Empire Earth 3 (III)

16 Eylül 2012, Pazar, 10:40:03

Empire Earth 3 (III) oyunu Sierra Entertainment tarafından yayımlanan RTS(Gerçek Zamanlı Strateji) türünde bir oyundur. Empire Earth serisinin 3. ana oyunu olma özelliğini taşıyan bu oyun 16 Kasım 2007 tarihinde oyuncularla buluşmuştur. Oyun farklı oynanış tarzı ile ön plana çıkmış bir oyundur. Özellikle Empire Earth serisinin ilk oyunu olan Empire Earth 1’den oldukça farklı özellikleri ile dikkat çeken bu oyun her ne kadar birçok Empire Earth fanı tarafından sevilse de serinin diğer oyunlarından oldukça farklı olması sebebiyle tamamen farklı bir türde RTS oyun niteliğindedir.

 

Empire Earth 3 oyununda göze ilk çarpan şey oyunun büyük ölçüde sadeleştirilmesi. Öyle ki oyunda hammaddelerden uygarlıklara, uygarlıklardan çağlara kadar büyük oranda bir sadeleştirilme söz konusu. Bu sadeleştirme oyunun zenginliğini yitirmesine zemin hazırlamış. Ama bir yandan da hamlelerin daha hızlı ve savaşların daha çabuk ortaya çıkmasını sağlamış. Yani oyunda gelişim artık daha hızlı ve savaşlar çok daha kanlı.

Serinin ilk 2 oyununda bulunan büyük kavimler ve ülkeler büyük bir ölçüde sadeleştirilmiş. West(Batı), Middle East(Orta Doğu) ve Far East(Uzak Doğu) olmak üzere 3 ana uygarlık belirlenmiş. Bu 3 ana uygarlığında gene ilk oyunlardaki gibi kendilerine has güçlü ve zayıf yanları bulunuyor.

Oyunda Skirmish adı altında tek oynanımlık senaryolar ve haritalar bulunuyor. Oyuna başlamadan önce her zaman ki gibi başlanılacak çağ ve maksimum erişebilecek çağ seçimi gibi detaylar mevcut. Bu seçimlerde göze en çarpan şey ise zengin harita seçimi. Oyunda bolca Harita bulunuyor. Bunun yanı sıra oyunun yapay zekasını ayarlayabileceğiniz bir zorluk derecesi seçim menüsü de mevcut. Bu menü serinin diğer oyunlarına nazaran daha zengin. Anlayacağınız Skirmishte Empire Earth 3’ün tek kullanımlık haritalarında eğlenceli savaşlar yapabiliyorsunuz. Şimdi sıra geldi bu oyunla özdeşleşen Hikayeli oynanım olan World Domination’a. World Domination adından da anlaşılacağı üzere Dünya Hakimiyeti. Oyunda Dünyanın hakimi olmaya çalışıyorsunuz. West, Middle East ve Far East gibi 3 ana kavimden birini seçerek başladığınız Dünya Hakimiyeti modunda sayısız savaş ve stratejik hamleyi yaşayabiliyorsunuz. World Domination özelliği ilk olarak Rise Of Nations oyunu ile günyüzüne çıkmıştı. Empire Earth III oyunu ile de daha farklı bir şekilde oyuncuların beğenisine sunulmuş.

Sıra geldi kaynak sistemine. Kaynaklarda diğer herşeyde olduğu gibi sadeleştirilmiş. 2 adet kaynak bulunuyor. Bunun yanı sıra Tech Point isimli Araştırma puanlarıyla bu sayı 3’e yükseliyor. Bu 2 ana kaynak Hammaddeler ve sermaye. Hammaddeler herhangi bir yerde bulunan odun kaynağı veya maden kaynağından elde edilecek kaynaktır. Hammaddede kaynaklarının yanlarına kurulan ambarlar sayesinde bu kaynaklar toplanabilirler. Kurulan ambardan çıkan işçiler maddeyi işlememektedirler. Sermaye ise hammaddenin yanında giderek artan bir kaynaktır.

Grafiklere ve seslere bakacak olursak kusursuz olduğunu söyleyebiliriz. Empire Earth serisinin en iyi grafiklere sahip olan oyunu Empire Earth 3.Sesler ise diğer tüm Empire Earth oyunlarından çok daha başarılı ve çok daha zengin. Ünitelere ve binalara yaklaşabilme özelliği bu oyunda da bulunuyor. Özellikle savaşlarda bu özelliği kullanarak savaşları daha tatminkar bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Şunu söylemeden edemeyeceğim oyun aşırı derecede Rise Of Nations isimli strateji oyununa benziyor. Bu World Domination’dan tutun kaynak sistemine kadar hatta sınır sistemine kadar büyük ölçüde Rise Of Nations’dan esinlendiğini söyleyebilirim. Benim şahsi görüşüm bu oyun Empire Earth’in ilk oyunu olan Empire Earth’ten biraz daha fazla özellik barındırsaydı çok daha başarılı olurdu. Oyunun kendine has pek bir özelliği kalmamış. Oynanabilir, zaman geçirilebilir ama kesinlikle bir efsane olamaz…

Oyunun İntrosu ise kusursuz ve epik. İnsanın oyunu oynayası geliyor. 🙂

[vsw id=”F7PS0GLrQ7M” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Oyunun sistem gereksinimleri ise oldukça makul.

2.0 Ghz CPU
1 GB RAM
256 MB 3D ekran kartı
5.5 GB boş alan

Kaynak:http://tr.magicgameworld.com/empire-earth-3-pc-hileleri/

# icheat – Hileleri aktif yapmak.
# idontcheat – Hileleri pasif yapmak.
# play god – Ölümsüzlük modu.
# loot – Kaynakları 10,000 artırır.
# taxes – Kaynakları 100 azaltır.
# punish – Seçili birimler hasar alır.
# convert – Seçili birimleri sizin tarafınıza geçirir.
# recharge me – Seçili birimleri tamamen (%100) yeniler.
# win – Senaryoyu kazandırır.
# toggle fog – Savaş sisi eklenir.
# sea monkeys – Anında inşaat.
# epoch up – Bir sonraki çağa geçirir.

Paylaş
                                                                               

Yorum

Yazan : Mehmet | Tarih : 19 Ocak 2019, Cumartesi, 8:11:29

Single player oynayayım diyorum ilk bir haritada şavaşıyorum dünya üzerindeki hritalara tıklıyorum bir türlü başlatamıyorum olmuyor. Sinirimi bozdu


Yorum

*
*
Yorumunuz: *