada maceradan maceraya, aksiyondan aksiyona koşarsınız.

Günümüzde FPS türde efsane olmuş birçok oyun serisi bulunmaktadır. Call of Duty, Crysis, Medal of Honor, Counter-Strike, Half-Life, Battlefield, Wolfenstein gibi efsane oyun serileri bu oyun türüne dahildir. Genellikle 1. ve 2. Dünya savaşlarını konu alan oyunlarda karşımıza çıkan bu oyun türü geçen yıllar ile birlikte daha fantastik ve bilim kurgu temalı oyunlarda karşımıza çıkmaktadır.

fps

Paylaş
                                                                               
7.524 defa okundu. Etiketler: ,

Yorum

*
*
Yorumunuz: *