Europa Universalis IV

17 Temmuz 2014, Perşembe, 17:40:46

Europa-Universalis-4

Europa Universalis IV yaklaşık 1400’lü yılların başından 1800’lere kadar Dünya tarihini stratejik bir alt yapıyla oynanıma sunan mükemmel bir oyun. Dev bir Dünya haritası üzerinde geçen oyunda amacınız İmparatorluğunuzu en üst seviyeye taşımak. Bunun için hem ekonominize dikkat etmeli hem de güçlü bir askeri alt yapıya sahip olmalısınız.

Oyunu bu kadar farklı kılan en önemli özelliği çok fazla stratejik detayı içerisinde barındırması. Çeşitli eyaletlerin dini, ırkı ve kültürüne kadar çeşitleri bulunan oyunda stratejiyi çok ince bir çizgiye oturtmalısınız. Diğer strateji oyunlarındaki gibi bir basitleştirilmenin bulunmadığı oyun tarihin akışına yeniden yön vermenizi sağlıyor. Özellikle feth ettiğiniz yerlerdeki halkın tepkileri ve bu yerlerin sahip olduğunuz İmparatorluk ile aynı din ve ırka sahip olması büyük önem arz ediyor. Bunun dışında yüksek vergi oranları ve ekonomik refah oyundaki en önemli stratejik ögelerden.

Tarih sahnesinden tanıdığımız irili ufaklı birçok İmparatorluğun bulunduğu oyunda Osmanlı İmparatorluğu, Memlükler, Kırım Tatar İmparatorluğu, Ak Koyunlular, Kara Koyunlular gibi birçok Müslüman devlet ile oynayabilmektesiniz. Bunun dışında Fransa, İngiltere, Avusturya, İsveç, Portekiz, Polonya gibi birçok devlet ile de oynama imkanına sahipsiniz. Anlayacağınız oyunda 1400’lü yılların başında bulunan tüm devletleri seçme şansına sahipsiniz.

europauniversalis1

Oyundaki sınırlar oyuna ilk başlandığında o tarihe ait gerçek sınırlar. Yani oyun büyük bir gerçekçiliğe dayanıyor. Sizin amacınız ülkenizi gerek askeri, gerekse ekonomik olarak güçlü bir devlet haline getirmek. Çeşitli ülkelere seferler düzenleyebilir ve savaşlar sonunda elde etmiş olduğunuz puanlara göre çeşitli anlaşmalar yapabilirsiniz. Bu anlaşmalar pozitif  ve negatif olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Eğer savaşlarda başarılı olduysanız o ülkeden savaş tazminatı ya da ülkesinden belirli bir toprak parçası talep edebilmektesiniz. Hatta bir bütün olarak o ülkeyi topraklarınıza katabilmektesiniz. Gene aynı şekilde savaşlarda başarısız olduysanız sizi mağlup eden ülkeye toprak, altın gibi çeşitli ikna edici şeyler sunarak barış yapabilirsiniz.

Öncelikle oyunun ayrıntısına inmeden şunu belirtelim. Oyun eğer bu türde bir oyun oynamadıysanız oldukça zor ve saçma gelebiliyor. Ancak alıştıktan sonra gerçekten hayatınızda oynamış olduğunuz en kaliteli strateji yapımlarından birisi halini alıyor. Anlayacağınız oyunu öğrenmesi uzun ama öğrendikten sonra gerçekten keyifli bir hal alıyor.

europa universalis1

Oyunda 5 adet önemli öge var. Bunlardan ilki Treasury(Hazine). Treasury ülkenizin ekonomik değerini gösteren öge. Hazineniz zenginse gelişme yönünden hızla yükseleceksiniz. 2. önemli öge ise Manpower. Manpower insan gücünüz. Eğer yeteri kadar Manpower’ınız yoksa düşmana karşı koyacak askerleri üretemezsiniz. Her 1000 Manpower ile çeşitli askeri üniteler alabilmektesiniz. 3. öge ise Stability yani istikrar. Stability yüksekse ayaklanma riski azalmakta. Oyundaki belki en önemli öge ise Prestige Türkçe karşılığıyla Prestij. Ülkenizin saygınlığını gösteren bu öge ticaret gelirlerinden diğer ülkelerdeki saygınlığınıza kadar büyük çapta bir alanı etkilemekte. Son olarak Legitimacy. Gene diplomatik riskleri iyi olmasına göre artıp, azaltabilen bir stratejik öge.

Europa Universalis IV’de eyaletlerinize çeşitli binalar kurabilmektesiniz. Bu binalar ile hem ticaretinizi güçlendirebilir hem de askeri gücünüzü arttırabilirsiniz. Europa Universalis IV gerçek zamanlı işleyen bir oyun. Oyunda günler, haftalar, aylar, yıllar geçiyor. Oyun ekranının sağ üst kısmından ayarlayabildiğiniz zaman akışı sizlere çeşitli hız dereceleri sunuyor. Bu hız dereceleri sayesinde gerekli yerlerde hızlanmalar ya da yavaşlamalar yapabilirsiniz.
Uzun lafın kısası Europa Universalis IV son zamanların en ayrıntılı ve kaliteli stratejik yapımlarından birisi olmuş. Dünya tarihine ilgisi olanlar bu oyunda hem tarihin akışını değiştirebilecek hem de İmparatorlukların kaderlerini belirleyebilecekler. Kesinlikle strateji türde oyun sevenler için oynanması gereken bir yapım.

[vsw id=”ONWTGEZKzn8″ source=”youtube” width=”630″ height=”404″ autoplay=”no”]

Paylaş
                                                                               

Yorum

*
*
Yorumunuz: *