Eski ve Orta Çağda Geçen Strateji Oyunları

25 Ağustos 2012, Cumartesi, 21:34:20

Bilindiği üzere Dünya genelinde en sevilerek oynanılan oyun türlerinden birisi Strateji oyun türü. Strateji oyunlarını bu kadar popüler kılan ise sayısız birimi kontrol edebilmeye ve hükmedebilmeye imkan tanıması. Günümüzde 2.Dünya Savaşı temalı strateji oyunlarından tamamen fantastik Dünyalarda geçen çeşitli strateji oyunlarına kadar geniş bir strateji oyun yelpazesi bulunuyor. Strateji oyunlarından en sevilenleri ise şüphesiz gerçek tarihe dayanan Orta çağ ve Eski çağ konulu strateji oyunları. Bu yazımızda Dünya genelinde popüler olan Eskiçağ ve Ortaçağ konulu 5 strateji oyununu paylaşacağız.

 

 

 

 

Empire Earth

Empire Earth Sierra tarafından strateji oyun severlerin beğenisine sunulan harika bir strateji oyunu. RTS yani gerçek zamanlı strateji türünde oyuncuların beğenisine sunulan oyunda karanlık çağdan robot çağına kadar birçok çağ bulunuyor. Oyun size karanlık ve orta çağda oynama imkanı sunuyor. Eski çağdaki mimariden ve askeri birimlerden Ortaçağdaki mimariden ve askeri birimlere kadar kaliteli bir envantere sahip olan oyun bu tarz bir oyun arayanlar için iyi bir tercih olabilir. Ayrıca oyunda English Campaign isimli İngiltere’nin siyasi birleşimi sırasında yaşanan olayları konu alan hikayeli bir mod da bulunmakta.

Age Of Empires 1

Age of Empires 1 Microsoft Games tarafından strateji severlerle buluşturulan RTS türünde bir strateji oyunudur. Oyun geniş ırk seçim yelpazesi ve kolay oynanımı ile dikkat çekiyor. Age Of Empires 1 size Eski çağdaki büyük uygarlıklar ile oynama imkanı sunuyor. Eski çağlarda toplayıcılıkla ve avcılıkla beslenen vahşi kavimlerden nasıl büyük İmparatorluklar kurulduğunu görmek istiyorsanız bu oyun gerçekten bir başyapıt diyebiliriz. Eski bir oyun olmasına karşın İlk Büyük İmparatorlukları görmek isteyenler için en iyi tercihlerden biri olacağını da ekleyelim.

Age Of Empires 2

Age Of Empires 2 Kralların ve Derebeylerin hükümsürdüğü Ortaçağ topraklarındaki tarihsel savaşları ve olayları konu alan RTS türünde bir strateji oyunudur. Oyun Age Of Empires 1 oyununun devamı niteliğini taşıyor. Oyunda en göze çarpan şey ise savaş kuleleri ve uçsuz bucaksız taş duvarlar. Oyun Ortaçağın feodal sistemini en güzel şekilde yansıtan kaliteli bir yapıt. Kale kuşatmasından, kale savunmasına, kale savunmasından eğlenceli meydan savaşlarına kadar eğlenceli birçok aktiviteyi yapmanıza olanak sağlıyor. Ortaçağ temalı oyun arayanlar için en iyi tercih diyebiliriz.

Rise Of Nations

Rise Of Nations farklı oynanışsal özellikleri ile dikkat çeken kaliteli bir strateji oyunu. Oyunda eski ve ortaçağ kavimleri ile vakit geçirebilmeniz mümkün. Oyun içerisinde yapacağınız ufak bir ayar ile isterseniz Orta çağı son çağ olarak ayarlayabilir ve sadece Orta çağ ve Eski çağ birimleri ile savaşlar gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca oyunda seçtiğiniz ırka göre farklı mimarilere ve özel birimlere sahip olma imkanınız da mevcut. Bunun yanı sıra ticaret yolları ve özel kaynak sistemi ile kendini bu tarzdaki diğer RTS’lerden ayıran hoş bir oyun olduğunu da belirtelim.

Stronghold Crusader

Stronghold Crusader Dünyanın en büyük seferlerinden biri olan Haçlı seferleri ve haçlı savaşlarını konu alan harika bir strateji oyunu. Haçlı ve Arap askerleri gibi askeri ünitelere sahip olan oyunda en göze çarpan şey ise gelişmiş kale kurma sistemi. Öyle ki oyunda kendinize ait surlar, kuleler inşa edebiliyor ve bunlara askerlerinizi yerleştirebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kalenizin çevresine su dolu hendeklerde kurabiliyorsunuz. Orta çağda geçen kaliteli bir strateji oyunu arayanlar için kusursuz bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Paylaş
                                                                               

Yorum

Yazan : Berkay Demirel | Tarih : 10 Mart 2013, Pazar, 2:54:23

Mount & Blade’de var ve 100 DE 100 TÜRK YAPIMIDIR!


Yazan : mert şahin | Tarih : 3 Haziran 2014, Salı, 8:48:14

meraba bigisayarım win8 1. sorum Mount & Blade inermi 2. sorumda mount blade de sadece arazimiz varmı yani çifçimiyiz yoksa bizde asker olup savaşabiliyormuyuz yada bir ordumuz var bizmi yönetiyorum


Yazan : Falagar | Tarih : 3 Haziran 2014, Salı, 14:17:32

Mount Blade’i Windows 8’de sorunsuz oynarsın. 2.si Mount and Blade’de hem ordunuzu yönetebiliyorsunuz hem de savaşlarda aktif olarak savaşabiliyorsunuz.


Yazan : Emirhan | Tarih : 26 Mayıs 2017, Cuma, 21:09:57

yaklaşık 5-6 sene önce oynamıştım , türünü tam bilmiyorum fakat RPG olmalı.. sıradan rpglere göre biraz daha güzel bir kamera açısı vardı karakter biraz daha büyük görünüyordu , yani evren ile tam orantılıydı kamera açısı.. mouse tıklamasıyla değilde wasd tuşlarıyla hareketi sağlıyorduk galiba.. ok mızrak gibi silah seçenekleri vardı ve karakterimiz kadındı hatırladığım kadarıyla , karanlık bir ortama sahip , oynadığım bölüm ormanda geçiyordu..çok rahat bir oynanışı vardı.. hp ve mp barı vardı kullanıcı arayüzünde inventory sistemide vardı galiba silah vs. değiştirebilmek için

günlerdir arıyorum arıyorum bulamadım..


Yorum

*
*
Yorumunuz: *