Empire Earth Oyunu Ve Taktikleri

2 Ağustos 2012, Perşembe, 3:35:22

Bir zamanların en başarılı RTS oyunlarından birisi olan Empire Earth oyunu bilindiği üzere çoğu strateji severin kalbinde taht kurmuş bir strateji oyunu. İnsanlığın henüz medeniyetten çok uzak olduğu prehistoric(ilkel) çağlardan modern çağlara kadar uzanan bir gelişim sergileyebileceğiniz oyunda her şey o kadar mükemmel hazırlanmış ki… Oyunu bu kadar farklı kılan başlıca özelliği ise rakibi olan Age Of Serisinin aksine tüm dönemleri tek bir oyunda yaşayabilme imkanı sunmasıAge of Empires oyunları da tarihsel çağları konu alıyor fakat her bir oyununda farklı bir dönemi yansıtıyor.

Oyunda gelişmiş Uygarlık seçimi bölümü bulunuyor buradan çeşitli Hükümdarlıklar ve demokrasiler seçebiliyorsunuz. Bunların içinde Ottoman Empire yani Osmanlı Devletide var. Her uygarlığın birbirine göre üstün ve zayıf olduğu yönlerinde bulunması neredeyse 11 yılı bulmuş olan oyunun ne denli bir baş yapıt olduğunu bizlere gösteriyor. Kimi zaman surlarınızı ve savaş kulelerinizi %50 güçlendiren özellikleri ile ünlü Bizans İmparatorluğunu seçebiliyor, Kimi zaman ise son zamanların Süper gücü olan Amerika(Rebel Forces)ı seçebiliyorsunuz. Kısacası bu oyun zamanımızın çoğu strateji oyununa örnek teşkil etmiş bir strateji oyunu. Her ne kadar serinin 2. ve 3. oyunu çoğu Empire Earth severi dumura uğratsa da…

Taktiklere Gelecek Olursak

Oyunda gerçekten kaliteli bir yapay zeka var. Bilgisayara karşı bile oynarken zevk alabiliyorsunuz. Oyunda sizi başarıya götürecek en önemli şey İmparatorluk seçimi. İmparatorluğunuzu başlayacağınız çağa göre seçmelisiniz. Yani bu şu demek eğer oyun orta çağda başlıyorsa İsrail krallığını seçmeyeceksiniz. Bunun yerine Ortaçağın en güçlü ülkelerinden birisi olan İngiltere iyi bir tercih olabilir. Bunun temel nedeni ise Seçilen İmparatorluğun vermiş olduğu özellikler. Özellikle Multiplayerda bu seçim büyük bir önem teşkil etmektedir. Doğru seçim sizi 1-0 öne geçirir.

2.Olarak eğer oyun ilk çağda başlayıp son çağda sona eriyorsa kişi oyun stratejisini buna göre ayarlamalıdır. Yani ben rakiplerimi başta yıkacağım diyorsanız İlk ve Orta Çağ Uygarlıkları sizin için yeterli olacaktır. Ama uzun soluklu bir oyun olacaksa Novaya Russia, Rebel Forces gibi seçimler idealdir.

İyi bir gelişim için gerekli taktikleri şöyle sıralayabiliriz.

  • İyi bir başlangıç için ekonominizi sağlam tutmalısınız. Ekonominiz sizin şah damarınızdır ve ekonomik alanlar korunması gereken başlıca yerlerdir.
  • Altın(Gold), Demir(Iron), Taş(Stone) gibi madenlerde toplam 6 işçi çalıştırabilirsiniz ve neredeyse bu kaynaklar tükenmezdir. Oyun içerisinde 2 altın 2 demir ve 1 taş madeni idealdir. Population Limit’e göre bu sayı daha da artabilir. Sizin amacınız bu yerlere işcilerinizi konuşlandırmak ve etrafına sağlam savaş kuleleri ile çevirerek güvene almanızdır. Bunun yanı sıra buralarda öncü birlik olarak az miktarda bir savaşcınız da olmalıdır.
  • Rakibinizin saldırmasını beklemeden oyunun henüz başlarında yapılacak bir saldırıda oldukça etkilidir. Özellikle rakibinizin kaynak elde ettiği alanlardaki işçileri öldürerek ekonomisini yıpratabilirsiniz. Ne demişler yılanın başını küçükken ezeceksin.
  • Tabii ki Pc’ye karşı Hard’ta ya da normal bir multiplayer oyuncusuyla oynuyorsanız bu hızlı saldırı geride tepebilir ve sizi tamamen savunmasız da bırakabilir. Bunun için 2. bir birliğinizinde savunma için elinizin altında olması şarttır.
  • Oyundaki genel amaç karşı tarafı komple yıkmak olduğundan yayılmacı bir politika izleyerek rakibinizin işini daha da zorlaştırabilirsiniz. Özellikle madenlerin yakınlarında kurmuş olduğunuz Town centerlar’la ve iyi bir savunmayla(Sur, Savaş Kulesi, Uçaksavar ve birtakım asker ile) bu alanları koruyarak hem süper bir ekonomiye hem de çift başlılığa sahip olabilirsiniz. Çift başlılık şu demek rakip çok sert ve sizin 1. gelişim alanınızı yerle bir ediyor. Bu alanı  kaybetmeniz halinde 2. gelişim alanınızda elinizin altında olması size bir cevap şansı doğurur.
  • Oyunda toplu savaşlarda ordu yönetiminizde oldukça önemlidir. Ordunuzun dizilimi ve uyumu iyi olursa kendinizden büyük orduları bile dize getirebilirsiniz. Ayrıca askeri ünite üretiminde İmparatorluğunuzun uzman olduğu ünitelere yoğunlaşmanızı ve üretmenizi öneririz. Bilindiği üzere bazı Uygarlıklar bazı askeri ünitelere çeşitli ekstra özellikler tanımakta.

Uzun lafın kısası ilk çıkan Empire Earth oyunu 2001 yılında çıkmış olmasına rağmen oynanması gereken birkaç strateji oyunundan birisidir. Herkesin alıp oynamasını tavsiye ederiz. Şunu da belirtelim 1. oyun çoğu Empire Earth fanına göre en başarılı Empire Earth oyunudur.

Paylaş
                                                                               
15.087 defa okundu. Etiketler: ,

Yorum

Yazan : titanik | Tarih : 13 Kasım 2012, Salı, 12:39:04

cok iyi bir oyun.


Yazan : salih | Tarih : 21 Ağustos 2014, Perşembe, 14:50:59

kardeş biraz eksik anlatsa da iyi bir anlatım olmuş. ilk başlayanlar için çok onemli şeyler


Yorum

*
*
Yorumunuz: *